Kadınlar Ne İster?

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022

Bin yıllardır erkeklerin kafasında yer eden milyon dolarlık soru, yalnızca üç kelimeden oluşuyor: Kadınlar ne ister

Toplumsal yaşamın bir türlü çözülemeyen gizemlerinden biri haline getirilen bu konu üzerine filmler çekildi, kitaplar yazıldı. Tarih boyunca dünyaca ünlü birçok filozof, düşünür veya psikolog, farklı tekniklerle kadınların isteklerine odaklanmaya çalıştı. Ancak bu soruyla ilgili oldukça ironik bir durum da mevcut. Bu soruyu sormayı seviyor, gizemli şekilde bir kenarda durmasından keyif alıyor fakat sorunun cevaplarıyla kesinlikle ilgilenmiyoruz. 

Yalnızca yapısı gereği dahi ne denli cinsiyetçi bir dünyada yaşadığımızı gözler önüne seren bu soruyu, 21. yüzyılda bir kez daha kendimize sormaya ne dersiniz? Bakalım binlerce yıllık medeniyetimiz sonucunda geldiğimiz noktada kadınlar ne istiyor?

İstanbul Sözleşmesi
Fotoğraf: Melodie Descoubes

 

Kadınlar Yaşamak İstiyor!

Aslında kadınların istekleri çok temel bir taleple başlıyor. Pahalı arabalar, lüks tatiller veya görkemli mücevherler değil, kadınlar yalnızca yaşamak istiyor. Dünya üzerindeki her bir canlının en temel hakkı olan yaşama haklarının medeniyetten yoksun kişilerce ellerinden alınmamasını istiyorlar.

Kadınlar Şiddet Görmemek İstiyor!

Kadınlar, 21. yüzyıla geldiğimiz bu dönemde halen sorunlarını şiddetle çözmekten başka bir seçenek üretemeyen canlılardan uzak durmak istiyor. Bu canlıların, yetersiz karakter özelliklerini şiddete başvurarak dışa vurmasının engellenmesini istiyorlar. Kadınlar, zengin bir koca ya da onları şımartmaya hazır bir sevgili değil, insanca iletişim kurabilmeyi bilen partnerler istiyor.

Kadınlar Özgür Olmak İstiyor!

Yıllar boyunca çözülemeyen gizemli sorunun cevaplarından bir tanesi de bu! Kadınlar; özgürce yaşamak, istedikleri kıyafeti istedikleri yerde giyebilmek, hiçbir toplum baskısı olmadan diledikleri fiziksel görünüme sahip olabilmek istiyor. Kalıplaşmış estetik normlardan uzakta yalnızca talep ettikleri hayatı, hiç kimseye zarar vermeden yaşamak istiyorlar. 

Kadınlar İş Hayatında Eşitlik İstiyor!

Kadınların bitmek tükenmek bilmeyen talepleri yalnızca yaşamak ve özgür olmakla sınırlı değil elbette! Aynı eğitimi aldıkları, aynı verim ile aynı işi yaptıkları erkeklerle eşit düzeyde maaş almak istiyorlar. Her türlü ticari alanda erkeklerle aynı imkanlara sahip olmayı, yalnızca kadın oldukları için bir cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmamayı talep ediyorlar. Kadınlar, ekonomik özgürlüklerine sahip olmayı ve bu talebin karşısındaki sistematik engellerin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyor.

Kadınlar Güvende Olmak İstiyor!

Günün veya gecenin herhangi bir saatinde, herhangi bir sokakta, herhangi bir kıyafetle güven içinde yürüyebilmek de kadınların talepleri arasında. Üstelik kadınlar, bu eylemleri gerçekleştirirken yalnızca fiziksel değil, sözlü veya psikolojik şiddete de maruz kalmak istemiyor. Kadınlar, taciz kelimesinin anlamını ufacık çocukların bile öğrenmek zorunda kalmadığı bir dünyada yaşamak istiyor. 

Haklılar ve Kazanacaklar!

Kadınlar Ne İster
Fotoğraf: Michelle Ding

 

Kadınlar, her ne kadar bir klişeden yola çıkılmış olsa da bu yazıda dahi bu konuların birer istekmiş gibi gösterilmemesini istiyor. Temel hakların lütfedilen birer lüksmüşcesine sunulmasının bu sistemin en temel sorunlarından biri olduğunun farkında olan kadınlar, bu hakları er ya da geç elde edeceklerini biliyor. Üstelik yine bu yazıda olduğu gibi herhangi bir erkeğin onların taleplerini betimlemesine de ihtiyaçları yok!