TOP

Sosyal Medyada Meydan Okuyan Kadınlar

Birkaç gündür Instagram akışlarımızda siyah beyaz kadın fotoğrafları görüyoruz. Kimi gülümsüyor objektife, kimi gayet ciddi. Kimi dans ediyor bu fotoğraflarda, kimi de kahkahasını eksik etmemiş. Tıpkı Pınar Gültekin’in öldürülmesinin ardından tüm yayın organlarında paylaşılan fotoğrafında olduğu gibi. 

Pınar Gültekin

Cinayete kurban giden kadınlarımızın ardından bir siyah beyaz fotoğraf kalıyor çoğu zaman. O tek fotoğraf günlerce paylaşılıyor satır satır yazıyla ama aklımızda en çok yer eden, gördüğümüz yüz oluyor. Bir düşünce kıpırdanıyor sonra zihinlerde, baktığınız yüz kendinize dönüşüyor: “Ya ben olsaydım…” 

İşte kampanyanın doğuş noktası için o hissi anlamaya çalışabilirsiniz.

Kampanyada İstanbul Sözleşmesi’nin Yeri

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlara karşı mücadele edilmesini kapsayan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası bir insan hakları sözleşmesi. Kapsamıyla benzer nitelikteki diğer düzenlemelerden ayrılan İstanbul Sözleşmesi, kadına uygulanan şiddeti ayrımcılık ve bir insan hakkı ihlali olarak tanımlayan, bağlayıcı niteliği olan ilk uluslararası düzenleme. Cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak tedbirlerin uygulanmasını garanti eden sözleşmeye, öncelikle bu bağlamda karşı çıkılıyor. Sonrasında ise kadını birey olarak görmekten çok, toplum tarafından biçilen rollerle tanımlayan bir dizi itiraz yükseliyor. 

Her güne yeni bir kadın cinayeti, kadına şiddet, tecavüz veya taciz haberini sığdırabilen bir ülkede böyle bir sözleşmeye karşı çıkılması, sosyal platformlarda #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketinin doğmasına yol açtı. Siyah beyaz fotoğraflar da bu sözleşmeye verilen desteğin bir devamı olarak Instagram’da paylaşılmaya başlandı. Tanınmış isimlerin fotoğraflarıyla ise çığ gibi büyüyerek geniş kitlelere ulaştı.

Farkındalık yaratmayı ve kaybettiğimiz kadınlarla dayanışma içinde olmayı amaçlayan kampanya Türkiye’den tüm dünyaya yayılmış durumda. New York Times’dan CNN’e birçok sitede haberleştirilen akım; siyahi kadınların mücadelesiyle, ABD’de polis tarafından öldürülen Breonna Taylor’la, oy verme hakkıyla anılarak sosyal medyada yayılmaya devam ediyor. Milyonlarca takipçisi olan yabancı birçok ünlü isim de #womensupportingwomen etiketine destek vererek ve hayatındaki kadınlara teşekkür ederek paylaşım yaptılar. Bazı isimler ise bununla kalmayıp Türk kadınlarına ve İstanbul Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak kampanyaya ve kadın dayanışmasına destek verdiler.

Şüpheci akıllar bu türden sosyal medya eylemlerini anlamsız bulduklarını ve nasıl bir kazanım elde edildiğini anlamadıklarını söyleyedursunlar; dünya çapında milyonlarca insana Türkiye’deki kadınların mücadelesini bir fotoğraf paylaşarak duyurduk. Bunu hareketin tamamı değil, bir parçası olarak görmek; eylemi anlamlandırmak için çok daha kolay olacaktır.

Christina Aguilera

Dünyaca ünlü şarkıcı akımın kökenini öğrendikten sonra #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle paylaşımda bulundu.

Olivia Wilde

Ünlü oyuncu ve yönetmen, paylaşımında kadınların birbirine her yerde bağlı olduğunu belirterek akımın ortaya çıkış sebebini öğrendikten sonra Türkiye’deki kadınlara desteğini ifade etmek istediğini dile getirdi.

Jessica Biel

Oyuncu, paylaşımında Türkiye’deki kadınların yanında olduğunu dile getirirken ABD’deki seçimlerde kadınların oy vermesinin ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Eva Green

View this post on Instagram

CHALLENGE ACCEPTED @clairemccarthygram @barbarabaumel • You may have seen black & white photos from the women you follow with #womensupportingwomen #womenempoweringwomen pop up in your feed recently. The origin of this movement comes from what is happening to Turkish women – to cite @auturkishculturalclub, in recent years, reports of violence against women have skyrocketed. Well over 1,000 women have been officially killed in gender-based violence since 2010. This year has been particularly difficult for Turkish women – the combined effects of social media trolling, a plummeting economy, deepening toxic masculinity, and the COVID-19 crisis have escalated an already delicate situation. Then came Pinar Gültekin, a university student who was reported missing on July 16th. She was last seen waiting for a bus in Mugla Province. When her body was exhumed, she had been beaten, strangled, and buried in a barrel. Although her killer has been identified and taken into custody, many fear that he will be released soon or receive a light sentence – which is the case for many of the men who killed these women. In honor of #pınargültekin, let’s stand against Femicides in Turkey. Turkish people wake up every day to see black & white photos of murdered women on their social media feeds, in their newspapers, and on their TV screens. In solidarity, #challengeaccepted – not one more murdered woman. #stopviolenceagainstwomen

A post shared by Eva Green Web (@evagreenweb) on

Ünlü oyuncu Eva Green paylaşımında Pınar Gültekin’le ilgili detaylı bilgi vererek Türk kadınlarının yanında olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Demi Moore

Tanınmış oyuncu kampanyanın çıkış noktasını öğrendikten sonra paylaşımını güncelledi ve hikayelerinde konuyla ilgili bilgi verdi.

Anna Paquin

Ünlü oyuncu yaptığı paylaşımdaki metni, akımın çıkış noktasını öğrendikten sonra değiştirdi ve Türk kadınlarının yanında olduğunu ifade etti.

Florence Pugh

Genç oyuncu da paylaşımı yaptıktan sonra içerik metnini değiştirenlerden. Kampanyanın çıkış noktasının İstanbul Sözleşmesi’ne ışık tutmak olduğunu belirten Pugh, kullandığı etiketlere de #istanbulconventionsaveslives (İstanbul Sözleşmesi yaşatır) ibaresini ekledi.

Sophia Bush

View this post on Instagram

Challenge accepted? Many of us are seeing our feeds full of women we love, in B&W, nominated because of their support for each other. Which is beautiful. But it’s also important to acknowledge that the hashtag took off and wound up overtaking a very important digital protest. • Beginning recently in Turkey, the black & white photo posts originated as a show of defiance in support of Turkish women, & specifically #PinarGültekin who was brutally murdered there. Turkey has one of the highest global rates of #femicide, with more than 500 murders of women recorded in 2019, & many more that went unreported. Turkey is attempting to abolish certain aspects of the Istanbul Convention, which are meant to protect women from domestic violence. This reprehensible action would quite literally make murdering women easier. Women in Turkey are protesting the lack of action or punishment for these murders by their government. They are protesting because every day they wake up to see black & white photos of women who’ve been murdered on the news. The instagram action was intended to show the Turkish government that all women know it could be them, their picture on the news, next. • While the women educating the internet around this know there’s no ill will in the whole “tag women who inspire you” thing that’s trending, it’s important to acknowledge the mission of the trend’s inception. And so in THAT spirit, I’ll say #challengeaccepted for #BreonnaTaylor. She was murdered. In her bed. By the police. 200 days ago. And not one of those men has been arrested for killing her. Brett Hankison, Jonathan Mattingly, & Myles Cosgrove need to be arrested & charged. I “challenge” state attorney general @danieljaycameron to pursue justice in this case. There is no justice until her killers are arrested. There is no justice until we end qualified immunity. There is no truth to the promises of police reform until there is accountability for murdering the citizens you are tasked to serve and protect. There is no freedom until all of us are free. For Breonna, and for our sisters in Turkey, I chant again today “NO JUSTICE NO PEACE!” #justiceforbreonnataylor #blacklivesmatter #Turkey

A post shared by Sophia Bush (@sophiabush) on

Oyuncu Sophia Bush, 26 yaşında polis tarafından öldürülen Breonna Taylor’ın siyah beyaz fotoğrafını paylaşarak akımın çıkış noktasının Pınar Gültekin cinayeti ve İstanbul Sözleşmesi olduğunu dile getirdi. 

Jameela Jamil

Siyah beyaz fotoğraf akımının tehlikede olan kadınlarla ilgili olduğunu yazan Jameela Jamil, hikayelerinde de konuyla ilgili paylaşımlar yaptı. Oyuncu, takipçilerini Small Projects Istanbul ve Mor Çatı Vakfı’na bağış yapmaya davet etti.

Emmy Rossum

Tanınmış oyuncu fotoğraf paylaşmak yerine bu akımın neden ortaya çıktığını anlatmayı seçti.

AnnaSophia Robb

View this post on Instagram

*revision*- I missed the point of the truer meaning of this challenge, lots to learn/wake up to in 2020. (Thank you to all the gracious teachers & beautiful humans educating me & keeping me awake to our humanity)! #womensupportingwomen in B&W originated in Turkey to highlight/stand in solidarity with the hundreds of women killed- their photos appear in the newspapers, in B&W. Please learn more at @auturkishculturalclub . Keep supporting womxn, especially the most vulnerable- our LGBTQ & BIPOC communities here in the States. And share what you’ve learned- the real challenge is deeply caring for each other, in humility, as we’d care for our own bodies. A massive sisterhood, imagine that. ❤️ #istanbulconvention Challenge accepted my friends! #womensupportingwomen that means ALL womxn- BIPOC & LGBTQIA WOMXN! It’s always a good to day celebrate & uplift our sisters! Love the overflow of support in our feeds! Thankful to the all womxn who came before me who paved a path of self-love & hard work- we work towards equality & love for all! So many teachers, so many role models, so much beauty, so many unsung HEROS. Let’s support each other by showing up in the polls ❤️ text FRIENDS to 26797. Love to @ariannephillips @joeyking @laurenneu @alonatal @missmenia_mendes @tarasmithofficial @abharris @susiesingercarter Can’t wait to nominate some magnificent out of this world ladies! Sliding into your DMs 🤘

A post shared by AnnaSophia Robb (@annasophiarobb) on

Oyuncu yaptığı paylaşımı Türkiye’deki olaylara atıfta bulunarak güncellerken sonraki paylaşımında daha detaylı bilgilere yer verdi.

Katheryn Winnick

Genç oyuncu iki paylaşımla kampanyaya destek verdi. İlk paylaşımda çevresinde kadınlara teşekkür ederken ikinci paylaşımda #Turkishwomen etiketini kullandı. 

Yorum Yazın