kadın saç modelleri

Yüz Tiplerine Göre Kadın Saç Modelleri

Saç modeline karar vermenin ve kararsızlıktan dolayı kuaföre gitmenin zaman zaman eziyete dönüştüğü bir gerçek. Onlarca saç modeli arasından seçilen yanlış bir model emanet bir saç görüntüsü oluştururken, yüz tipine göre belirlenmiş kadın saç modelleri yüzün güçlü yanlarını öne çıkararak modeli gururla taşımıza yardımcı olur. Bu yazımızda yüz tipi nasıl belirlenir ve yüz tipine göre en uygun saç modelleri nelerdir bunları paylaştık. Hazırsanız başlayalım!

Yüz Tipi Nasıl Belirlenir?

yüz tipleri

Saç kesim modelleri ve uygulanacak saç modelleri için yüz şeklini doğru tanımak gerekli. Peki yüz tipi nasıl belirleniyor? Aşağıdaki adımları takip ederek yüz tipinizi belirleyip, hatlarınıza uygun saç modelleri üzerinden ilerleyebilirsiniz. 

 1. Saçınızı tamamen toplayıp yüz hatlarınızı ortaya çıkarın. 
 2. Ölçümü mezura ile yapın.
 3. Alın bölgesi ölçülerken saç başlangıcından kaşa kadar olan mesafe, çene için çene ucundan kulağa kadar, elmacıklar için gözlerin dış köşesinden burun bitimine kadar ve son olarak saç çizgisinden çeneye kadar olan mesafeyi ölçüp not alın. 
 4. Yüzün en geniş kısmı neresi bunu belirleyin. Alın kısmı genişse oval, elmacıklar genişse yuvarlak, çene kısmı genişse kare veya kalp bir yüz tipine sahip olabilirsiniz. Tabii çeneye bakmadan kesin karar vermiyoruz!
 5. Çene hattı nasıl? Yuvarlak, sivri veya çene uzunluğu genişliği ile aynı mı? Çene uzunluğu genişlikten fazlaysa oval, birbirine yakınsa yuvarlak bir yüz tipine sahip olabilirsiniz. Çene çizgisi güçlüyse kare, sivri çeneler ise kalp/üçgen yüz tipini simgeliyor. 

Yüz tipini belirlemek için bir diğer -ve daha eğlenceli- yöntem ise aynadan biraz uzaklaşıp kalem yardımıyla yüz hatlarımızı aynaya kabaca çizmek. Aynada gördüğümüz sonuç yüz tipimiz! 

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Önerileri 

Oval, elmas, yuvarlak, kare, kalp veya dikdörtgen… Sizin yüz tipiniz hangisi? Yüz tipini belirlediyseniz sıra geldi saç kesim modelleri ve kadın saç modelleri örneklerine. 

Oval Yüz Tipine Göre Kadın Saç Modelleri

oval yüz saç modelleri

Eğer oval bir yüze sahipseniz oldukça şanslısınız çünkü saç modelleri konusunda en kolay yüz tipi oval biçimli olanlar. Dengeli bir görünüme sahip oval yüzlere yakışmayan bir saç modeli yok desek yeri!

 • Saç kesim modelleri arasında herkesin taşıyamayacağı bir model olan bob kesim saçlar, en çok oval yüzlere yakışıyor. Oval yüzler hem kısa bob hem de uzun bob modelini oldukça iyi taşıyor! Farklı bob kesimleri denemiş olan Rihanna bu kesimde kadın saç modelleri arıyorsanız iyi bir örnek. 
 • Küt saç modelleri tercih ediyorsanız, oval yüze sahip olanlar saçların alt kısmına  Jourdan Dunn ve Michelle Yeoh gibi doğal görünümlü dalgalar ekleyerek dinamik bir hava katabilirler.
 • Oval yüzler açık saç modelleri konusunda da avantajlı. Üstelik tamamen dümdüz bırakılmış saçlar, hem temiz hem de oldukça havalı duruyor. Dümdüz açık saç modelleri ile ne kadar çekici olabileceğinizi görmek isterseniz Jourdan Dunn en güzel örneklerden!
 • İki yana ayrılan perçem modelleri oval yüzler için ideal. Kate Winslet gibi hafif dalga verdiğiniz veya Rihanna gibi dümdüz akışına bırakılan perçemlerle anında cool bir tarza sahip olabilirsiniz. 
 • Peki ya uzun ve dalgalı saç modelleri? Modası her daim devam eden dalgalı saç modelleri gönlünüzde ayrı bir yer tutuyorsa, Kate Middleton’ın saç modellerini incelemenizi tavsiye ederiz. Doğal saç dalgalarınızı saçınızı ortadan ikiye ayırıp salık bırakabilir veya saçlarınızın öne gelmesini engellemek istiyorsanız burgular oluşturup arkada bağlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz açık saçları arkada birleştirip örgülü saç modelleri oluşturmak. 

Minik bir not: Oval yüze sahip olanlar, katlı kadın saç modelleri yerine düz kesimleri tercih etmeliler!

Elmas Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

elmas yüz saç modelleri

Elmacık kemikleri ile öne çıkan elmas yüz tipini oval yüzden ayıran, alın ve çenenin hemen hemen aynı oranda olması. Peki bu yüz tipine sahip kadınlar hangi saç kesim modelleri kullanmalı? 

 • Elmas yüzlere en çok yakışan saç kesim modelleri kısa saç modelleri. Halle Berry gibi peri kesimli Pixie’ler deneyebilir, asimetrik kesimler ile yüzünüze dinamik bir hava katabilirsiniz. 
 • Çene hattına doku katan, kulak altında biten bob modeller ile genç ve enerjik bir havaya sahip olmanız mümkün. Klasik bob saç kesim modelleri veya küt saç modelleri yerine siz de Tessa Thompson gibi kulak hizasında dalgalandırılmış kısa saç modelleri örnek alabilirsiniz. 
 • Ortadan ayrılmış dalgalı saç modelleri ve kıvırcık saç modelleri elmas yüzlere pek yakışıyor! Megan Fox her daim saçlarını dalgalı olarak kullanan, elmas yüz tipine sahip isimlerden. 
 • Elmas yüz hatlarını ortaya çıkarmayı seven Jennifer Lopez gibi siz de saçlarınıza dalgalar ekleyebilir, yarı toplu yarı salık klasik Jennifer modeliyle havalı bir görünüme sahip olabilirsiniz!

Yuvarlak Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

yuvarlak yüz saç modelleri

Yuvarlak bir yüz tipine mi sahipsiniz? O halde size hangi saç kesim modelleri yakışır bir bakalım… 

 • Her şeyden önce söylemeliyiz ki, yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar kısa saç modelleri kullanırken çekinmemeli. Florence Pugh ve Taraji P. Henson gibi kısacık saç kesim modelleri denerken korkmayın. Emin olun çok havalı olacaksınız! 
 • Düzensiz katmanlar ve asimetrik saç kesim modelleri yuvarlak yüzlere farklı bir açı katıyor. Hem daha ince ve uzun bir yüz görünümüne sahip olmak hem de ilgi çekici bir tarza sahip olmak için Pixie saç kesim önerimiz. Yuvarlak yüze sahip Ginnifer Goodwin Pixie modelini en güzel taşıyan isimlerden. 
 • Kate Moss ve Florence Pugh yanlara uzanan yumuşacık perçem tercih eden yuvarlak yüz tipine sahip ünlülerden. Yana doğru kesilmiş perçemler daha ince bir yüz görünümüne yardımcı oluyor. Perçemli kadın saç modelleri seviyorsanız perçemi bu şekilde kullanmanızı öneririz. 
 • Zendaya ve Florence Pugh kırmızı halıda örgülü saç modelleri ile sıkça karşımıza çıkan isimler. Kadın örgü saç modellerini seviyor ve abiye saç modelleri arıyorsanız bu isimlerden ilham alarak günlük hayatta severek kullandığımız örgülü saç modelleri istediğiniz ortama uyarlamak mümkün!
 • Yuvarlak yüze sahip olanlar abiye saç modelleri bakıyorsa Gemma Chan gibi kulak hizasında toplanmış bir topuz tercih edebileceği gibi, yola örgülü saç modelleri ile de devam edebilirler. Kirsten Dunst’tan ilhamla saçlarınızı örgülü bir şekilde toplayıp, saçınıza kıyafetinize uygun bir taç yerleştirirseniz, bu iş tamam! 

Minik bir not: Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar klasik bob saç kesim modelleri, katlara sahip olmayan çene hizasında biten düz kesimlerden uzak durmalılar! 

Kare Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

kare yüz saç modelleri

Kare yüzlerin sert hatlarını nasıl dengeleriz ve hangi saç modelleri ile ilerlemeliyiz? Kare yüz tipine sahip olanları buraya alalım ve ilk notumuz ile başlayalım: Elmacık kemiklerine odaklanın! 

 • Kısa saç modelleri seviyorsanız, söylemeliyiz ki ne yazık ki küt saç modelleri sizin için değil. Kare yüz tipine sahip kadınlar için en iyi kısa saç modelleri, çene hattını yumuşatabilecekleri katmanlı ve hacimli bob modeller. Elmacık kemikleri sıyırarak çene çizgisinin altına inen bu model için ilham alabileceğimiz isimler ise Keira Knightley ve Lucy Boynton.
 • Uzun saçlı kare yüzler, açık saç modelleri tercih ederken çene hattına denge verecek şekilde saçlarını omzunun tek bir tarafından sarkıtmalı. Böylece yüzün sert hattı yumuşar; tek tarafta toplanmış saç yüze daha dinamik bir görünüm katar. Dilerseniz saçlarınızın arasına örgülü saç modelleri ekleyebilirsiniz. Kare yüz hatlarına sahip Olivia Wilde ve Salma Hayek dalgalı saç modelleri ile karşımıza genellikle bu şekilde çıkan ünlülerden.
 • Eğer kakül veya perçem kullanmayı seviyorsanız, tercihiniz geniş kakül ve perde perçemler olmalı. Geniş kaküllü kadın saç modelleri için Keira Knightley, perde perçemde Angelina Jolie örnek alınabilir. 

Kalp veya Üçgen Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

üçgen yüz saç modelleri

Peki kalp ve üçgen yüz hattına sahipler hangi saç modelleri üzerinden ilerlemeli? Çene hattının sivri olduğu bu yüz modelinde, çeneyi kamufle edecek saç kesim modelleri tercih edilmeli ve yüzün alt yarısının genişliğini artıran modeller denenmeli. İşte size yardımcı olabilecek birkaç öneri… 

 • Kalp ve üçgen yüzler açık saç modelleri tercih etmek yerine toplu saçlara yönelmeli. Dua Lipa gibi saçlarınızı sımsıkı at kuyruğu yapabilir; Reese Witherspoon veya Ciara gibi toplu saçlarınıza katlı perçemler ekleyerek daha dinamik bir hava katabilirsiniz. 
 • Abiye saç modelleri için kalp ve üçgen yüzlere sahip kadınlar oldukça şanslı! Genellikle toplu saçları ile karşımıza çıkan Scarlett Johansson’ın kırmızı halıda kullandığı saç modellerini örnek alabilirsiniz. 
 • Omuz hatlarını saran geniş dalgalar ve kulak altından dalgalı saç modelleri çeneyi kamufle etme konusunda oldukça başarılı! Amaç her zaman çenenin sivriliğini yumuşatmak! Reese Witherspoon ve Mary Elizabeth Winstead  kısa uçları dalgalı saç modelleri için rahatlıkla örnek alabileceğiniz isimler. 
 • Kalp ve üçgen yüzlere çok yakışan bir şey varsa o da kakül! Rowan Blanchard’ın Pixie kesim saçındaki gibi Fransız kakülleri veya yarı toplu yarı açık dalgalı saçlarında kullandığı geniş perçemleri, Mary Elizabeth Winstead’in omuz hizasındaki dalgalı saçlarına eklediği geniş kaküller size ilham olabilir. 

Dikdörtgen Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

dikdörtgen yüz saç modelleri

Dikdörtgen yüzlerin uygun saç modelleri bulma konusunda zor bir tip olduğu bir gerçek. Size vereceğimiz ufak tüyolar sayesinde elmacık kemiklerini ön plana çıkarabilir; yüzü daha orantılı gösterebilirsiniz. 

 • İlk olarak söylemeliyiz ki dikdörtgen yüzler düz saçlar kullanmaktan kaçınmalı ve bol hacimli saçlarla yüze orantı vermeli. Bunun için yumuşak geçişler, katlar ve kaküller öneriyoruz. 
 • Saç renginin ten renginden daha koyu olması, yüzde denge sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalardan. 
 • Çene hizasında kesilmiş saç kesim modelleri, dikdörtgen yüzlere en çok yakışan saç modelleri arasında. Kısa saç modelleri kullanmak istiyorsanız saçlarınızı Anne Hathaway ve Liv Tyler gibi çene hizasında kullanabilir, saçlarınıza doğal dalgalar vererek yüz hatlarınızı yumuşatabilirsiniz. 
 • Uzun ve açık saç modelleri yüzü olduğundan daha uzun gösteriyor. Siz yine de uzun saç kullanmak istiyorsanız, dalgalı saç modelleri tercih etmeniz gerekir. 
 • Perde kaküllerin ve köşeli uzun perçemlerin dikdörtgen yüzlere çok yakıştığı bir gerçek. Gisele Bündchen gibi açık saç modelleri kullanırken hareketli dokunuşlar ekleyip, perde perçem kullanabilir; Liv Tyler ve Anne Hathaway gibi geniş kaküller ile yüzünüze denge katabilirsiniz. Eğer genellikle toplu saç tercih ediyorsanız, Lily Allen gibi düz kakül de yüzünüze çok yakışacak.