kızıl saçlı kadın

Doğal Saç Uzatma Teknikleri: Saç Uzatan Yağlar

Sağlıklı ve dolgun saçlara kim sahip olmak istemez ki! “Yıllardır saçlarımı uzatmaya çalışıyorum; fakat bir türlü uzamıyorlar” diye şikayet ediyorsanız saç uzatan yağlar yazımız tam size göre!

Saç boyası, saç yapısına uygun olmayan şampuanlar ve kimyasallar, kurutma makinesi, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi faktörler saçların güçsüz düşmesine sebep olabilir. Güçsüz düşen saç köklerinin de sağlıklı bir şekilde hızla uzaması beklenemez. 

Doğadan aldığınız ufak yardımla, saç köklerini güçlendirmek ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak mümkün. Bu yazımızda sizlere zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi en temel taşıtıcı yağları ve bunların yanı sıra, lavanta, papatya, karanfil yağı gibi ulaşımı kolay saç uzatan doğal yağlar listeledik.  

Saç uzatan bitkisel yağlar sayesinde deri dokunuz ve saç kökleriniz iyileşecek, hızla uzayan saçlara sahip olabileceksiniz. Yapmanız gereken, sizle paylaştığımız saç uzatan yağ karışımları formüllerini düzenli olarak uygulamak! 

Hızlı Saç Uzatan Yağlar

Hindistan Cevizi Yağı
Fotoğraf: Unsplash / Tijana Drndarski

Saç sağlığını iyileştirmek ve saçın hızlı uzamasını sağlamak için hızlı saç uzatan yağlar kullanarak doğadan yardım almak mümkün! Bunun için sizlere evde hazırlayabileceğiniz saçı uzatan yağ karışımları örnekleri verdik. 

Herkesin sahip olduğu cilt ve saç yapısı farklı olduğu için, evde hazırlayacağınız saçı uzatan yağ karışımları herkeste farklı etki edebilir. Her şeyden önce yağları kullanmadan önce cildinizde alerji veya reaksiyona sebep olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. 

Zeytinyağı

saç uzatan yağlar zeytinyağı
Fotoğraf: Unsplash / Crystalweed

Akdeniz’in güzellik sırrı, her derde deva zeytinyağı hızlı saç uzatmak isteyenlerin başvurduğu saç uzatan yağlar arasında. Kuru saçları besleyip, saç parlaklığını artıran zeytinyağı, içerdiği E vitamini ve antioksidanlar ile saçları sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzatmaya yardımcı oluyor. 

Saç uzatan yağlar arasında en temel malzemelerden biri olarak listenin başında yer alan zeytinyağını, tek başına saçınıza uygulayabileceğiniz gibi, uçucu yağlar ve başka yağlar ile birleştirerek saç uzatan yağ karışımları hazırlayabilirsiniz.

Saç uzatan yağ karışımı: 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı argan yağını karıştırıp, hafifçe ısıtın. Ilık yağ karışımını saç tellerine masaj yaparak uygulayın. 1 saat bekletip şampuanla yıkayınca, bu iş tamam! 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı
Fotoğraf: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

Cilt bakımından yaraların tedavisine kadar pek çok derde deva olan Hindistan cevizi yağı, içerdiği yağ asitleri, protein ve vitaminler ile hızlı saç uzatan yağlar arasında. 

Saç tellerini nemlendirip hasar gören saçları iyileştiren bu sihirli yağ, antimikrobiyal özelliği ile saç derisi kalitesini artırmaya yardımcı. Kepeklenmeyi önleyen, saça parlaklık veren Hindistan cevizi yağı saçı sağlıklı tutarak hızlı büyümesini sağlıyor. 

Yapmanız gereken kuru saça 10-15 dakika masaj yaparak Hindistan cevizi yağı uygulamak ve yaklaşık 3 saat boyunca saçta bekletmek. Haftada 2 kez uygulamanız saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacak! 

Saç uzatan yağ karışımı: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı jojoba yağını karıştırıp ısıtın. Ilıkken saça uygulayıp gece boyunca bekletin ve sabah saçlarınızı yıkayın.  

Susam Yağı

uzun saç
Fotoğraf: Unsplash / Elisei Abiculesei

Susam yağı protein, mineral ve B vitamini bakımından oldukça zengin bir yağ. Bu sayede susam yağı saç uzatan bitkisel yağlardan biri. Saçı güçlendirip saç dökülmelerini azalttığı gibi, canlı ve parlak saçlara kavuşmak için de susam yağı kullanabilirsiniz. 

Saçı uzatan yağ karışımları hazırlarken 2 çorba kaşığı susam yağı ve 2 çorba kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı masajla saçınıza yedirip havluya sararak 40 dakika kadar bekletin. Haftada 1 düzenli uygulama ile normalden çok daha hızlı uzayan saçlara sahip olacaksınız!

Tatlı Badem Yağı

İçerdiği A, B, K vitaminleri, potasyum ve kalsiyum ile oldukça güçlü saç uzatan bakım yağlarından biri tatlı badem yağı... Saçı besleyip nemlendiren bu yağ, sağlıklı bir saç derisi ve kökleri yaratmaya yardımcı olarak saçların hızlı bir şekilde uzamasını destekliyor. 

Tatlı badem yağını taşıyıcı yağ olarak kullanıp istediğiniz bir başka besleyici yağ ile birleştirip saç uzatan yağ karışımı hazırlayabilirsiniz. 

Argan Yağı

saç yapı yapımı
Fotoğraf: Unsplash / Katherine Hanlon

Argan yağı, vitamin E, antioksidan ve yağ asitleri bakımından zengin bir yağ. İçeriği sayesinde saçların güçlenmesine yardımcı olan argan yağı, saç kırılmalarını önlüyor ve parlaklık kazandırıyor. Saç uçlarına uygularsanız, saç kırıklarının hızlıca onarıldığını fark edeceksiniz. 

Argan yağını tıpkı tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağ olarak kullanıp, istediğiniz bir başka doğal yağ ile birleştirerek saç uzatan yağ karışımı hazırlayabilirsiniz. 

Kekik Yağı

Her yıkamada kullanabileceğiniz bir saç uzatan yağ var sırada: Kekik yağı! Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu yağı 100 ml şampuana 10 damla oranında ayarlayarak eklerseniz, düzenli kullanımda saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzadığını göreceksiniz. 

Saç uzatan yağ karışımları hazırlarken Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile kekik yağını birleştirip duştan önce saça uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken 2-3 damla kekik yağını yaklaşık bir çorba kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirmek. 

Biberiye Yağı

biberiye yağı
Fotoğraf: Unsplash / Monstera Production

Biberiye yağı, kan dolaşımını artırıcı özelliğiyle saç uzatan bitkisel yağlar arasında. Saç foliküllerini besleyerek saçın uzamasına yardımcı olan bu yağ, ayrıca  saç tellerinin kalınlığını artırıyor, saç beyazlamasını geciktiriyor. 

Saç uzatan yağ karışımı: 3-5 damla biberiye yağını aynı miktarda zeytinyağı veya argan ile karıştırın. Birkaç dakikalık masajla saça uygulayacağınız bu yağı en az 3-4 saat bekletip saçı yıkayın. 

Not: Biberiye yağı uçucu bir yağ olduğu için her zaman başka bir yağ ile karışım hazırlanarak kullanılmalı. 

Keten Tohumu Yağı

uzun saç
Fotoğraf: Unsplash / Yoann Boyer

Ulaşımı en kolay yağlardan biri keten tohum yağı ve bu yağ, kesin saç uzatan yağlar arasında! 

Omega-3 bakımından oldukça zengin olan keten tohumu yağı, saçın doğal nem dengesini koruyor ve saçı doğal bir yöntemle parlatıyor. Ayrıca saçın kırılmasını azaltarak sağlıklı bir şekilde hızlı uzamasını destekliyor. 

Saçı uzatan yağ karışımları hazırlarken keten tohumu yağını güvenle kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı keten tohumu yağını 2 su bardağı su ile karıştırıp pişirin. Bu karışım jöle kıvamına gelince, içine 3-4 damla dilediğiniz başka saç uzatan bakım yağlarından birini ekleyin ve karışımı saça uygulayın. Hazırladığınız karışımı  3 saat boyunca saçta beklettikten sonra yıkayın.

Lavanta Yağı

kuru lavanta
Fotoğraf: Unsplash / Laura Olsen

Hoş kokulu lavanta yağı saça ve cilde yalnızca hoş koku bırakmakla kalmıyor, saç derisini derinlemesine besleyerek saçın hızlı büyümesini sağlıyor! Biliyorsunuz ki güçlü köklere sahip olan saçlar daha az dökülür ve daha sağlıklı bir şekilde uzar. Saç uzatan bitkisel yağlar listenize lavanta yağını da güvenle ekleyebilirsiniz. 

Antibakteriyel özellikteki bu yağın, saçtaki deri hastalıklarına iyi geldiği de bir gerçek. 

Saç uzatan yağ karışımı: Birkaç damla lavanta yağı, 3 kaşık zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını karıştırıp, saçınıza uygulayarak 10 dakika bekleyin. Bu saç uzatan yağ karışımını haftada birkaç kez uygulamak, hızlı bir sonuç almanızı sağlayacak. 

Papatya Yağı

Papatya
Fotoğraf: Pexels / Stijn Dijkstra

Dermatit ve sedef hastalığı gibi sorunlarda faydalanılan papatya yağı, saç uzatan bitkisel bakım yağları arasında. Saç derisini sakinleştirici özelliği ile bilinen bu yağ, saçın uzamasını desteklediği gibi saçın daha yumuşak olmasına da yardımcı oluyor. 

Papatya yağı kullanımının en güzel yanı ise uyguladıktan sonra durulamak zorunda olmamanız! Yaklaşık 10 damla papatya yağını ¼ suya karıştırıp, temiz saça uygulayabilirsiniz. 

Papatya yağını tek olarak kullanabileceğiniz gibi, başka yağlar ile karıştırarak saç uzatan yağ karışımı elde edebilirsiniz. Bizim önerimiz 3 damla papatya yağını 2 yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırmak ve saçta gece boyu bekleterek sabah saçı yıkamak. Haftada 2-3 kez yapmak etkili sonuç verecektir. 

Not: Papatya yağı boyalı saçları açabilir veya rengini değiştirebilir, bilginize!

Jojoba Yağı

Jojoba yağı da hızlı saç uzatan yağlar arasında. Saç derisindeki kuruluğu engelleyerek kepek ve deri dökülmesi sorununu ortadan kaldıran bu yağ, saçın doğal yağ dengesini koruyor ve parlak bir görünüm sağlıyor. 

Jojoba yağını saç uçlarına uygularsanız kısa sürede kırıkların gittiğini ve saçlarınızın güçlendiğini göreceksiniz. Saç diplerine masaj yaparak uygular ve bir süre bekletirseniz saç uzamanız hızlanacaktır. Ayrıca 4-5 damla şampuanınıza katarak her saç yıkamada kullanabilirsiniz. 

Karanfil Yağı

Kuru karanfil
Fotoğraf: Unsplash / Amitha A R

Karanfil yağının saç uzatan bitkisel yağlar arasında olduğunu biliyor muydunuz? Saç derisindeki kan dolaşımını artıran bu yağ, saçın hızlı bir şekilde uzamasını sağladığı gibi saça daha parlak bir görünüm veriyor.

Hacim kazandırma özelliğine sahip olan karanfil yağı özellikle ince saç telleri için doğru bir seçim olacak!

Canlı ve Gür Uzayan Saçlar İçin Tarif: 1 litre suya 1 çay kaşığı karanfil ekleyip kapalı bir kavanozda 24 saat bekletin. Gün sonunda süzdüğünüz suyu sprey olarak yatmadan önce uygulayın. İlk hafta her gün, sonraki haftalarda 2 günde bir, 3 günde bir olarak bir ay boyunca devam edin. 

Limonotu Yağı

limon yağı
Fotoğraf: Unsplash / Mareefe

Aktarlarda satılan saç uzatan yağlardan biri limonotu yağı. Saç diplerindeki kirleri temizleyen ve saç köklerini güçlendiren limonotu yağı, saç dökülmesine karşı adeta bir kalkan görevi üstleniyor. 

Hızlı saç uzatan yağlar arasında yer alan limonotu yağı ile saç uzatan yağ karışımları elde edebilirsiniz. Bizim önerimiz, 3-4 damla limonotu yağını 1 su bardağı Hindistan cevizi yağı ile karıştırmak ve gece yatarken saça uygulamak. Haftada 3-4 kez bu uygulamayı tekrarlamak kısa sürede saç dökülmesini durdurur ve saçın hızlı büyümesini sağlar. 

Not: Limonotu yağı yalnız başına kullanılırsa saça zarar verebilecek kadar güçlü bir yağ. Her zaman taşıyıcı bir başka yağ ile kullanmalısınız!

Ylang Ylang Yağı

uzun saç
Fotoğraf: Unsplash / Lili Kovac

Ylang ylang yağı, aktarlarda satılan saç uzatan yağlar arasında muhtemelen en popülerinden biri. Aromatik kokusuyla etkileyen bu yağ, saç köklerine masaj yaparak kullanıldığında saç kırılmalarını önlüyor ve saçın hızlı uzamasına yardımcı oluyor.

Deride yağ üretimini sağlayan ylang ylang yağından eğer yağlı bir cildiniz varsa uzak durun. Saçınıza iyi gelecek derken daha çok zarar verebilirsiniz. İnce telli ve kuru saçlara sahip olanlar ise bu yağı kullanıp güçlü ve kalın uzayan saçlara sahip olabilirler. 

Saç uzatan yağ karışımı: 5 damla ylang ylang yağı ve 2 damla istediğiniz taşıyıcı bir  yağı karıştırın. Bu karışımı saça uygulayıp sıcak havlu ile yaklaşık 30 dakika bekletip saçı yıkayın. 

Dilerseniz ylang ylang yağını kullandığınız şampuanın içine 15-20 damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce şampuanı çalkalamayı unutmayın!

Macadamia Yağı

Hızlı saç uzatan yağlar arasında oldukça etkili sonuçlar alabileceğiniz bir diğer yağ macadamia yağı. Altın rengine sahip bu yağ içerdiği yağ asidi ve potasyum ile saç derisine derinlemesine bakım yapıyor ve saçın hızlıca uzamasını sağlıyor. 

Oda sıcaklığında tam sıvı halde bulunan macadamia yağını saç diplerinize 10-12 damla olarak uygular ve düzenli olarak tekrarlarsanız saçlarınızın sağlıklı, gür ve hızlı bir şekilde uzaması kaçınılmaz!