bihter ayyıldız melek çubuk

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi ve Ödül Töreni Gerçekleşti

“Bir yerel kalkınma modeli olarak sürdürülebilir turizm”in konuşulduğu “Sustainable Tourism Summit & Awards’23”, 12 Aralık tarihinde Novotel İstanbul Bosphorus’da, İBB Kültür Turizm Şube Müdürlüğü desteği, Anima Mice & Event, BUYEM (Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi), PlumeMag ve TUSDER (Turizmde Sürdürülebilirlik Derneği) ve UNSDSN Türkiye paydaşlığında gerçekleşti.

Sustainable Tourism Summit & Awards Kurucu Ortakları Melek Çubuk ve Bihter Ayyıldız’ın ve zirvenin paydaşı Büyem Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Atabarut’un açılış konuşmaları ile başlayan zirve gün boyunca 13 panelde 27 konuşmacıyı ve 200’den fazla dinleyiciyi ağırladı.

‘’Turizm neden daha fazla önem verilmesi gereken bir yerel kalkınma modelidir? Dünyada neler yapılıyor? Peki, biz bu çizginin neresindeyiz, ne yapıyoruz?’’ Sorularından yola çıkarak turizm sektörü ve sektöre paralel alanlarda faaliyet gösteren etki liderlerinden oluşan çok değerli konuşmacıları ağırladı.

sürdürülebilir turizm

 Sustainable Tourism Summit & Awards Kurucu Ortağı, ANİMA Mice Event Kurucusu ve TUSDER YK Başkanı Melek Çubuk şunları söyledi; 

‘’Turizm sadece turizmcileri ilgilendiren bir endüstrinin çok daha ötesinde, yereli ve dünyayı kapsayan bir ekonomik kalkınma aracı ve aynı zamanda önemli bir sorumluluktur.

Bir destinasyonun kültür, tarih, coğrafya ve sosyal mirasını tanıtan, paylaşıma ve deneyime açan, tüm bunları bir ekonomiye çeviren eğlenceli olduğu kadar da hassas bir endüstridir.

Hassas bir çizgiye sahiptir çünkü uygulanma modeli bölgelerin kalkınmasını sağlayabileceği gibi yok olmasına da sebep olabilir. Bu nedenle geleceğimiz için turizm dışında olan sektörlerin de sürdürülebilir turizm ile ilgili çalışmaları desteklemesi gerekmektedir. ’’

Sustainable Tourism Summit & Awards Kurucu Ortağı, PlumeMag Kurucusu ve TUSDER YK Başkan yardımcısı Bihter Ayyıldız ise zirveyle ilgili şu görüşü paylaştı.

’Sürdürülebilir turizmi konuşmak için geç kaldık. Dünyanın en lüks otellerinin sahillerinin çoğunda denize girilemiyor. Dünyanın en önemli kayak merkezlerinde kayak yapılamıyor. Turizmin cenneti çok fazla yer yangın ve seller dolayısıyla büyük bir tahribata uğruyor. Bu şartlar altında turizm yatırımları yerine doğa ve insana yatırım yapılmalı. Büyümeye değil, değerleri korumaya yönelik çalışmalar odaklanmalıyız.’’

bihter ayyıldız

Sürdürülebilir Turizm Ödülleri Sahiplerini Buldu

Zirveye, sürdürülebilir turizm ile ilgili yapılan çalışmaları tanıtmak, teşvik etmek ve onurlandırmak için ödül kategorisi eklendi.

 • Sürdürülebilir Turizmde Liderlik Ödülü’nün sahibi ‘’Gelecek Turizmde’’ projesi ile Anadolu Efes kazandı. Anadolu Efes’in ödülünü Sustainable Tourism Summit & Awards Kurucu Ortağı / ANİMA Mice Event Kurucusu / TUSDER YK Başkanı Melek Çubuk takdim etti.
 • Sürdürülebilir Turizmde İnovasyon Ödülü’nü ‘’Kazan Dairelerinin Buharını ileri dönüştürme’’ projesi ile Emir Hotels kazandı. Emir Hotels’in ödülünü Gülruh Gülten takdim etti.
 • Sürdürülebilir Turizmde Miras ve Kültür Ödülü’nü, ‘’Efeler Yolu Kültür Rotası’’ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi kazandı. Ödülün Site Türkiye Başkanı Cantekin Temizer takdim etti.
 • Turizmde Çevresel Sürdürülebilirlik Ödülü’nü ‘’Alaçatı Çöp Toplama Projesi’’ ile Alavya Otel aldı. Ödülü Sustainable Tourism Summit & Awards Kurucu Ortağı & PlumeMag Kurucusu Bihter Ayyıldız takdim etti.

bihter ayyıldız melek çubuk

 • Sürdürülebilir Turizmde Sosyal Etki Ödülü’nü ‘’Tarsus Slowfood Yeryüzü Projesi’’ kazandı. Ödülü İTO Restoran, Yiyecek ve İçecek Komite Başkanı Ebru Koralı takdim etti.
 • Sürdürülebilir Turizmde Ekonomik Etki Ödülü’nün 2 kazananı oldu. ‘’Şahyar Bölgesi Damla Sulama Projesi’’ ile Mey I Diageo ve projesi ile Innemare Otel kazandı. Mey Diageo’nun ödülünü Naile Göçen, Innemare’nin ‘’Yerel İstihdam ve Tedarik Zinciri’’ ödülünü ise Nur Ündey takdim etti.

SUSTAINABLE TOURISM SUMMIT & AWARDS”23 Ödül başvuruları sektörün değerli isimlerinden oluşan çok özel bir jüri tarafından belirlendi!

 • Bahar Akıncı – Gazete Oksijen
 • Bihter Ayyıldız – Plumemag Kurucusu- Tusder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Cantekin Temizer – SITE Turkiye Başkanı
 • Ebru Koralı – İTO Restoran, Yiyecek ve İçecek Komite Başkanı
 • Hüseyin Kurt – I-MICE Yönetim Kurulu Başkanı
 • Kaya Demirer- Turyid Yönetim Kurulu Başkanı
 • Melek Çubuk – Anima Mice Kurucusu -Tusder Yönetim Kurulu Başkanı
 • Naile Göçen – TTYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Tamer Atabarut – Büyem Direktörü ve UNSDSN YK Üyesi