perçem modelleri

2023’ün En Popüler Perçem Modelleri

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

90’lı yıllarda hayatımıza giren perçemler, 2023’te büyük bir geri dönüş yaptı. Zamansız stilin bir parçası olan perçem modelleri, yüzün etrafını sararak yumuşak bir görünüm yaratırken, cesur ve özgün kesim modelleri ile benzersiz bir stil yaratmak için ideal seçim. Doğal görünümlü dalgalı modellerden cesur asimetrik kesimlere kadar geniş bir yelpazede sunulan perçem modelleri, farklı tarz ve stillere uyum sağlıyor. Gelin, 2023’ün en popüler perçem modellerine birlikte göz atalım… 

Perçem Kestirmek İsteyenler İçin İpuçları

perçem modelleri
Fotoğraf: Unsplash | Tim Mossholder

Perçem saç modelleri, saç stilinde radikal ama kolay kullanımlı bir değişiklik yapmanın en etkili yolu. Yüz hatlarını yumuşatan, stile yeni bir soluk getiren perçem modelleri, 2023’ün en popüler saç trendlerinden biri. Perçem kestirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar ise şunlar:

  • Perçem kesimi modelleri, alın büyüklüğü ve yüz şekline dikkat ederek seçilmeli. Yüz tipine en çok yakışan perçem modellerini önceden araştırmak, kuaförde hızlıca verilen yanlış kararlardan korunmanıza yardımcı olur.
  • Kıvırcık saçlar için en uygun perçem modelleri, uzun perçemlerdir. Bu kesim stili saçlarınızın daha dolgun görünmesini sağlar.
  • Perçemlerinizi hacimli kullanmak istiyorsanız perçem modelinizi biraz uzun seçmeniz faydalı olacaktır. Daha gür ve hacimli duran perçemler için bigudi kullanabilirsiniz.
  • İlk kez perçem kestiriyorsanız, eliniz ilk başlarda sürekli saçınıza gidebilir ve bu da saçlarınızın olağandan daha hızlı yağlanmasına neden olabilir. Bu duruma alışana kadar kuru şampuan kullanabilirsiniz. 
  • Düzgün duran perçem modelleri için iyi bir kurutma makinesi kullanmak şart. Saçlarınızı kurutma alışkanlığı edinmek, üşütme kaynaklı sağlık sorunlarının da önüne geçecektir.

2023 Yılında En Çok Sevilen Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: Unsplash | Brooke Cagle

Perçem modelleri 2023 yılının en baskın saç trendlerinden biri ve bu trend yakın zamanda hayatımızdan çıkmayacak gibi görünüyor. Kendinize en uygun perçem modelini bulmak ve saç uzmanınıza danışmak için derlediğimiz perçem modellerini inceleyebilirsiniz. 

Kıvrımlı Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @kimkardashian

“Curve bang” ismiyle bilinen kıvrımlı perçem modelleri, kesimiyle çene şeklini vurgulayarak yüzü çevreliyor. Doğal katmanları ve yuvarlak şekli ile yüze yumuşak bir görünüm kazandıran bu model, 90’lar etkisiyle içe doğru kıvrılıyor. Kıvrımlı perçem modellerine içe doğru fön çekmek, bu saç kesiminin daha çok öne çıkmasını sağlıyor. 

Uzun Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @jlo

Genelde kaş hizasında biten uzun perçem modelleri, geniş bir alnınız veya kıvırcık saçlarınız varsa tam size göre. Gözleri ortaya çıkaran bu model, yüzünüze daha yumuşak bir ifade kazandıracak. Eğer oval bir yüz şekliniz varsa, elmacık kemiklerinizi daha fazla ortaya çıkarmak için uzun perçem kesimi modelleri tercih edebilirsiniz. 

Perde Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @velatozdamar

Katlı bir kesim ile yüzün bir kısmını kapatan ve hacimli bir görünüme sahip olan perde perçem modelleri, kakül ile perçem arasında kalanlar için harika bir seçim. Bu model özellikle hacimli çekilen fön ile oldukça stil sahibi bir görünüme bürünüyor. Aynı zamanda vintage bir görünüm sunan perde perçemler, açık renk saçlara çok yakışıyor.

Dağınık Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @hirohair

Katlı kesimli veya kıvırcık saçlar için kolay kullanımlı bir saç modeli sunan dağınık perçemler, aykırı ve özgür bir stilin kapılarını aralıyor. Eğer çok fazla uğraşmadan havalı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, dağınık perçem modelleri tam size göre.

Katlı Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @hirohair

Perçem modelleri 2023 modasının en çok sevilen modellerinden biri olan katlı perçem, saçını kısaltmadan yeni bir görünüme sahip olmak isteyenler için oldukça elverişli. Alın kısmından başlayan ve yüzün çevresine doğru uzayan bu model, yüz güzelliğinizi ve tarzınızı daha fazla öne çıkaracak. 2020-2021 sezonunda hayatımıza giriş yapan katlı perçem modelleri, 2023 yılının en çok tercih edilen saç kesimlerinden biri oldu.

İkili Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @hirohair

Uzun zamandır hayatımızda olan ve 2023 perçem saç modelleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan ikili perçem, yuvarlak bir yüz tipine sahip olan kişiler için doğru seçim. Alnın tam ortasından ayrılan ve elmacık kemiklerine doğru uzayan bu model, yuvarlak yüzlerin daha uzun ve ince görünmesini sağlıyor. Bu model aynı zamanda romantik ve canlı bir görünüm elde etmek isteyenler için de biçilmiş kaftan.

Yan Perçem Modelleri

perçem modelleri
Fotoğraf: @hirohair

Perçem kahkül modelleri içerisinde en çok sevilenlerden biri olan yan perçem modelleri, isminden de anlaşılacağı üzere saçın bir tarafa ayrıldığı perçem modellerini ifade ediyor. Uzun saçlara çok yakışan bu modele, yüzünüzün istediğiniz tarafına doğru şekil verebilirsiniz. Günlük hayatta keyifle kullanılabilen bu model, şık etkinlikler için de oldukça uygun.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Ryan Moreno