İzleyeni Hüzünlendiren Netflix Dram Dizileri

İzleyeni Hüzünlendiren Netflix Dram Dizileri

Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2021

Geçtiğimiz günlerde sizler için bol bol güldüren Netflix dizilerini ele almıştık. Şimdi ise sıra, izlerken gözlerimizi dolduracak en kaliteli Netflix dram dizileri listesinde…

Unorthodox

Unorthodox dram dizileri

Distopik bir kurgu gibi başlayan ancak dakikalar ilerledikçe gerçek bir dünyayı izlediğimizi anladığımız Unorthodox, son zamanların en sarsıcı dram dizileri arasında. Satmar isimli bir cemaate mensup olan genç bir kızın hayatına odaklanan dizi, Deborah Feldman’ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Dizideki geçmiş zaman Feldman’ın hikayesiyken, şimdiki zaman ise bir kurgu olarak karşımıza çıkıyor.

Başrolde izlediğimiz Esther, mensup olduğu cemaatin katı kuralları içinde özünü ve ruhunu kaybetmiş bir karakter. Etrafındaki herkes bu durumun farkında olmasına rağmen Esther’e yardım eli uzatmak yerine onu dışlamayı veya yine katı dünyalarına hapsetmeye çalışıyor. Esther’i canlandıran İsrailli oyuncu Shira Haas, dizinin bu denli etkileyici olmasındaki en büyük faktör. Unorthodox’u izlerken yabancı olduğumuz bu büyük kurallara şaşkınlık duyarken, Shira’nın oyunculuğuna hayran kalıyoruz. Öyle ki ettiği bir tebessüm bile gözlerimizin dolmasına neden olabiliyor.

Anne with an E

dram dizileri Anne with an e

Bir CBC yapımı olan Anne with an E, dönem dizilerine bayılanlar için harika bir seçenek. Lucy Maud Montgomery’nin 1908 yılında kaleme aldığı Anne of Green Gables adlı kitabından uyarlanan dizi, anne ve babası öldükten sonra amcası ve yengesinin yanına verilen Anne’nin dramını ele alıyor. Çocukluk yıllarında büyük travmalar yaşayan Anne’nin gördüğümüz hikayesi ise Green Gables kasabasında yaşayan Cuthbert kardeşlerin onu sahiplenmesi ile başlıyor. Dizi boyunca Anne’nin kıvrak zekasını, eşsiz hayal gücünü ve zorluklarla mücadele edişini izliyor ve her defasında ona hayran kalıyoruz. 

Outlander 

Outlander

Dönem dizisi sevenler için bir farklı muhteşem seçenek de Outlander. Fantastik, tarihi ve dram dizisi olarak ele alabileceğimiz Outlander, her bölüm sonunda izleyiciyi merak içinde bırakıyor. Netflix aşk dizileri arasına da sokabileceğimiz dizinin konusundan da kısaca bahsedelim. 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire, eşiyle yaptığı bir gezide yalnızca bir taşa dokunur ve tüm hayatı değişir. Claire, 1743 yılına yolculuk etmiştir. Dönemin şartlarına ayak uydurmaya çalışırken bir İskoç savaşçısı olan Jamie ile evlenmek zorunda kalır. Jamie, onun hayatının aşkıdır ve bu noktadan sonra birlikte oldukları sürece yapamayacakları hiçbir şey yoktur. Outlander, en romantik Netflix dizileri arasında kesinlikle bir yer hak ediyor!

After Life

after life netflix dram dizileri

Netflix dram dizileri listesinde sıra geldi benim her bölümünde ağlamama neden olan o diziye… Sanmayın ki dizi buram buram dram kokuyor. Böyle bir şey yok, sadece dizide Ricky Gervais üstün bir oyunculuk sergiliyor. Yaptığı kara mizah ve ağır hicivleriyle tanıdığımız Gervais’i böyle bir rolde izlediğimizde başlangıçta çok şaşırıyoruz ancak birkaç bölüm sonra diyoruz ki “Bir adam yaptığı her işte mi başarılı olur!”

After Life, karısını kanserden kaybeden gazeteci Tony’nin yaşamına odaklanıyor. Tony, çok sevdiği karısını kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle canının istediği her şeyi yapmaya ve söylemeye başlayan bir adam oluyor. Her ne kadar kendini düzeltmeye çalışsa da her girişiminin sonunda başarısız oluyor. Tony’nin özellikle mezarlıkta edindiği arkadaşıyla arasında geçen diyaloglara kulak kesmenizi öneririm. 

When They See Us

when they see us

Gerçek bir hikayeyi konu edinen When They See Us, Central Park Five adıyla anılan beş gencin, haksız yere yargılanmalarını ele alıyor. Central Park’ta koşuya çıkmış bir kadına cinsel saldırıda bulunmaları iddiasıyla yargılanan gençler, kendilerini bir anda ülke çapında ses getiren bir davanın içinde buluyor. 4 bölümlük bir mini dizi olan When They See Us, ırkçılığın yaşadığımız evren için ne denli büyük bir sorun olduğunu gözler önüne seriyor. Dizi gerçek bir hikayeyi anlattığı için bu sorunu çok daha derinden hissediyorsunuz.