kötü kardan adam

Gerilimli Bir Gece İçin: En İyi Yılbaşı Korku Filmleri

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2023

Sinema tutkunları için yılbaşı, büyük bir film maratonu için harika bir zaman. Yılbaşında hangi film izlenir sorusunun cevabı çoğu zaman umut veren ve romantik filmler olsa da kendini sürekli diken üstünde hissetmek ve gerilmek isteyenler de var. Elbette Hollywood onları da yalnız bırakmıyor ve her yıl farklı yılbaşı korku filmleri ile beklentileri karşılamayı başarıyor. 

Yeni Yıla Girerken İzlenecek Yılbaşı Korku Filmleri

kuru kafa yılbaşı süsü çam ağacı
Fotoğraf: Unsplash| Hello I’m Nik

Yeni yıl herkesin umutla ve mutlulukla karşıladığı bir zaman değil mi? Peki bu harika gece bir kabusa dönüşemez mi? İşte her biri farklı bir şekilde yaşanan dehşetleri anlatan yılbaşı temalı en iyi korku filmleri…

Gremlins (1984) | IMDB: 7.3 

TürFantastik, Komedi, Korku
Süre1 s. 46 dk
YönetmenJoe Dante
OyuncularZach Galligan, Phoebe Cates, Hoyt Axton

80’lerde çocuk olmuş herkesin hayatında unutulmaz bir iz bırakan Gremlins, yılbaşı korku filmleri dendiğinde şüphesiz ilk akla gelenlerden biri. Masum ve oldukça ilginç bir hediye ile başlayan bir yılbaşı, çocuklar ve aileleri için çok farklı bir hal alıyor. Çünkü çocuğunuza hediye etmek isteyeceğiniz bu sevimli yaratıklarla ilgili üç önemli kural var: Gece beslememek, gün ışığına maruz bırakmamak ve birkaç damla sudan fazla su vermemek. Bu kurallara uymadığınızda ne mi oluyor? Sevimli mi sevimli hediyeler, küçücük şeytanlara dönüşerek şehri yıkımın eşiğine getiriyor!

Black Christmas (1974) | IMDB: 7.1

TürGizem, Gerilim, Korku
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenBob Clark
OyuncularOlivia Hussey, Keir Dullea, Margot Kidder

Korku filmi öneri listemizin bir diğer eski ama heyecanlı yapımı Black Christmas. Noel partisi hazırlığındaki kızlar yurdunun davetsiz bir misafiri var; kana susamış bir psikopat! Yurttaki öğrenciler birer birer ölürken, geriye kalanlar canlarını kurtarmak ve katili bulmak için savaşırlar. 

Rare Exports (2010) | IMDB: 6.6

TürMacera, Fantastik, Korku
Süre1 s. 24 dk.
YönetmenJalmari Helander
OyuncularJorma Tommila, Onni Tommila, Peeter Jakobi

Yılbaşı gerilim filmleri serimizde bu kez Finlandiya’dayız. Arkeologlar, noel arifesinde yaptıkları bir kazıda Noel Baba’yı bulur ve kazayla ruhunu özgür bırakır. Hayallerimizdekinden biraz farklı olan Noel Baba özgür kaldıktan sonra şehirdeki çocuklar bir bir ortadan kaybolur. Kayıpların sorumlusunun Noel Baba olduğunu anlayan bir çocuk ve babası, ona karşı savaşmaya karar verir. Açılan bu savaş için kasabadaki avcılardan yardım isterler ve hep birlikte Noel Baba’yı çıkarıldığı yere geri göndermeye çalışırlar. 

Krampus (2015) | IMDB: 6,2 

TürKomedi, Fantastik, Korku
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenMichael Dougherty
OyuncularAdam Scott, Toni Collette, David Koechner
PlatformApple TV

Evdeki tüm oyuncakları ve noel süslerini insan yiyen korkunç canavarlara dönüştüren şeytani bir güç, huzurlu geçmesi beklenen noel gecesini kabusa çeviriyor. Yılbaşı korku filmleri listemizde sırada korku komedi kategorisindeki Krampus var. 2015’te vizyona giren film, yılbaşı gecesi izlenebilecek keyifli yapımlardan.

Anna and the Apocalypse (2017) | IMDB: 6,0

TürKomedi, Müzikal, Korku
Süre1 s. 33 dk.
YönetmenJohn McPhail
OyuncularElla Hunt, Malcolm Cumming, Sarah Swire

Şehri ele geçiren zombi enfeksiyonu, elektrikli testere ile insanlara saldıran kardan adamlar, zombi noel babalar ve askerler… Lisedeki noel gösterisinde mahsur kalan Anna, tüm bu kaosun içinde büyükannesi ve arkadaşlarını tüm bunlardan kurtarabilecek mi? Hem de elindeki tek silah, çubuk şekerler, noel süslemeleri ve yılbaşı ağacıyken!

Better Watch Out (2016) | IMDB: 6.5

TürKomedi, Gerilim, Korku
Süre1 s. 29 dk.
YönetmenChris Peckover
OyuncularOlivia DeJonge, Levi Miller, Ed Oxenbould

Yılbaşı gecesini dışarıda geçirmek isteyen bir ailenin çocuğuna bakma görevini alan Ashley, sakin bir gece geçirmeyi planlıyor. Fakat elbette işler beklediği gibi gitmiyor. Bir anda evde yalnız olmadıklarını fark eden Ashley ve bakmakla görevli olduğu Luke, kendilerini öldürmek isteyen bu yabancıdan kurtulmak için planlar yapıyor. Korku komedi türündeki bu yapımı izlerken evde yalnız olduğunuzdan emin olmak isteyebilirsiniz. 

À l’intérieur (2007) | IMDB: 6.7

TürKorku
Süre1 s. 22 dk
YönetmenAlexandre Bustillo, Julien Maury
OyuncularAlysson Paradis, Jean-Baptiste Tabourin, Claude Lule

İngilizceye ‘Inside’ olarak çevrilen Fransız filmi, hamile bir kadının yılbaşı arifesinde yaşadığı korkunç 24 saati ele alıyor. Kısa bir süre önce bir kazada kocasını kaybeden Sarah, bir gün hiç tanımadığı bir kadınla karşılaşıyor. Bu kadının kendinden ne istediğini bilmeyen Sarah’ın başına kısa sürede korkunç olaylar geliyor. Listenize eklemeden önce yılbaşı korku filmleri listemizin en kanlı ve vahşet dolu yapımının Inside olduğunu hatırlatalım.

Le Calendrier (2021) | IMDB: 6.3

TürGerilim, Korku
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenPatrick Ridremont
OyuncularEugenie Derouand, Honorine Magnier, Clement Olivieri

Üzerinde birden çok kutucuk olan ve her birinin içerisinde küçük hediyeler olan takvimlerden hiç gördünüz mü? Hani insanların doğum günlerinden önce her gün bir tanesini açtığı ve bir sürprizle karşılaştığı hediyeden bahsediyoruz. Yılbaşı gecesi film önerisi listemizde sırada bu hediyeden yola çıkarak yazılan bir hikaye var. İngilizceye The Advent Calendar olarak çevrilen Fransa yapımı filmde, yürüme engelli Eva’ya bir arkadaşı bu hediye takvimlerinden birini armağan ediyor. Fakat Eva takvim üzerindeki kutuları açtıkça çevresinde korkunç olaylar yaşanmaya başlıyor. 

Dead End (2003) | IMDB: 6.5

TürMacera, Gizem, Korku
Süre1 s. 25 dk.
YönetmenJean-Baptiste Andrea, Fabrice Canepa
OyuncularRay Wise, Lin Shaye, Mick Cain

Yeni yılı aile büyükleriyle geçirmeyi alışkanlık haline getiren Harrington ailesi, bu sene de geleneği bozmaz. Fakat bu kez farkında olmadan büyük bir hata yaparak kestirme bir yola saparlar. Bu kestirme gibi görünen yol onları hiç bitmeyen gizemli bir yolculuğa sürükler. Gittikçe gerginlikleri artan ailenin artık tek isteği bu yoldan kurtulmaktır. 

Calvaire (2004) | IMDB: 6.1

TürDram, Gerilim, Korku
Süre1 s. 28 dk.
YönetmenFabrice du Welz
OyuncularLaurent Lucas, Brigitte Lahaie, Gigi Coursigny

Yılbaşı yolculuğu keyifli olabilir, elbette yanlış bir yola sapmazsanız. 

Bir müzisyen olan ve karavanda yaşayan Marc, bir yılbaşı işi için yola çıkar ancak aracı yolda bozulur. Mecburen yakındaki bir handa konaklamak zorunda kalan Marc, burada oldukça cana yakın olan Bartel ile tanışır. Marc’ın planı karavanını tamir ettirip bir an önce yola çıkmaktır. Ancak Bartel ile ettikleri samimi sohbet, kısa bir süre sonra hem handa hem de yakınlardaki kasabada işlerin tuhaflaşması ile korkunç bir hal alacaktır. 

The Sacrifice Game (2023) | IMDB: 5.4

TürKorku
Süre1 s. 30 dk.
YönetmenJenn Wexler
OyuncularMena Massoud, Olivia Scott Welch, Chloe Levine

Yılbaşı tatili için eve gitmek Samantha ve Clara için tam bir kabus. Bu nedenle bu iki arkadaş tatili okullarında geçirmeye karar veriyor ve onlara öğretmenleri Rose eşlik ediyor. 

Sessiz ve sakin geçmesi planlanan bu tatil, hiç de düşünüldüğü gibi olmuyor. Bir seri katil çetesi okulun kapısını çalıyor ve bu üç kadını esir alıyor. Amaçları ise kendilerine diledikleri şeyleri verecek şeytanı çağırmak için birer kurban vermek.

Violent Night (2022) | IMDB: 6.7

TürAksiyon, Komedi, Gerilim
Süre1 s. 52 dk.
YönetmenTommy Wirkola
OyuncularDavid Harbour, John Leguizamo, Beverly D’Angelo
PlatformApple TV

En iyi yılbaşı korku filmleri listemizde son sırada gerçek bir Noel Baba hikayesi var. Mutlu ve huzurlu bir yılbaşı geçirmek isteyen zengin bir aile, bir grup paralı asker tarafından rehin alınıyor. Amaç ise kasalarında bulunan paranın tamamını ele geçirmek. Fakat bir anda harika dövüş tekniklerine sahip gerçek Noel Baba’yı karşılarında buluyor.