İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hava iyice soğumaya başladı. Bu soğukların belki de en zevkli tarafı, sıcak kahvenizi veya çorbanızı alıp kalorifere yakın bir yerlerde huzur içinde dışarıyı seyretmek olabilir. Fakat sizden hemen sıcak köşenizden kalkmanızı isteyeceğiz! Çünkü kış geldiğinde İstanbul’un her yanı birbirinden farklı güzelliklerle dolar. İşte sizin için derlediğimiz İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler listemiz…

Karlı Havada İstanbul’da Nereye Gidilir?

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Daniel Brubaker

Şehre karlı hava hâkimken bile İstanbul’da kış gezisi yapmaya uygun rotalar bulunuyor. Karlı havalarda, şehir içinde ulaşım sağlarken kişisel aracınızla seyahat etmek yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak kaza riskini azaltabilir ve yolda kalma riskinin önüne geçebilirsiniz. Kendi aracı ile ya da araç kiralayarak gezmek isteyenler için kış lastiklerinin olması büyük önem taşıyor. İstanbul çok büyük bir şehir ve yer yer gizli buzlanmalar olabiliyor. 

Örneğin; Anadolu Yakası’nda metro hattı üzerinde bir yer tercih etmek isterseniz Bostancı, Kozyatağı ve Kadıköy gibi merkezi noktaları seçebilirsiniz. Marmaray ile yolculuk edecekseniz iki yaka arasında kolayca ulaşım sağlayabilir ve Süreyya Plajı’ndan Florya’ya uzun bir sahil şeridi turu yapabilirsiniz. 

Bizden söylemesi; karlı havada Suadiye’den Kalamış’a keyifli bir yürüyüş yapmak ve yürüyüşü Kalamış’ta sıcak şarap eşliğinde sonlandırmak oldukça keyifli oluyor.

Kışın İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Boxed Water is Better

Kış ayında İstanbul gezi rotaları nereler olmalı merak ediyorsanız kışın sevdiğiniz insanla gidebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Derlememizde Avrupa Yakası’ndan Adalar’a doğru uzanan bir rota çizdik. Keyifli keşifler!

Pierre Loti Tepesi | Eyüp

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalarda biri olan Pierre Loti tepesi, Haliç’in eşsiz manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerden. Birbirinden güzel çay bahçelerinin ve kafelerin bulunduğu Pierre Loti, kış aylarında ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor. Manzaranın keyfini çıkarırken sıcak çay veya kahvenizi yudumlayabilir, bu masalsı anın fotoğrafını çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Rumeli Hisarı

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

Boğaz’ın simgelerinden olan Rumeli Hisarı, kış aylarında ayrı bir güzel oluyor. Özellikle sabahları durgun denizde ilerleyen yük gemilerini içinizi ısıtan bir çay eşliğinde izlemek size büyük zevk verecektir. Aman kameralara dikkat edin! Çünkü kış aylarında karın bastırmasıyla birlikte eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Rumeli Hisarı, film ve dizi ekiplerinin gözdesi konumunda. 

Yoros Kalesi | Anadolu Kavağı

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

Anadolu Kavağı sırtında yer alan Yoros Kalesi, İstanbul’da az bilinen tarihi noktalardan biri. Geçmişi Doğu Roma’ya kadar dayanıyor. Yoros Kalesi, kapladığı alan bakımından İstanbul’daki diğer tüm kalelerden daha büyük. Anadolu Kavağı’na hazır gitmişken sahildeki balıkçılara da uğramayı ihmal etmeyin. 

Merdivenli Sokak | Balat

Fotoğraf: @bizevdeyokuz

Tarihi dokusu ile son dönemlerde İstanbul’un odak noktalarından biri haline gelmeyi başarmış Balat’ta bulunan Merdiven Sokak, unutulmayacak fotoğraflar için biçilmiş kaftan. Balat’ın renkli otantik ahşap evleri arasındayken İstanbul’un aslında ne kadar da özgün bir şehir olduğunu size hatırlatacak anlar yaşayabilirsiniz. Aman buzlara dikkat, sokağın eğimi çok fazla. 

Emirgan Korusu | Sarıyer

İstanbul'da gezilecek yerler
Fotoğraf: Aynur Kasapoğlu

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler listemizde sıradaki mekan Emirgan Korusu. Çoğunlukla yaz ve ilkbahar aylarında rengarenk çiçeklerle dolu bahçesi sayesinde büyük ilgi gören Emirgan Korusu, kış geldiğinde de ayrı bir güzel oluyor. İçindeki gölet ve derenin, karın beyazlığı ile buluşması kaliteli bir kış gezisi için yeter de artar. 

Moda | Kadıköy

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Mert Kahveci

İstanbul’da kışın gezmek için yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri elbette Moda. Mevsim fark etmeksizin İstanbul’un vakit geçirmesi en keyifli yerlerinden biri olan Moda’ya karlı havalarda da kolayca ulaşım sağlanabilir. Kahvenizi ve tatlınızı alarak eşsiz deniz manzarası eşliğinde Moda Burnu’na doğru sakin bir yürüyüş yapabilir, böylece kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Bağdat Caddesi

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Aylin Çobanoğlu/Oyuncak Müzesi

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerlerden bir diğeri ise Bağdat Caddesi. Soğuk kış günlerinde uzun ve sakin bir yürüyüş yapmak isterseniz Bağdat Caddesi turuna Suadiye’den başlayabilirsiniz. Cadde üzerindeki dükkanlardan yiyeceğinizi ve içeceğinizi alarak Kadıköy’e kadar yürüyebilir ya da Caddebostan sahilde, Fenerbahçe’de veya Kalamış’ta güzel bir kış pikniği yapabilirsiniz. Kışın çok üşüyenlerdenseniz Erenköy’deki birbirinden keyifli kafeleri denemenizi öneririz. Son olarak yakınlarda yer alan Oyuncak Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bostancı | Kadıköy

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Ahmed Mulla

Suadiye’den Kartal yönüne doğru yürüyüş yapmaya karar verirseniz kısa bir süre sonra Bostancı’ya ulaşabilirsiniz. Eğer sokak lezzetleri aşığıysanız Bostancı sizin için bir cennet olabilir! Sahildeki kokoreççide lezzetli bir kokoreç yiyebilir ya da uzun yıllardır aynı yerde bulunan meşhur köfteciyi ziyaret edebilirsiniz. 

Süreyya Plajı | Maltepe

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

Bostancı sahilden Kartal yönüne doğru ilerlemeye devam ederseniz Küçükyalı’yı görebilir ve ardından Süreyya Plajı’na ulaşabilirsiniz. Uzun sahil şeridiyle keyifli bir yürüyüş yapmanıza imkan tanıyan Maltepe’de kışın da çeşitli aktiviteler yapmanız mümkün. Bisiklet, kaykay, paten sürebilir, su sporlarına ilgiliyseniz kürek dersi alabilir ya da tenis oynayabilirsiniz. Aktivitelerden sonra yorulursanız güzel bir kahveyle sahilde dinlenebilirsiniz. Maltepe’de vakit geçirdikten sonra Adalar’ı da görmek isterseniz sahilde bulunan Adalar İskelesi’nden 15-20 dakikalık bir yolculukla Adalar’a ulaşabilirsiniz.

Aya Yorgi Tepesi | Büyükada

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler
Fotoğraf: Adalara Gidelim

Her İstanbullunun yolu bir şekilde Büyükada’ya düşmüştür. Peki, daha önce kış aylarında Büyükada’ya gitmiş miydiniz? Çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında büyük ilgi gören ada, aslında kışın da ayrı bir güzel! Adaya ve boğaza hakim bir noktada yer alan Aya Yorgi tepesi, hoş bir akşam geçirmek için birebir. Ayrıca tepede bulunan Aya Yorgi Manastırı’nı ziyaret edebilir, çevrede yer alan restoranlarda hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Mert Kahveci