istanbulda kisin gezilecek yerler

Kış Aylarında İstanbul’da Gezilebilecek Yerler

Güncelleme Tarihi: 9 Şubat 2024

İstanbul, dört mevsim tadı çıkarılabilen bir şehir. Özellikle havalar biraz soğumaya başladığında kışın gezilecek yerler listesi de hemen hazırlanmaya başlıyor. Bu soğukların belki de en zevkli tarafı, sıcak kahvenizi veya çorbanızı alıp kalorifere yakın bir yerlerde huzur içinde dışarıyı seyretmek olabilir. Fakat sizden hemen sıcak köşenizden kalkmanızı isteyeceğiz! Çünkü kış aylarında İstanbul şehrinin her yanı birbirinden farklı güzelliklerle dolar. İşte sizin için derlediğimiz soğuk havalarda İstanbul’da gezilecek yerler listemiz…

Soğuk Havada İstanbul’da Nereye Gidilir?

kışın istanbul'da gezilecek yerler
Fotoğraf: Kerem Özyurt

Bazı insanlar kış aylarını daha çok sever. Onlar için İstanbul kış aylarında gezmek için mükemmel bir şehir. Kendi aracı ile ya da araç kiralayarak gezmek isteyenler için kış lastiklerinin olması büyük önem taşıyor. İstanbul çok büyük bir şehir ve yer yer gizli buzlanmalar olabiliyor. 

Örneğin; Anadolu Yakası’nda metro hattı üzerinde bir yer tercih etmek isterseniz Bostancı, Kozyatağı ve Kadıköy gibi merkezi noktaları seçebilirsiniz. Marmaray ile yolculuk edecekseniz iki yaka arasında kolayca ulaşım sağlayabilir ve Süreyya Plajı’ndan Florya’ya uzun bir sahil şeridi turu yapabilirsiniz. 

Bizden söylemesi; soğuk havalarda Suadiye’den Kalamış’a keyifli bir yürüyüş yapmak ve yürüyüşü Kalamış’ta sıcak şarap eşliğinde sonlandırmak oldukça keyifli oluyor.

Soğuk Havalarda İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

kış aylarında İstanbul
Görsel: Unsplash

“Kışın istanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler neresi?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun tek bir cevabı yok. Hem Anadolu hem de Avrupa yakasında birçok nokta, keyifli bir gezi yapmak için uygun. Siz de sevdiğiniz insanlarla birlikte keyifli vakit geçirmek ya da tek başınıza bir yolculuğa çıkıp birbirinden güzel kış manzarası fotoğrafı çekmek istiyorsanız hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Keyifli keşifler!

Pierre Loti Tepesi | Eyüp

pierre loti
Fotoğraf: @pierrelotitepesi

Yolu kış aylarında İstanbul şehrine düşen turistlerin en favori uğrak yerlerinden biri olan Pierre Loti, yalnızca yaz aylarında ziyaret edilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler denildiği zaman da Haliç’in eşsiz manzarasını görebileceğiniz bu tepe akla geliyor. 

Birbirinden güzel çay bahçelerinin ve kafelerin bulunduğu Pierre Loti, soğuk havalarda ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor. Manzaranın keyfini çıkarırken sıcak çay veya kahvenizi yudumlayabilir, bu masalsı anın fotoğrafını çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Gülhane Parkı

Kışın gezilecek yerler listesinde, Topkapı Sarayı’nın büyüsünü hissettikten sonra yanı başındaki Gülhane Parkı’nda bir mola vermek gibisi yok. Kışın huzurlu ve sakin atmosferini soluyarak İstanbul’un tarihine tanıklık eden yaklaşık 300 yıllık o muhteşem “taşlı çınar”ın yanına uğrayabilir, hatta ona dokunarak geçmişle bir anlık bağ bile kurabilirsiniz. Ardından parkın içinde sizi keyifli bir çay molası bekliyor. İstanbul’un kış manzarasını seyre dalarken, soğuk havayı semaverden dökülen sıcak mı sıcak demli çayla bastırabilirsiniz. Bu deneyim, İstanbul’un ruhunu daha yakından hissetmenizi sağlayacak.

Rumeli Hisarı

istanbul kış gezisi
Görsel: Pexels

Boğaz’ın simgelerinden olan Rumeli Hisarı, soğuk havalarda bile bir başka güzel! Bazen sisli bir deniz görüntüsü, bazen de denizde ilerleyen gemiler ve tekneler… Sıcacık bir çay eşliğinde iki kıta arasındaki bu büyülü manzarayı izlemek gibisi yok. İsterseniz bir sabah kahvaltısı, isterseniz de bir beş çayı için Rumeli Hisarı’nı tercih edebilirsiniz. Geziye çıkmadan önce yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. 

Yoros Kalesi | Anadolu Kavağı

anadolu kavağı kale
Fotoğraf: Pexels

Anadolu Kavağı sırtında yer alan Yoros Kalesi, İstanbul’da az bilinen tarihi noktalardan biri. Geçmişi Doğu Roma’ya kadar dayanıyor. Yoros Kalesi, kapladığı alan bakımından İstanbul’daki diğer tüm kalelerden daha büyük. Anadolu Kavağı’na gitmişken sahildeki balıkçılara da uğramayı sakın ihmal etmeyin.

Merdivenli Sokak | Balat

balat gezi
Fotoğraf: Cemre Su Özdemir

Tarihi dokusu ile son dönemlerde İstanbul’un odak noktalarından biri haline gelmeyi başarmış Balat’ta bulunan Merdiven Sokak, unutulmayacak fotoğraflar için biçilmiş kaftan. Balat’ın renkli otantik ahşap evleri arasındayken İstanbul’un aslında ne kadar da özgün bir şehir olduğunu size hatırlatacak anlar yaşayabilirsiniz. Soğuk havalarda aman buzlara dikkat, çünkü sokağın eğimi çok fazla!

Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı
Fotoğraf: Pixabay

İstanbul’un soğuk günlerinde Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek bir başka güzel! Ayasofya’nın hemen yanı başında, şehrin en büyük yeraltı hazinelerinden biri olan bu tarihi sarnıç ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yapma fırsatı sunuyor. Bizans zamanında inşa edilmiş ve geçmişte şehrin ve sarayın su ihtiyacını karşılamak için kullanılmış. İçerideki uzun mermer sütunlar ve özellikle kuzeybatı köşesindeki iki Medusa başı ise gerçekten görülmeye değer! Bu mistik ve büyüleyici atmosferde, tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır olun!

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Taksim’e kadar gelmişken, İstiklal Caddesi’nde yer alan Madame Tussauds’ı ziyaret etmeyi unutmayın, özellikle soğuk havalarda sizin harika bir kaçış noktası olabilir. Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nde Arda Turan’dan Hidayet Türkoğlu’na, Einstein’dan Leonardo da Vinci’ye, Zeki Müren’den Madonna’ya, Justin Bieber’dan Lady Gaga’ya, MFÖ’den Rihanna’ya, Adile Naşit’ten Barış Manço’ya, Shek’ten Hollywood yıldızlarına kadar pek çok ünlü ismin heykelini bir arada görebilirsiniz. Balmumu heykellerin yanında fotoğraf çektirirken, sanki gerçek ünlülerle yan yanaymış gibi olacaksınız! Yıldızların arasında dolaşırken kendinizi bir anlık da olsa onların dünyasında hissedebilir, bu eşsiz deneyimin tadını çıkarabilirsiniz.

Emirgan Korusu | Sarıyer

emirgan

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler listemizde sıradaki mekan Emirgan Korusu. Çoğunlukla yaz ve ilkbahar aylarında rengarenk çiçeklerle dolu bahçesi sayesinde büyük ilgi gören Emirgan Korusu, soğuk havalar geldiğinde de ayrı bir güzel oluyor. İçindeki gölet ve derenin, karın beyazlığı ile buluşması mükemmel bir kış gezisi için yeter de artar bile!

Dolmabahçe Sarayı | Beşiktaş

dolmabahçe sarayı

İstanbul’da gezilecek kapalı yerler listesinin başında olan Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ile Kabataş arasında yer alıyor. Osmanlı döneminde yaptırılan sarayı, Atatürk İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandı ve 10 Kasım 1938’de bu sarayda vefat etti. Dolmabahçe Sarayı, hem Osmanlı’nın ihtişamını hem de Atatürk’ün son günlerine tanıklık etmiş olduğu için İstanbul’da gezilecek yerlerin en başında geliyor. Dolmabahçe Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmeli; hem tarihe dokunup hem de bu eşsiz atmosferin tadını çıkarmalısınız.

Kapalı Çarşı | Fatih

kapalıçarşı
Fotoğraf: Pixabay

İstanbul’un kalbinde yer alan ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri kendine çeken Tarihi Kapalı Çarşı, şehrin en büyüleyici ve en otantik yerlerinden biri. Yazın ve kışın gezilecek yerler listesindeki Kapalı Çarşı yüzyıllardır süregelen hareketli atmosferini koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış tarihi bir yapıdır. Özellikle belirli saatlerde burada adım atmak neredeyse imkansız hale geliyor, çünkü hem yerli hem de yabancı turistler Kapalı Çarşı’yı keşfetmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar! Osmanlı döneminden bu yana ticaretin kalbi olan Kapalı Çarşı, geçirdiği restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuşmuş durumda. Bu tarihi çarşının renkli dükkânları arasında kaybolun ve o eşsiz atmosferi mutlaka deneyimleyin!

Moda | Kadıköy

istanbul gezilecek yerler
Fotoğraf: Mert Kahveci

 

İstanbul’da kışın gezilecek yerler sorulduğunda akla ilk gelen yerlerden biri elbette Moda. Mevsim fark etmeksizin İstanbul’un vakit geçirmesi en keyifli yerlerinden biri olan Moda’ya soğuk havalarda da kolayca ulaşım sağlanabilir. Kahvenizi ve tatlınızı alarak eşsiz deniz manzarası eşliğinde Moda Burnu’na doğru sakin bir yürüyüş yapabilir, böylece kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Bağdat Caddesi

bağdat caddesi
Fotoğraf: Alper Çiçek

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerlerden bir diğeri ise Bağdat Caddesi. Soğuk İstanbul günlerinde uzun ve sakin bir yürüyüş yapmak isterseniz Bağdat Caddesi turuna Suadiye’den başlayabilirsiniz. Cadde üzerindeki dükkanlardan yiyeceğinizi ve içeceğinizi alarak Kadıköy’e kadar yürüyebilir ya da Caddebostan sahilde, Fenerbahçe’de veya Kalamış’ta güzel bir kış pikniği yapabilirsiniz. Kışın çok üşüyenlerdenseniz Erenköy’deki birbirinden keyifli kafeleri denemenizi öneririz. Son olarak yakınlarda yer alan Oyuncak Müzesi’ni de mutlaka ziyaret edin!

Kuzguncuk | Üsküdar

kuzguncuk ekmek teknesi
Fotoğraf: Unsplash

Soğuk İstanbul günlerinde Kuzguncuk’un ayrı bir yeri var kalbimizde. Üsküdar’ın sevimli mahallesi Kuzguncuk, kış aylarında adeta bir masal diyarına dönüşüyor. Renkli evleriyle ünlü bu şirin semtin sokaklarında dolaşırken kendinizi kaybedebilir, her köşede karşınıza çıkan manzaralarla unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik, geçmişte ünlü şair Can Yücel’in de uğrak yeri olan Çınaraltı Kafe’de sıcak bir çay ya da kahve eşliğinde, Kuzguncuk’un eşsiz atmosferini içine çekebilirsiniz.

Bostancı | Kadıköy

anadolu yakası gezilecek yerler

Suadiye’den Kartal yönüne doğru yürüyüş yapmaya karar verirseniz kısa bir süre sonra Bostancı’ya ulaşabilirsiniz. Eğer sokak lezzetleri aşığıysanız Bostancı sizin için bir cennet olabilir! Sahildeki kokoreççide lezzetli bir kokoreç yiyebilir ya da uzun yıllardır aynı yerde bulunan meşhur köfteciyi ziyaret edebilirsiniz

Süreyya Plajı | Maltepe

süreyya plajı
Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

Bostancı sahilden Kartal yönüne doğru ilerlemeye devam ederseniz Küçükyalı’yı görebilir ve ardından Süreyya Plajı’na ulaşabilirsiniz. Uzun sahil şeridiyle keyifli bir yürüyüş yapmanıza imkan tanıyan Maltepe’de kışın da çeşitli aktiviteler yapmanız mümkün. Bisiklet, kaykay, paten sürebilir; su sporlarına ilgiliyseniz kürek dersi alabilir ya da tenis oynayabilirsiniz. Aktivitelerden sonra yorulursanız güzel bir kahveyle sahilde dinlenebilirsiniz. Maltepe’de vakit geçirdikten sonra Adalar’ı da görmek isterseniz sahilde bulunan Adalar İskelesi’nden 15-20 dakikalık bir yolculukla Adalar’a ulaşabilirsiniz.

Aya Yorgi Tepesi | Büyükada

Her İstanbullunun yolu bir şekilde Büyükada’ya düşmüştür. Peki, daha önce soğuk bir havada Büyükada’ya gitmiş miydiniz? Çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında büyük ilgi gören ada, aslında soğuk havalarda da ayrı bir güzel! Adaya ve boğaza hakim bir noktada yer alan Aya Yorgi tepesi, hoş bir akşam geçirmek için birebir. Ayrıca tepede bulunan Aya Yorgi Manastırı’nı ziyaret edebilir, çevrede yer alan restoranlarda hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi | Burgazada

sait faik abasıyanık evi
Fotoğraf: Pexels

Kışın aylarında İstanbul içerisinde yapılacak aktiviteler arasında en çok tercih edilen elbette İstanbul müzelerini gezmek… Büyükada kadar ilgi görmese de Adalar’ın arasında en sakini ve güzeli şüphesiz ki Burgazada! Çünkü Burgazada’nın bir hikâyesi var. Edebiyatımızın usta öykücülerinden olan Sait Faik Abasıyanık, bu adada yaşadı ve her toprağında onun ayak izleri var! Müthiş bir insan sevgisiyle dolu, öyküleri sıcacık insan diyaloglarıyla ve şefkatiyle dolu Sait Faik’i daha iyi anlamak ve onu yakından tanımak için soğuk bir kış günü bile iskeleden vapura atlayıp Burgazada’ya gidebilirsiniz. Yoğun martı çığlıklarının size eşlik edeceği bu güzel adada yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ya da küçük ama hoş kafelerinde, sıcak kahve içerek ve Sait Faik öyküsü okuyarak içinizi ısıtabilirsiniz.