Hayata Baştan Başla: Unutulma Hakkı

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Yıllar yılı, özellikle orta yaşlı insanların ağzından düşmeyen bir laf vardı: “Keşke her şeye yeniden başlasam.” Unutulma hakkı, insanların çok uzun zamandır aradığı ve dilediği bir yeniden başlatma butonu halini alabilir. Siz de geçmişinizin gelecekteki hayatınızı etkilemesini istemiyorsanız, unutulma hakkınızı kullanabilirsiniz.  Öyleyse, akıllardaki “Unutulma hakkı nedir? Ve bu hakkı kimler kullanabilir?” sorularının cevaplarına erişmek için yazının devamında unutulma hakkı şartlarına bir dalış gerçekleştirebilirsiniz.

Unutulma Hakkı Nedir?

Fotoğraf: Sticker Mule

İnternet hayatınızın ne kadarında sizinle beraber? Yemek yerken telefonunuzla oynuyor, gece uykusuz kaldığınızda sosyal medyanın dipsiz alemlerine mi dalıyorsunuz? Eğer diğer tüm insanlarda olduğu gibi sizde de durum böyleyse, internetteki kişiliğinizle gerçek hayatta olduğunuz kişi iç içe geçmeye başladıysa ve işin aslı siz de tilki uykusundan yeni uyanıyorsanız, devamında gelecek duyguyu kestirmek pek de zor değil: Pişmanlık!

İnterneti zamanla kişisel hayatlarımız içine dahil etmemiz, farkında olmadan depolanmasına izin verdiğimiz bilgiler ve bu bilgilerin herkesçe ulaşılabilir olması problemini ortaya çıkardı. Tüm bunların sonucunda yasalarda da kişisel haklarla ilgili birtakım düzenlemeler yapmak gerekti ve böylece unutulma hakkı doğdu. Kısaca unutulma hakkı, anlattığımız tüm bu durumlardan sıyrılabilme ve size gelecek hayatınızda “internetteki geçmişiniz” olmadan devam etme olanağı sunan bir sihirli buton. Bu butonu, yetkili mercilere unutulma hakkı başvurusu yaparak kullanabilirsiniz.

Google Unutulma Hakkı Başvurusu Nedir?

Fotoğraf: Tony Liao

Kişilerin, Google Unutulma Hakkı opsiyonlarını kullanabilmeleri için bazı şartlar var. Bu şartlardan en önemlileri; kişilerin internetteki bilgilerinin artık kendileriyle alakasız olması, lüzumsuz olması veya yaralayıcı ve kişilik hakkını zedeleyici olarak görülmesi. Siz de bu durumlardan biri içindeyseniz, arama motoruna “Google unutulma hakkı” yazmanız ve ilgili siteye girip gerekli bilgileri okuduktan sonra işlemi tamamlamak için Google’ın size sunduğu formu doldurabilirsiniz.

Unutulmam Ne Kadar Sürer?

Fotoğraf: Pinterest

Bu sorunun cevabı -diğer tüm cevaplar gibi- kişiden kişiye değişebilir. Öncelikle bu gibi işlemler araştırılarak ve belli mekanizmaların kontrol ve onayları sonucunda gerçekleştiği için hangi sebeple verilerinizi sildirmek istediğiniz de büyük önem taşıyor. Üstelik bunun dışında, süreç ilerlerken isminizin dolandırıcılık adı altında kullanılıp kullanılmadığına ve herhangi bir kamu görevinde bulunup bulunmadığınıza da bakılıyor. Haliyle süreç biraz uzayıp, sizleri sonuca beklediğiniz kadar hızlı ulaştırmayabiliyor.

Adım Atmak İçin Beklediğiniz İşaret Bu Yazıda

Fotoğraf: Austin Chan

Gördüğünüz gibi artık varlığı sizi rahatsız eden veya hayat kalitenizi düşüren, internette depolanmış “kendinize” ait verilerle yaşamak zorunda değilsiniz. Örneğin son zamanlarda sıkça rastlanan bir problem olan başkası adına hesap açma ve oymuş gibi davranma durumunun bu hak sayesinde geç olmadan ve bu olay daha büyük sorunlara sebebiyet vermeden önüne geçilebiliyor. Ya da on beş yıl öncesinde açtığınız ama kullanmaya devam etmediğiniz bir hesap, bu gibi dolandırıcılık saldırılarına karşı varlığı silinerek sizi korumuş oluyor. 

Siz de böyle duygu durumunuzu zedeleyici bir durum içinde bulunuyorsanız veya geçmişsiz bir gelecek yaşamak istiyorsanız, bir kurtarıcı beklemeden kendi kurtarıcınız olabilir; internette unutulma hakkı seçeneğini kullanarak, yarın ulaşmak istediğiniz “yeni hayat” idealinizi gerçek yapabilirsiniz.