Hawai'de Devasa Orman Yangını: "Yaşadığımız En Büyük Felaket!"

Hawai’de Devasa Orman Yangını: “Yaşadığımız En Büyük Felaket!”

ABD’in en sık tercih edilen tatil lokasyonlarından olan Hawai eyaleti, yangın sezonunun bitmesine kısa bir süre kala büyük bir orman yangını felaketiyle karşı karşıya kaldı.

Maui idari bölgesinde mydana gelen yangın, ormanlarla sınırlı kalmayarak yaşam alanlarına da sıçradı. ABD’nin gördüğü en büyük kayıplı orman yangınlarından olan Hawai yangınları sırasında onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve milyarlarca dolar maddi zarar yaşandığı açıklandı.

Eyalet Tarihinin En Büyük Doğal Afeti

Maui Adası’nın Lahaina kasabasında başlayan yangınların kısa sürede çevre yerleşim yerlerine de sıçraması ve coğrafi koşulların yangına müdahaleyi zorlaştırması, kısa sürede eyaletin önemli yerleşim alanlarının yangınlara teslim olmasına neden oldu.

Pasifik Afet Merkezi ve Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) tarafından açıklanan verilere göre 13 Ağustos itibarıyla hala devam etmekte olan yangınlarda hayatını kaybeden kişi sayısı 90’ı geçti. Öte yandan yangınlar kaynaklı olarak birçok ev, işyeri ve kamu binası zarar gördü. Şimdiye kadar yaşanan maddi kayıp kaynaklı olarak adada başlatılacak yeni bir inşa çalışmasının 6 milyar dolara mâl olacağı düşünülüyor.

Hawai Valisi Josh Green, orman yangınlarını “Hawai’nin yaşadığı en büyük doğal afet” olarak tanımladı. ABD Başkanı Joe Biden, yangınların başlamasının ardından kısa süre içerisinde Maui Adası’nı felaket bölgesi olarak ilan etti ve yangında mağdur olanların zararlarının tazmin edilmesi sözü verdi.

Kayıplar için arama çalışmaları sürdürülürken yangının toplamda 840 hektardan daha büyük bir alanı etkilediği düşünülüyor. Uzmanlar, can kayıplarının yangının söndürülme çalışmaları sonrasında önümüzdeki hafta boyuca artış gösterebileceğini belirtiyor.

Kaynak: The Guardian

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons