Haruki Murakami Kimdir?

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Japon edebiyatı son yıllarda Uzak Doğu kültürüne oluşan merak sayesinde hiç olmadığı kadar ilgi görmeye başladı. Nobel ödüllü yazarlar listesi oldukça uzun olan ve Kenzaburo Oe, Kazuo Ishiguro gibi isimleri dünyayla tanıştıran Japon coğrafyası Haruki Murakami ismini de hayatımıza kattı. Haruki Murakami kitapları en çok satan raflarında uzun zamandır yerini korurken Haruki Murakami hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik:

Haruki Murakami Hayatı

1949 yılında Japonya’nın Kyoto kentinde dünyaya gelen Murakami, Tokyo’da Vaseda Üniversitesinde öğrenimini tamamladı. Kendi hayatından kesitler anlattığı “Koşmasaydım Yazamazdım” denemesi sayesinde yazarlığa nasıl başladığını ve yazarlıktan önceki uğraşlarını öğreniyoruz. Uzun yıllar boyunca eşiyle beraber işlettiği caz barının yazar olmak için gerekli disiplini kendisine kattığını anlatıyor. Uzun saatler boyunca çalıştıktan sonra yaptığı çevirilere odaklanmaya çalışan Murakami, katıldığı bir yarışmada kısa öyküsüyle ödül alınca yazarlığa kendini adamaya karar veriyor. İşletmeciliği bırakıyor ve profesyonel olarak edebiyat dünyasına giriş yapıyor. 

Haruki Murakami Kitapları

Kadınsız Erkekler

Kısa öykülerinin derlendiği bu kitap, Haruki Murakami dünyasına giriş yapmak isteyenlerin bir solukta okuyabileceği hikayelerden oluşuyor. Farklı yaşlarda olan ancak yalnızlık, özlem, ölüm ve terk ediliş gibi ortak duyguları deneyimleyen erkeklerin hayatlarını özgün bir biçimde anlatıyor.

Koşmasaydım Yazamazdım

Haruki Murakami’nin deneme kitabı Koşmasaydım Yazamazdım, yazarın profesyonel olarak başladığı olimpiyat koşusunun hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Yazar olmaya karar veriş süreci, seyahatleri ve hayatının diğer evreleri boyunca peşini bırakmadığı spor tutkusunun kendisine neler kattığını akıcı bir şekilde kaleme alıyor. Üstelik Murakami koşarken dinlediği müzik listesini de kitabına dahil etmeyi unutmamış.

Kaynak: independent.co.uk

Sputnik Sevgilim 

Japonya’da başlayan ve Yunanistan’ın ıssız bir adasında biten gizemli bir roman Sputnik Sevgilim. Kitap boyunca Murakami’nin akıcı dili, bir anda ortadan kaybolan ana karakterin peşinden bizleri bilmediğimiz bir dünyaya götürüyor ve merak duygusunu sürekli canlı tutan bu çok satan roman ortaya çıkmış oluyor. Sputnik Sevgilim, Murakami’nin yalnızlık duygusunu en iyi anlatan yazarlardan biri olduğu konusunda şüphe bırakmıyor. 

Sahildeki Kafka

Haruki Murakami hakkında söylenebilecek en önemli şeylerden biri belki de kitaplarının bir filmdeymişsiniz hissi yaratması. “Karga” olarak tanıdığımız, 16 yaşında evinden kaçan bir gencin hikayesini anlatan kitap, bir bilim kurgu filmini aratmıyor. Kesişen hayatlar ve gizemli olaylar ekseninde kitap her yeni sayfasında okuyucusunu daha da içine çekiyor. Uzun olması gözünüzü korkutmasın, kitaba başladıktan sonra elinizden bırakmanız pek mümkün olmuyor.