Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?

Türkiye gibi deprem gerçeği ile yaşamak zorunda kalan ülkelerdeki toplumların, deprem öncesi, sırası ve sonrasına hazırlıklı olması son derece önemli. Her ne kadar henüz depremin geleceğini önceden tespit edemesek de bazı teknolojik imkanlarla en azından birkaç saniye zaman kazanma şansımız var. Google Android Deprem Uyarı Sistemi de tam bu işe yarıyor. Peki, bu uygulama nasıl kullanılır ve nasıl aktif edilir?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?
Fotoğraf: Unsplash | Masakaze Kawakami

Google, gerçekleşmek üzere olan depremleri önceden tespit ederek kullanıcılarına bildirim gönderen bir sistem geliştirdi ve Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanıma sundu. İlk olarak Amerika’da aktif olan bu sistem, daha sonradan çeşitli ülkelerde de aktif hale getirildi. Türkiye’nin de dahil olduğu Google Deprem Uyarı Sistemi’nin kullanımda olduğu ülkelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?
Fotoğraf: Pexels | Andrea Piacquadio

Google, uyarıların gönderilmesi için gereken verileri ShakeAlert sistemi üzerinden sağlıyor. ShakeAlert, Amerika’da hizmet veren, başarılı sismologlar tarafından geliştirilen bir deprem uyarı uygulaması. Uygulama, depremi belirlemek için yüzlerce sismik sensör kullanıyor ve deprem sırasında Android Deprem Uyarı Sistemine sinyal gönderiyor. Örneğin, ShakeAlert sayesinde geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da gerçekleşen depremden önce birçok kişiye uyarı bildirimi gittiği biliniyor. 

Google’ın Android cihazlar için oluşturduğu bu sistem sayesinde deprem ya da benzeri bir durum algılarsa sarsıntının gerçekleştiği ya da gerçekleşeceği konumdakilere sinyal gitmesi sağlanıyor. Uygulamanın ana hedefi 4,5 ve üstü depremlerden önce kullanıcılarına uyarı göndermek ancak bu uyarı her depremi algılamayabiliyor. Google, uyarıların depremden önce, deprem anında ya da depremden sonra gelme ihtimali olduğunu belirtiyor. 

Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?
Fotoğraf: Unsplash | Daniel Romero

Android bir telefona sahipseniz, birkaç saniyenizi ayırarak deprem uyarı bildirimini aktif hale getirebilirsiniz. Bu bildirimi aktif hale getirmenin iki farklı yolu bulunuyor. 

Telefonunuzun ayarlar bölümüne girdikten sonra takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde: 

  • Güvenlik ve Acil Durum > Deprem Uyarıları’nı Aç
  • Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları’nı Aç

Daha detaylı bilgi almak için Google Yardım Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Adrien