Gelinler Arasında Yükselen Trend: Gelinlik Kiralama

Gelinler Arasında Yükselen Trend: Gelinlik Kiralama

Her gelin adayı unutulmayacak bir anı bırakan o büyüleyici düğün gününde kendilerini prenses gibi gösterecek bir gelinlik hayal eder. Bundan dolayıdır ki düğün hazırlığında tüm kadınları en çok strese sokan ve emek harcamasını gerektiren konu da gelinlik seçimi olur. Günler, belki aylar… Gidilmedik mağaza, denenmedik gelinlik modeli kalmaz. İşin kötüsü denenen gelinlik sayısı arttıkça kafalar da bir o kadar karışır ve seçim yapmak daha da zor hale gelir. Bunun bir de maliyet kısmı vardır. Günümüzde gelinlik fiyatları bir hayli yüksektir ki işin için bir de ünlü tasarımcılara ait modeller girerse oldukça büyük meblağların gözden çıkarılması gerekir. Peki, sizce hayat boyu maksimum 5 saat giyilecek bir elbise için bu kadar efor sarf etmeye ve büyük ödemeler yapmaya değer mi? Bu soruya hayır cevabını veren gelin adaylarının sayısı yükseldi ve gelinlik kiralama alternatifi, özellikle son birkaç yıldır oldukça popüler hale geldi. Şimdi gelin, bu alternatifin avantajlarını ve göz önünde bulundurulması gereken yanlarına hep birlikte bakalım. 

Gelinlik Kiralamanın Avantajları

gelinlik kiralama

Fotoğraf: Adrien King

Düğün gününüz için kiralık gelinlik tercih etmek yapacağınız en doğru tercih olabilir. Çünkü;

  • Satılık gelinliklere kıyasla daha düşük maliyetli olacaktır. Satılık ve kiralık gelinlikler arasında çok büyük fiyat farklılığı yok gibi gözükse de en az yüzde 20 tasarruf etmeniz garantidir. Bu da düğün gibi çok masraflı bir dönemde önemsenmeyecek bir oran değildir. Ayrıca maliyetler daha düşük olduğu için daha zengin seçenekler üzerinden tercih imkanınız olacaktır.
  • Saklama problemi yaşamayacaksınız. Gelinliğini satın alan kadınlar için bu, oldukça büyük bir dert. Özellikle evde yeterince depolama alanınız yoksa gelinlik kiralama sizin için çok daha avantajlıdır. Satın alma seçeneğinde hem o kocaman etekli gelinliğe yer bulmakla uğraşacak hem de dolapta, sandıkta veya hurçta sararıp tüm güzelliğini yitirmesine neden olacaksınız. O kadar büyük bir ücret ödeyip aldığınız gelinliği yıllar sonra bu halde görmek emin olun sizi üzecektir.
  • Gelinlik kiralamak, gelinlik diktirmeye göre daha az risklidir. Gelinliğinizi düşük maliyetli olması amacıyla işin uzmanı olmayan bir firmanın ellerine bırakırsanız sonunda hüsrana uğrayabilirsiniz. Bunun yerine o firmaya ayıracağınız bütçe ile halihazırda var olan bir gelinlik kiralayarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

Gelinlik Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

gelinlik kiralanırken dikkat edilecekler

Fotoğraf: Charisse Kenion

Gelinlik kiralamak mı almak mı diye düşündünüz ve seçiminizi kiralamadan yana yaptınız. Peki, şimdi nelere dikkat etmelisiniz? 

Dediğimiz gibi gelinlik kiralama son yıllarda yükselişe geçen bir trend. Buna bağlı olarak da bu alanda hizmet veren firmaların sayısı hızla artıyor. Sizin tercih aşamasında dikkat etmeniz gereken ilk unsur ise kiralama yapacağınız firmanın profesyonelliği olmalıdır. Yalnızca gelinlik ve benzeri elbiseler üzerine kiralama yapan bir firma ile çalışın ki işin uzmanından destek almış olun.

Gelinlik kiralama denilince akıllarda ilk olarak bu kiralamaların yalnızca internet üzerinden yapıldığı gibi bir algı oluşuyor. Ancak böyle bir şey söz konusu değil. Günümüzde birçok firmanın gidip modellerini yakından görebileceğiniz bir mağazası bulunuyor. Araştırmalarınızdan sonra profesyonelliğine güvendiğiniz isimleri listeleyin, mağazalarını ziyaret edin ve vücut tipinize uygun gelinlikleri deneyin. Kiralama işlemini yalnızca mağazada bulunan modellerden yapmak zorunda değilsiniz. Firma sahipleri ürün çeşitliliğinden dolayı genellikle her gelinliği mağazasına getirmez. Bu yüzden kataloglarını inceleyebilir ve sizin bedeninize göre dikilecek gelinliği buradan seçebilirsiniz. Gelinliği düğünden sonra mağazaya götürecek şekilde kiralama yapabilirsiniz.

Gelinlik Nereden Kiralanır?

kiralık gelin bulabileceğiniz yerler

Fotoğraf: Charisse Kenion

Eğer siz de “Bir gelinliğe bu kadar para vermeye değer mi?”, “Düğünden sonra nerede saklayacağım?”, “Bir daha nerede giyeceğim?” gibi sorularla kiralama seçeneklerini araştırmaya başladıysanız biraz sonra paylaşacağımız, bu işi oldukça profesyonel şekilde yapan markaları değerlendirebilirsiniz. Bu mağazaların kimilerinde hazır gelinlik kiralayabilir, kimilerinde ise size özel dikim yapıldıktan sonra mağazaya kiralama yöntemine gidebilirsiniz.  

Gelinliğinizi Satın Alacaksanız Düğün Sonrası Değerlendirin

gelinlik kiralama

Fotoğraf: Liz Martin

Önceden başkası tarafından giyilmiş bir gelinliği giyme konusunda içiniz rahat etmiyor ve gelinliğinizi satın almak istiyor olabilirsiniz. Eğer bu yönteme başvuracaksınız düğününüzden sonra gelinliğinizi evin bir yerinde sararmaya bırakmak yerine ihtiyacı olan birine hediye olarak verebilir, hem kendinizi hem de karşı tarafı mutlu edebilirsiniz!