Finlandiya'dan Yeşil Enerji Başarısı: Elektrik Neredeyse Bedava

Finlandiya’nın Yeşil Enerji Başarısı: Elektrik Neredeyse Bedava!

Kuzey Avrupa ülkeleri arasında başta eğitim olmak üzere birçok konuda parmakla gösterilen beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya, yakın zamanda vatandaşlarının elektrik enerjisi için ödediği miktar ile gündeme geldi. Enerjisinin büyük bir çoğunluğunu yeşil enerji ile üreten ülkede elektrik fiyatı eksiye indi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan enerji krizi, Finlandiya’yı neredeyse hiç etkilememiş gibi görünüyor. Peki, Finlandiya’nın elektrik enerjisi başarısı nereden geliyor?

Elektrik Neden Bu Kadar Ucuz?

Finlandiya'dan Yeşil Enerji Başarısı: Elektrik Neredeyse Bedava
Fotoğraf: Pixabay | ScatteredBitsOfLights

Avrupa’nın refah açısından en gelişmiş ülkelerinden biri olan Finlandiya, elektriğe neredeyse hiç ücret ödemiyor. Ülke içerisinde yapılan üretim sayesinde sıfırın altına düşen elektrik ücreti için sadece dağıtım ve organizasyon masrafları çerçevesinde ödeme yapılıyor.

Haneler için kWh başına 0,4 euro ödeme yapan Finler, Türkiye’deki ortalama bir ev ile karşılaştırıldığında ay sonu geldiğinde oldukça düşük bir ücret ödüyor. Buna göre Türkiye’deki hanelerin ortalama elektrik tüketimi olduğu iddia edilen 230 kWh elektrik enerjisi, bir aylık süre içerisinde kWh başına 1,48 olarak hesaplandığında  340 TL yapıyor.

Finler ise yaklaşık olarak 92 euro ödüyor. Ülkedeki ortalama aylık gelirin 3807 euro olduğu düşünüldüğünde Finler, gelirlerinin yalnızca %2,5’ini elektrik faturası için ayırıyor. Türkiye’de ise bu oran %5’e kadar ulaşıyor.

Finlandiya’nın başarısının arkasında uzun yıllardır yapılan yeşil ve temiz enerji yatırımları yer alıyor. Coğrafi açıdan birçok imkana ev sahipliği yapan ülkede son yıllarda inşa edilen hidroelektrik santraller ve nükleer santraller, elektrik enerjisinin büyük bir bölümünü karşılıyor. Ayrıca ülkede güneş ve rüzgar enerjisine yönelik büyük bir üretim hattı da bulunuyor.

Finlandiya Üretimi Sınırlandırmayı Düşünüyor

Finlandiya'dan Yeşil Enerji Başarısı: Elektrik Neredeyse Bedava

Küçük bir nüfusa sahip olan Finlandiya, var olan üretim tesisleri sayesinde yılın büyük bir bölümünde kendi kendine yetecek kadar enerji üretiyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte nehirlerde artan su debisi, hidroelektrik santrallerinin hızla çalışmasına ve elektrik üretmesini sağlıyor.

Enerji şirketleri bu durum karşısında daha fazla üretim yapmak yerine üretimi kısıtlayarak tasarruf etme kararı aldı. Ülkenin ulusal elektrik dağıtım şebekesinin başındaki şirket Fingrid’in CEO’su Jukka Ruusunen, yaşanan durumu şu sözlerle özetliyor:

“Geçtiğimiz kış insanlar daha fazla elektriği nereden bulacağımızı konuşuyorlardı. Şimdi üretimi nasıl sınırlayacağımızı tartışıyoruz. Bir zorluktan diğerine geçiş yapmış durumdayız.”

Öte yandan ülkenin %100 yenilenebilir enerji ile enerji ihtiyacını karşılama planı, istikrarlı bir şekilde sürüyor. Son tarih olarak verilen 2035 yılından önce geçişin tamamlanabileceği düşünülüyor. Ruusunen, Finlandiya’nın 2035 yılına kadar tüm enerji kaynaklarının yenilenebilir enerji ile sağlanacağı sözünü verdiklerini hatırlatırken, 2027 yılında dahi bunun başarılabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Insider

Kapak Fotoğrafı: Pixabay | Kostiolavi