‘Feel Good’ Kategorisindeki Umut Veren Film Önerileri

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak filmler konusuna geçen ayki bir yazımızda değinmiştik. “Feel-good movies”, herkes için farklı bir tür çağrıştırır; bazılarımızı romantik komediler keyiflendirirken diğerlerimiz dram, aksiyon, gizem veya korku arayışındadır. Oysa bu kategorideki umut veren film çeşitlerinin tek ortak yanı, izledikten sonra sizde birileriyle paylaşma isteği uyandıracak bir iz bırakacak olmasıdır.

Kısıtlamalarla beraber hafta içi akşamları ve hafta sonları evde geçirdiğimiz zamanları renklendirecek, ana coşku, mutluluk hatta heyecan katacak arayış içindeyseniz ve yılbaşı film önerilerimizi çoktan izlediyseniz, o zaman bu listeye bir göz atın deriz!

Patlamış mısırınız hazırsa, geçtiğimiz 1-2 senenin filmlerine ağırlık verdiğimiz bu seferki listemiz bazen güldürecek, bazen duygulandıracak, bazen de başka bir zaman dilimine, başka bir dünyaya götürecek…

The Fundamentals of Caring | IMDB: 7.3


Fotoğraf : The Life Pile

The Fundamentals of Caring (2016), bir yazarın başından geçen trajik bir olaydan sonra emekli olması ve engelli bakımı eğitimi almak için bir sınıfa kaydolması ile başlıyor. Karakterler, içine kapalı olan engelli bir gencin bakımını üstlenip birlikte önemli yapıtları yerinde görmek adına uzunca bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukta zorluklarla başa çıkma gücü kazanacak, umuda ve birbirlerine tutunarak arkadaşlığın önemini keşfedeceklerdir. 

2012’de yayımlanmış bir kitaptan uyarlanan bu ilham verici dram-komedinin başrollerini Paul Rudd, Craig Roberts ve Selena Gomez paylaşıyor. 

Palm Springs | IMDB: 7.4


Fotoğraf: LA Times

2020’de vizyona girmiş Palm Springs’de, Nyles ve Sarah bir düğünde konukken tesadüfen bir araya gelirler. Ancak aynı günü tekrar tekrar yaşadıkları mekândan, birbirlerinden ve bu düğün gününden kaçamadıklarını anlayınca işler daha da karmaşık bir hal alır.

Gizem elemanları üzerinden yürüyen bu romantik komediyi izlerken, kendinizi Palm Springs’in değişik ortamlarında bulacaksınız.

Clue | IMDB: 7.3


Fotoğraf: Letterboxed

Popüler masa oyunu, “İpucu”dan ilham alınarak çekilen Clue (1985), altı misafirin gizemli biri tarafından akşam yemeği için bir konağa davet edilmesiyle başlar. Ev sahibi bir süre sonra ortaya çıkar ve misafirlerine şantaj yaptığını kabul eder; bu olayın hemen ardından ise öldürülür. Tüm misafirler bir anda şüpheli durumuna düşer ve cesetlerin de artmasıyla içlerindeki katili bulmak için personel ile el ele verirler.

Gizem, komedi ve hafif gerilim ögelerinin buluştuğu Clue, “Katil Kim?” gibi dedektif hikâyelerinden hoşlananların oldukça hoşuna gidecek bir yapım.

Jojo Rabbit | IMDB: 7.9


Fotoğraf: Confessions From A Geek Mind

Hitler Gençliği öğretileriyle yetişen Jojo, hayali arkadaşı Adolf Hitler’in savunduğu Nazizm ideallerine sıkıca bağlı, az arkadaşı olan yalnız bir Alman çocuğudur. Annesinin, evlerinde Yahudi bir kızı sakladığını öğrenmesi ve kızla birlikte vakit geçirmeye başlamasıyla Jojo, o güne kadar doğru bilip inandığı ilkeleri sorgular. II. Dünya Savaşı devam ederken kör milliyetçiliğiyle yüzleşmesi gerekir.

Scarlett Johansson gibi usta oyuncuların yer aldığı Oscar ödüllü Jojo Rabbit’in (2019) senaryosu Taika Waititi imzası taşıyor. Waititi, yönetmenliğini yaptığı filmde Adolf Hitler’i de canlandırıyor.  

Emma. | IMDB: 6.7


Fotoğraf: EW

1800’lü yılların İngiltere’sinde, iyi niyetli, akıllı, zengin ama bencil bir genç kadın olan Emma Woodhouse, yanlış yönlendirilmiş çöpçatanlıklarla arkadaşlarının ve ailesinin aşk hayatlarına karışıyor. 

The Queen’s Gambit’ten tanıdığımız Anya Taylor-Joy’unun başrolünü üstlendiği Emma. (2020), kostümlerin, sahnelerin ve dekorun gerçekliğiyle sizi büyüleyecek ve kitabın ruhunu yakalayarak Jane Austen’in dünyasına taşıyacak.

Bonus: Soul | IMDB: 8.2

Fotoğraf: Wallpaper Abyss

Birçok ülkede geçtiğimiz günlerde Disney+ üzerinden yayınlanan yeni Disney-Pixar filmi Soul, 29 Ocak’ta Türkiye’de sinemaseverlerle buluşacak gibi gözüküyor. 

Joe, hayatı umduğu, hayal ettiği gibi gitmemiş, gerçek tutkusu caz olan bir ortaokul müzik öğretmenidir. Spot ışığı altında şansı yakaladığına inandığı anda, hayatını sona erdirecek bir kaza olur ve ruhu başka bir diyara taşınır. Bir bebek ruhun yardımıyla geri dönüş yolunu bulması gereken Joe, bir ruha ve bir kıvılcıma sahip olmanın ne demek olduğunu keşfeder.

Çocuklar gibi yetişkinlerin de çok seveceği bu film, tatlı bir tebessümle düşündürürken hayatımızın anlamını sorgulatacak.