Farklı Kültürlerden İlginç Gelenekler

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020

Türkiye’nin birçok noktasında ilginç gelenekler olduğunu biliyoruz. Günlük hayatta bazıları için oldukça sıradan olan ve nedeni sorgulanmayan bu adetler, farklı kültürdeki biri tarafından hayretle karşılanabiliyor. Elbette bu durum yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada geçerli. İşte farklı ülkelerden en ilginç gelenekler derlemesi…

Bekarlığa Veda Edin: Tüm Tabaklar Kırılsın! | Almanya

almanya ilginç gelenekler

Düğünden önce herkes gelin ve damadı rahat ettirmek için uğraşır. Fakat Almanya’da durum bundan biraz farklı. Tüm akrabalar ve arkadaşlar çiçeği burnunda çiftimizi düğünden önce evinde ziyarete gider. Üstelik tek bir amaçla: Bütün porselenler kırılacak! 

Bu ilginç geleneğin gerçekleştirilmesindeki tek amaç ise çifte şans getirdiğini düşünmek. Tüm porselenler kırıldıktan sonra çiftimiz bu dağınıklığı temizlemek zorunda. Oldukça ilginç gelenekler arasında yer alan bu uygulamanın çiftlere birlikte çalışmayı ve birbirlerine destek olmayı öğrettiğine de inanılıyor.

Hem Bekar Hem Tarçınlı | Danimarka

danimarka ilginç gelenekler

Danimarka’daki bu ilginç geleneğin tarihi 16. yüzyıla kadar dayanıyor. O zamanlarda kadınlar 20, erkekler ise 25 yaşına kadar mutlaka evlenirlerdi. Dönemin en geç evlenenleri ise genellikle yoğun iş hayatı ve yolculukları yüzünden baharat tüccarları olurdu.

O zamanlardan kalma bu adet, bekar kişilerin 25. yaş günlerinde düzenleniyor. İzlemesi oldukça eğlenceli olan bu etkinlikle aile ve arkadaşlar doğum günü olan kişiye tarçın atıyor. Doğum günü çocuğu ne kadar eğleniyor bir de ona sormak lazım elbette. 

Karıncalarla Dans | Sateré-Mawé Kabilesi

ilginç gelenekler

Sıra kabile gelenekleri arasında belki de daha önce hiç duymadığınız bir doğum günü partisinde. Amazonlar’da yaşayan Sateré-Mawé kabilesi, reşit olan çocuklarından dans etmelerini istiyor. Fakat bunu yaparken bir eldiven giymek zorundalar. Eldivenin ise içi kurşun karıncalarla dolu. Adından da anlaşıldığı gibi bu karıncaların ısırığı oldukça güçlü bir acıya sahip. 

3 Gün, 3 Gece… | Endonezya

endonezya ilginç gelenekler

İlginç düğün gelenekleri denildiğinde her şeyi tahmin edebileceği düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Endonezya’da bulunan Tidong topluluğu kötü şansı kovmak için değişik bir yöntem bulmuş. İnanışlarına göre gelin ve damadın düğünden 3 gün önce tuvalete gitmeyi bırakması gerekiyor. Evlilik uzun süreli olsun diye gerçekleştirilen bu adet, başkaları için ne kadar saçma görünse de topluluk için oldukça önemli. Bu zorlu 3 gün boyunca çiftin evden çıkmasına da izin verilmiyor. Ayrıca bu süre daha kolay atlatılsın diye çok az miktarda yemek ve su veriliyor.