Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2023

Her ülkede bayramlar, festivaller ve kutlamalar aynı olsa da ritüeller hep birbirinden farklı. Yılbaşı gelenekleri için de aynısını söyleyebiliriz. Ortak payda umutlar, gelecek güzel günler, refah ve şans ancak kutlamalar ülkeden ülkeye, kültürden kültüre değişiklik gösteriyor. Üstelik bazı ilginç yılbaşı ritüelleri var ki eski eşyaları pencerelerden dışarıya fırlatmak mı dersiniz, çatır çatır tabak kırmak mı; neler neler… İşte sizler için derlediğimiz farklı coğrafyalardan ilginç yılbaşı gelenekleri. 

Çekya | Elma Falı

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyalardan ilginç yılbaşı gelenekleri: Elma falı

Fotoğraf: Markus Spiske

Falcılık geleneğinin ülke içindeki faaliyetleri bilinmez fakat en yaygın Çek yılbaşı geleneklerinden biri, yılbaşı günü elmayı yarıya bölerek içindeki çekirdekleri incelemek. Evet, resmen elma falı! 

Çekirdeklerin bulunduğu bölgelere göre anlam çıkaranlar da var, çekirdeklerin şeklinden yorumlama yapanlar da… Yıldıza benzeyen bir çekirdek, mutlu ve sağlıklı bir yılı simgelerken haça benzetilen bir çekirdek ise ortamdaki kişilerden birinin kendini gelecek bir hastalığa karşı hazırlaması gerektiği anlamına geliyor.

Danimarka | Kırılsın Tabaklar!

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyalardan ilginç yılbaşı gelenekleri: Danimarka

Fotoğraf: Chuttersnap

En ilginç yılbaşı geleneklerinden biri bolca tabak kırmalı! Üstelik bu ülke Sirtaki eşliğinde çatır çatır tabakları kıran komşumuz Yunanistan değil, Danimarka! 

Danimarka’daki inanışa göre, evlerdeki eski tabaklar yılbaşı günü gece yarısından önce komşuların veya sevdikleri kişilerin kapılarının önlerinde kırılıyor. Bu hem o kişilere olan sevgiyi temsil ediyor hem de onların üzerindeki kötü şansları kovuyor. Kapınızın önünde ne kadar tabak çanak kırılırsa o kadar iyi! Hem sevildiğinizi bilin hem de şanslı, güzel günleri bekleyin! 

İtalya | Kırmızı İç Çamaşırları

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyaların yılbaşındaki gelenekleri: İtalya

Fotoğraf: Marianna Berno

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyme modası ilk nerede ortaya atıldı dersiniz? Tabii ki İtalya’da! Yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymek kişiye refah ve mutlu bir aşk hayatı getirir mi bilinmez, fakat iç çamaşırı üreticilerine yılın kalanı için refah getirdiğine hemfikiriz! 

İtalya, ilginç yılbaşı gelenekleri konusunda yalnızca kırmızı iç çamaşırını ortaya çıkarmakla da kalmıyor. Napoli’de insanlar eski eşyalarını yaralanmaları önlemek için yumuşak malzemelere sararak sokağa atıyorlar! Atılan eşya bir tencere de olabilir, minder de, kocaman tekli koltuk da… Amaç, onlara neşe getirmeyen her ne varsa, hepsinden kurtulmak. Olur da bir sene yılbaşında Napoli’de olmak isterseniz kafanızı tencere tavalardan kollamanız gerektiğini unutmayın! 

İspanya | 12 Üzüm

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyalardan ilginç yılbaşı gelenekleri: 12 üzüm

Fotoğraf: Cup of Couple

Şimdi de İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde olan ilginç yılbaşı geleneklerinden birinden bahsedelim. Yeni yılın mutluluk ve refah getirmesi için herkes tam gece yarısında 12 adet üzüm yiyor. 12 adet üzümün her biri, yılın aylarını temsil ediyor. Kolay bir yılbaşı ritüeli gibi görünebilir fakat pek de öyle değil! Ülkede yeni yıl çanları 12 kez çalıyor ve her çalışta bir üzümü midenize indirmeniz şart! Söylenene göre bu gelenek, üzüm satışlarını artırmak isteyen Alicanteli asma yetiştiricileri tarafından 1909 civarında ortaya atılmış. 

Belarus | Horoz ve Mısır

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyaların yılbaşındaki gelenekleri: Horoz ve mısır

Fotoğraf: Lukasz Rawa

Belarus’un ilginç yılbaşı geleneği bekarları ilgilendiriyor! Belaruslular, kalbe giden yol mideden geçer lafını çevirip bir yılbaşı ritüeline dönüştürmüşler. Geleneğe göre, evli olmayan kadınlar bir noktada toplanıyor ve her birinin önüne aynı miktarda mısır taneleri konuluyor. Ortaya bırakılan horoz kimin mısır tanelerini yerse, o yıl o kişinin evleneceğine inanılıyor. 

Filipinler | Her Yerde Yuvarlak Cisimler!

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyalardan ilginç gelenekleri: Filipinler

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Yuvarlak cisimler, Filipin halkı için şansı sembolize ediyor, çünkü bu cisimler madeni paraya benzetiliyor. Bu sebeple Filipinler’de yılbaşı geceleri; sofralarda elma, nar, üzüm gibi yuvarlak meyveler yerlerini alıyor ve saat tam 12’de bu meyveler yeniyor. Bununla da bitmiyor! Yılbaşı gecesine özel puantiyeli giysiler giyiliyor, puantiyeli dekorlar ile evler süsleniyor. Herkes cebinde mutlaka madeni para taşıyor ve bereketi arttırmak için her fırsatta cebini çalkalıyor! 

Ekvator | Ano Viejo Bebekleri

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyalardan ilginç yılbaşı gelenekleri: Ano Viejo bebekleri

Fotoğraf: Joanna Kosinska

Ekvator, en ilginç yılbaşı geleneklerinden birine sahip. Ülkenin geleneğine göre halk; politikacıların, ünlü isimlerin veya önemli şahsiyetlerin “año viejo” adı verilen korkuluk benzeri doldurma bebeklerini hazırlıyorlar. Bu bebeklerin içi; eski kıyafetler, gazeteler, talaşlar ve kötü anılardan oluşan fotoğraflarla dolduruluyor. Sonrasındaysa bu bebekler, sembolik bir arınma simgesi olarak yılbaşı gecesi ateşe veriliyor. Geçen yılın talihsizlikleri böylece kovulmuş oluyor.

Çin | Kırmızı Kapılar

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyaların gelenekleri: Kırmızı kapılar

Fotoğraf: Badulescu Badulescu 

Çin’de pek çok yılbaşı geleneği var. Çocuklara “şans parası” adı altında kırmızı zarflarda paralar dağıtılması mı dersiniz, evin bereketini artırmak için evi bitki ve çiçeklerle süslemek mi… Ülkedeki en ilginç yılbaşı geleneği ise mutluluk ve şans getirmesi için evlerin kapılarının kırmızıya boyanması ve evdeki tüm bıçakların yılbaşı gecesi saklanması. Bıçakların saklanma sebebi ise eğer olur da yanlışlıkla biri bir yerini keserse tüm senenin kötü geçeceğine inanılması. Sofraları süsleyen et yemekleri nasıl kesiliyor derseniz bunun için parmakları kullanmak yeterli. 

Japonya | Kahkahalı Yeni Yıl

Farklı Coğrafyalardan İlginç Yılbaşı Gelenekleri
Farklı coğrafyaların gelenekleri: Japonya

Fotoğraf: Marstion

Japonya’da geleneklerinden dolayı her an kahkaha atan birilerini görmek pek kolay değildir. Yılbaşında ise durum başka! 

Japonlar, saat tam 12’de nefessiz kalana kadar kahkaha atıyorlar, sebebi ise neşeli bir şekilde tüm yılı geçirebilmek. Bununla birlikte Japonya’da yılbaşı gecesi, sokaklarda 108 çanın sesi yankılanıyor. İnanışa göre tüm insanların içinde sahip olduğu toplam 108 şeytani tutku var. Ülkedeki Budist tapınakları, bu 108 şeytani tutkuyu ortadan kaldırmak için çan çalıyorlar. 107 tanesi yeni bir yıla adım atmadan önce, 108. ise yeni yıla atılan ilk adımda.

Fotoğraf: soaad aboudi