Facebook’un Adı Değişti: Mark Zuckerberg’ün Hayalindeki Metaverse

Facebook’un Adı Değişti: Mark Zuckerberg’ün Hayalindeki Metaverse

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Facebook, son bir ayda çalkantılı bir dönemi geride bıraktı. Önce tüm dünyayı sarsan Facebook sunucularının çökmesi olayı ve sonrasında gelen şirket ismi değişikliği kararı… Tüm bu yaşanan olaylara rağmen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, hayal ettiği gelecekten vazgeçmiş gibi durmuyor. Facebook’un yeni adı Meta oldu. Peki meta nedir? Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Metaverse ne anlama geliyor? Gelin birlikte inceleyelim…

Facebook Değil Meta!

Facebook’un Adı Değişti: Mark Zuckerberg’ün Hayalindeki Metaverse
Facebook’un adı değişti: Meta Nedir?

Görsel: Jmexclusives

Geçtiğimiz günlerde büyük bir canlı yayın eşliğinde Facebook şirketinin ismi Meta olarak değiştirildi. Bu canlı yayın sırasında şirkette yaşanan teknolojik gelişmeler ve uzun vadeli gelecek planlarına da değinildi. Bildiğiniz üzere Facebook, aynı zamanda Instagram ve Whatsapp’ı da elinde bulunduruyor. Uzmanlara göre yapılan şirket ismi değişikliği, şirketin sahip olduğu diğer sosyal medya uygulamalarının üstündeki Facebook etiketini kaldırarak onlara da bir kimlik kazandırmak amacını taşıyor.

Peki ama neden Meta? İsterseniz önce meta kelimesinin anlamına ve Facebook’un bu ismi neden seçtiğine bakalım. Meta kelimesinin günümüzdeki anlamıyla etimolojik yani kökenbilim açısından farkları bulunuyor. 

Meta: Arapça kökenli olan kelime, kullanılan ve yararlanılabilen ticari eşya anlamına geliyor. 

Ayrıca Aristoteles’in metafizik kavramını kullanmasıyla kelime farklı bir anlama daha kavuştu. Aristoteles, metafizik derken “doğa dışı, doğa üstü, fizik ötesi” anlamlarını kastediyordu.

Peki Facebook neden Meta ismini seçti? Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’ün belirttiğine göre Meta kelimesinin seçilmesinde, onun klasiklere olan sevgisi ve Yunancadaki “ötesi, dışı” anlamları etkili oldu. Tabii ki yalnızca romantik bir hikaye ile koskoca teknoloji devinin ismi değişmedi. Bu değişimin arkasında şirketin yalnızca yazılım alanında değil, teknoloji sektörünün diğer alanlarına da atılmak istemesi yatıyor. 

Büyük yazılım şirketlerinde isim değişikliği olağandışı değil. Örneğin bugün hepimizin bildiği Google, 2015 yılında Alphabet adlı ana şirketin alt şirketi olarak değiştirildi. Bu değişime Google’ın sanal gözlük ve sürücüsüz araç teknolojisi gibi yatırım istekleri sebep oldu. Büyük bir patlama yapan ve sosyal medya trendlerini kökten değiştiren Snapchat ise ismini Snap Inc. olarak değiştirip, kendisini kamera şirketi olarak tanıtmıştı. 

Yani anlayabileceğiniz üzere yazılım sektörünün devasa şirketleri, artık yalnızca bir arama motoru veya sosyal medya uygulaması olarak tanınmak istemiyor. Bu yolda son adım atanlardan Mark Zuckerberg’ün ise daha uçuk planları var!

Metaverse Nedir?

Facebook’un Adı Değişti: Mark Zuckerberg’ün Hayalindeki Metaverse
Facebook’un adı değişti: Metaverse Nedir?

Görsel: Suprising_Shots

Facebook’un meta kelimesinin seçmesi tabii ki de rastgele bir karar değildi. Şirketin gelecek planları arasında kendilerine ait bir metaverse inşa etmek yer alıyor. Peki ama metaverse de neyin nesi?

Meta kelimesinin “ötesi, dışı” gibi anlamlara sahip olduğundan bahsetmiştik. Metaverse ise bildiğimiz fiziksel evreninin dışında bulunan alternatif bir evreni bizlere sunuyor. Artırılmış gerçeklik ve tüm sanal dünyaları internet yardımıyla birbirleriyle buluşturup tam anlamıyla eksiksiz bir sanal evren yaratılmak isteniyor. Böyle bir konsept size de tanıdık geldi mi? Aklınıza 1982 yapımı Tron filmi ve Mark Zuckerberg’ün inşa etmek istediği evrene daha yakın olan Ready Player One gelmiş olmalı. 

Facebook’un Adı Değişti: Mark Zuckerberg’ün Hayalindeki Metaverse
Facebook’un adı değişti: Metaverse ve ötesi

Fotoğraf: Pexels

Facebook’un metaverse hayalleri o kadar da yeni değil. Hatırlayacağımız üzere 2014 yılında Oculus adlı sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi şirketi bünyelerine katmışlardı. Bu şekilde sektöre hızlı bir giriş yapan Facebook; Google, Amazon, Steam, Sony gibi rakiplerinin karşısında kayda değer bir başarı sağladı. 

Sanal gerçeklik gözlükleri için üretilen yeni metaverse, sosyallikten çeşitli oyunlara kadar sınırsız içeriği bizlere sunuyor. Mark Zuckerberg’ün canlı yayında gösterdiği üzere bu evrende kendi sanal karakterlerimiz olacak, onları istediğimiz gibi giydirerek sanal dünyada özgürce dolaşabileceğiz. Henüz emekleme aşamasında olan bu proje, aslında 10 yıllık büyük bir planın parçası. 

Son yaşanan gelişmeler hakkında CEO Mark Zuckerberg’ün verdiği demeçler ise konuyu özetler nitelikte. 

“Artık Facebook, sosyal teknolojide bir sonraki evrimi oluşturmaya yardımcı olmak için 2D ekranların ötesine, AR ve VR gibi sürükleyici deneyimlere doğru ilerliyor. Facebook şirketi artık bir metaverse şirketi…”