Evde Kendi Başınıza Öğrenebileceğiniz 5 Bilgisayar Programı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Evde vakit geçirmek pandemi başladığından bu yana yapabileceğimiz en güvenli aktivite haline geldi. Yeni normalde evden çalışmak gibi kavramlara alıştık, evin içinde yapılabilecek aktivitelerin sınırsız olduğunu da öğrendik. Yeni bir şeyler öğrenmenin kişisel gelişim adına fayda sağladığına şüphe yok. Bizler de yeni bir hobiye adım atmak isteyen okuyucularımız için ilgi alanınıza göre evden öğrenilebilecek bilgisayar programları listesi hazırladık. İşte kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz 5 bilgisayar programı…

Pixlr 

Kaynak: blog.pixlr.com

Hepimizin bir dönem merak saldığı Photoshop öğrenmek için ücretsiz alternatiflerden biri Pixlr. İki ayrı şekilde kullanılabilen program işin eğlence kısmındaysanız ve bu alanda yeniyseniz Pixlr X ile hizmet veriyor. Daha donanımlı ve bilgi sahibiyseniz Pixlr E gelişmiş özellikleriyle kullanıma açık. Online olarak erişebileceğiniz bu programa, fotoğrafa ilgiliyseniz mutlaka bir göz atın.

DaVinci Resolve 16

Kaynak: www.slashcam.de

Video kurgusu öğrenmek evde geçirdiğimiz zamanı daha eğlenceli hale getirmenin yollarından biri olabilir. DaVinci Resolve 16 gelişmiş özellikleriyle kurgu alanında tam kapsamlı bir deneyim sağlıyor, üstelik ücretsiz. Tek yapmanız gereken programı indirdikten sonra üzerinde çalışmak istediğiniz videoyu seçmek ve programın araçlarını kurcalamak. Tam anlamıyla bu programı öğrenmek istiyorsanız DaVinci Resolve’un web sitesi eğitim videoları bu konuda oldukça yardımcı.

Audacity

Bu sefer audio dosyalarını editlemek isteyenler için bir önerimiz var: Audacity. Yine ücretsiz olarak web sitelerinden indirebileceğiniz uygulama kolay arayüzü, Türkçe dil seçeneğiyle öğrenmesi basit programlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda kayıt almanız da mümkün, bu sayede ertelediğiniz podcast projenizi hayata geçirebilir, sevdiğiniz şarkıların alternatif versiyonlarını üretebilirsiniz.

Krita

Kaynak: wikipedia.org

İllüstrasyonlar ve dijital grafik düzenleme gitgide hayatımıza daha fazla dahil oluyor, özellikle Instagram kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı grafik tasarım harikaları, yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza vesile olabilir. Ücretsiz indirebileceğiniz Krita sayesinde eğlenceli ve kreatif bir dünyaya adım atmanız mümkün, üstelik programın web sitesinden diğer çalışmalara göz atmak ve kendi çalışmalarınızı yayınlamak da oldukça kolay. 

Ableton

Evden öğrenilebilecek bilgisayar programları arasında müzikle ilgilenenleri de ihmal etmedik. Ableton, birçok işlevi ve aracı sayesinde profesyonel olarak bu alanda çalışanların tercihi. Beste, düzenleme, kayıt ve mastering gibi özellikleri, karmaşaya geçit vermeyen tasarımı sayesinde müzik prodüksiyonuna başlamak için ideal bir uygulama, web sitelerinde yer alan deneme videoları da oldukça öğretici.  Uygulamayı satın almadan önce göz atmanız ve “kurcalamanız” için yeterli vaktiniz var. Programın deneme süresi 90 gün!