Daha İyi Bir Gezegen İçin Doğa Belgeseli Önerileri

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021

Sonbahar ilerliyor, kış güçleniyor. Beraberinde pandemi de… Kendimizi yeniden izolasyona almaya başladığımız bugünlerde, insan sağlığının ve iyi bir geleceğin, sağlıklı bir doğa sayesinde mümkün olabileceğinin biraz daha farkına varıyoruz. Dünya, doğayı ve doğa ile birlikte kendimizi nasıl iyileştirebileceğimizi bize anlatan harika insanlarla dolu! Gezegenimizi onların gözünden görebileceğimiz 5 doğa belgeseli önerimiz var sizler için. 

1. David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam

Fotoğraf: mightyreads.com

Hayatını gezegenimizin en harika köşelerini insanlığa göstermeye adayan David Attenborough’un kendi yaşam öyküsünü anlattığı belgesel Netflix’te yer alıyor. Dünyanın en az bilinen köşelerini onun gözlerinden görmek, doğanın hem gücünü hem kırılganlığını anlamak ve ondan ilham almak için mutlaka izleyin. Bu yaşam öyküsü sadece onun değil, aynı zamanda gezegenimizin ve bizim.

2. Zehirsiz Sofralar

Fotoğraf: zehirsizsofralar.org

Gıdamız nereden geliyor? Nasıl üretiliyor? Toprakta ne var? Tohumdan fideye, fideden meyveye giden süreçte neler oluyor? Tohumlar nereden geliyor? Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin “Zehirsiz Sofralar” projesi kapsamında ürettiği 16 bölümlük belgesel, tohumdan sofraya kadar, gıdamızın hikayesini anlatıyor. Her biri yaklaşık 20 dakika olan 16 bölümden oluşan bu sürdürülebilirlik belgeseli, Zehirsiz Sofralar Youtube kanalında. 

(Belgesel linki: http://zehirsizsofralar.org/zehirsiz-sofralar-belgeseli/ )

3. Ahtapottan Öğrendiklerim

Fotoğraf: gogomagazine.it

Bir hayvanla dost olsanız, bu hangi hayvan olurdu? Belgeselin yönetmeni Craig Foster, hayatının zor bir döneminde Güney Afrika kıyılarında dalış yapıyordu. Deniz canlılarının ve deniz altında devam eden yaşamın dinginliğinin kendisine iyi geleceğini umuyordu. Bu dalışlardan birinde Ahtapot ile kesişti yolları. Ahtapot ile karşılaşmalarından ve aralarında doğan sessiz dostluktan, denizdeki yaşama dair pek çok şey öğrendi. Deniz altını onun gözlerinden görebileceğiniz ve bir adam ile bir ahtapotun sessiz dostluğuna tanık olabileceğiniz belgeseli Netflix’ten izleyebilirsiniz.

4. Onarıcı Tarım

Fotoğraf: sinlupa.com

Toprağı iyileştirmek tüm gezegeni iyileştirebilir mi? Toprak, gezegenimizin bize en büyük hediyelerinden biri. Bir tohumu bir ağaca dönüştürebilir, atıklarımızı çözebilir ve en önemlisi, iklim krizi ile mücadelede kilit bir rol oynayabilir. Netflix’te yer alan Onarıcı Tarım belgeselinde bilim insanları, toprağı iyileştirerek gezegenimizin karşı karşıya olduğu pek çok ekolojik krizin üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlatıyor.

5. Plastik Okyanus

Fotoğraf: kasarnakarlin.cz

Bir gezegen düşünün, henüz üstünde yaşayan insanların gitmediği en ücra köşelere, çöpleri gitmiş olsun! O gezegen ne yazık ki Dünya. Tükettiğimiz tek kullanımlık plastikler; pipetler, poşetler, su şişeleri, denizlere karışıyor, denizlerde mikroplastiklere ayrışıyor ve tüm gezegeni dolaşıyor! Pasifik okyanusundaki plastik adasından, dünyanın bilinen en derin noktası olan ve henüz tam olarak keşfedemediğimiz Mariana Çukuru’na kadar her yerde çöplerimiz var. Plastik çöplerimizin bu yolculuğunu anlatan Plastik Okyanus Netflix’te izleyicilerle buluşuyor.