En İyi Amazon Prime Filmleri

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Yakın zamanda Türkiye’deki yerini alan Amazon Prime, orijinal içerikleri ile oldukça büyük ses getirdi. Şu an için Netflix’in en büyük rakibi sayabileceğimiz platform, kullanıcılara 30 günlük ücretsiz deneme sürümü veriyor ve böylece kullanıcıların Amazon Prime filmleri arasında keşfe çıkmasına olanak tanıyor. Peki, en iyi Amazon filmleri hangileri? Film izlemeye karar vermeden önce sizin için derlediğimiz listeye muhakkak göz atın deriz. 

The Handmaiden (IMDb: 8,1)

Yapım yılı: 2016

Tür: Erotik gerilim

Yönetmen: Park Chan-wook

Sarah Waters’ın ‘Fingersmith’ adlı kitabından uyarlanan film, 1930’lu yıllarda Japon işgali altındaki Kore’de geçiyor. Japon varis Leydi Hideko, onu kandırıp zenginliğini ele geçirmek isteyen dolandırıcı bir adam ve bu yolda ona yardım etmesi için kiraladığı Japon hizmetçi arasındaki entrikaları ele alan The Handmaiden, en iyi Kore yapımları ve Amazon içerikleri arasında gösteriliyor.

The Salesman (IMDb: 7,8)

Yapım yılı: 2016

Tür: Dram

Yönetmen: Asgar Ferhadi

Oscar ödüllü yönetmen Asgar Ferhadi’nin yazıp yönettiği film, 89. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film; 2016 Cannes Film Festivali’nde de En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Film, eski kiracısıyla sorun yaşayan ve kimliği belirsiz biri tarafından saldırıya uğradıktan sonraki travmayı atlatmaya çalışan Rana ile saldırgandan intikam almak isteyen eşi Emad’ın hikayesine odaklanıyor.

A Quiet Place (IMDb: 7,5) 

Yapım yılı: 2018 

Tür: Korku, gerilim 

Yönetmen: John Krasinski 

Oyuncu kimliği ile tanıdığımız John Krasinski’nin yönetmenliğini üstlendiği film, dört kişilik bir ailenin, sesle avını bulan doğaüstü varlıklara karşı savaşını konu alıyor. Çıkabilecek her türlü sesin önüne geçen ve işaret diliyle anlaşan ailenin hayatı, küçük çocuklarının bir lambayı devirmesiyle kabusa dönüyor. A Quiet Place, süresi kısa olmasına rağmen izleyicilerine gerilim dolu dakikalar yaşatmayı başarıyor.

The Big Sick (IMDb: 7,5)

Yapım yılı: 2017

Tür: Romantik komedi 

Yönetmen: Michael Showalter 

Eleştirmenler tarafından büyük övgü alan The Big Sick, 2017 yılının en iyi komedi filmleri arasında yer alıyor. Chicago’da gündüzleri taksicilik akşamları da komedyenlik yapan Pakistanlı Kumail, gösterilerinden bir tanesinde aile terapisti olan Amerikan Emily ile tanışır. Kültür çatışması yaşayan çift arasındaki ilişki, ailelerin de uyumsuzluğu nedeniyle çok uzun sürmeyecek gibi gözükse de olaylar farklı yönde gelişir.

Beautiful Boy (IMDb: 7,3)

Yapım yılı: 2018

Tür: Dram

Yönetmen: Felix van Groeningen

David Sheff’in Beautiful Boy: A Father’s Journey Through His Son’s Addiction isimli çok satan kitabından uyarlanan film, uyuşturucu bağımlısı bir gencin babası ile ilişkini ele alıyor. Bu beladan yakasını bir türlü kurtaramayan genç çocuk ile onun için elinden gelen her şeyi yapan babanın yaşanmış hikayesini izlerken gözyaşlarınıza hakim olabilmeniz biraz zor. 

Honey Boy (IMDb: 7,3)

Yapım yılı: 2019

Tür: Dram

Yönetmen: Alma Har’el

Filmin senaristi Shia LaBeouf’un, akli dengesi yerine olmayan alkolik babasıyla yaşadığı problemleri konu alan filmin en dikkat çekici yanı, LaBeouf’un filmde kendi babasını canlandırıyor oluşu. Etkileyici bir anlatıma sahip Honey Boy’da, zorlu çocukluk yıllarına rağmen büyük bir yıldız olma yolunda verilen mücadeleye tanık oluyoruz. 

The Report (IMDb: 7,2)

Yapım yılı: 2019

Tür: Politik drama, gerilim

Yönetmen: Scott Z. Burns

İdealist bir dedektif olan Daniel Jones’un, CIA’in peşinde olduğu bir konuyu araştırmak üzere görevlendirilmesiyle başlayan film, 11 Eylül saldırılarını konu alıyor. Başrolünü, beyazperdenin sevilen isimlerinden Adem Driver’ın üstlendiği The Repost’ta aynı zamanda CIA ajanlarının, saldırıların arkasındaki kişiyi bulabilmek için şüphelilere uyguladığı farklı sorgulama metodlarını da izliyoruz.

You Were Never Really Here (IMDb: 6,8)

Yapım yılı: 2017

Tür: Dram, gizem

Yönetmen: Lynne Ramsay 

İzleyicilerini, başroldeki Joe’nun parçalanmış zihnine davet eden film, Joaquin Phoenix’e ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve Lynne Ramsay’e ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini kazandırdı. Körfez Savaşı’nda savaşmış ve çok fazla şiddete tanıklık etmiş Joe, hayatını fuhuş çeteleri tarafından kaçırılan kızları kurtarmaya adıyor. İnsan zihnindeki travmayı beyazperdeye en kusursuz halde yansıtan bu Amazon filmini hala izlemediyseniz listenize hemen ekleyin. 

Suspiria (IMDb: 6,8) 

Yapım yılı: 2018

Tür: Korku, gerilim

Yönetmen: Luca Guadagnino

1977 yılında Dario Argento tarafından çekilen ve zamanında izleyicilerine büyük bir gerilim yaşatan Suspiria, 2018 yılında yeniden uyarlandı. Filmde Amerikalı dindar bir kadın olan Susie, 70’lerin sonlarına doğru Berlin’e gelerek dünyaca ünlü bir dans okuluna katılıyor. Susie, okulun devrimci sanat yönetmeni Madame Blanc ile yeteneklerini keşfediyor ve bu yetenekler bir noktadan sonra farklı yerlere evriliyor.