PeraMuzesi23Nisan

En Güzel 23 Nisan Hediyesi Kültür ve Sanat Sevgisi

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını kutlayacağımız bu sene, doğanın haykırışını, geleceğin sahibi olan çocuklarımızın hakkını savunma şeklinde savunabiliriz. İçimizdeki Cumhuriyet coşkusunu çocuklarımıza aktarmak için törenler olmasa da birçok yol bulabiliriz. Atatürk’ün geleceği emanet ettiği çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük 23 Nisan hediyesi, onları kültür ve sanatı hayatlarının bir parçası haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek.

Bu bağlamda İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin, Pera Müzesi, İstanbul Modern Müzesi ve Akbank Sanat’ın sunduğu yaratıcı projelerini sizin için derledik.

Pera Müzesi 23 Nisan Öğrenme Programları

Pera Müzesi 23 Nisan Öğrenme Programları

Pera Müzesi’nin çocuklar için müzenin dijital sergilerinden esinlenerek hazırladığı  etkinlik programı 4-12 yaş arasında, farklı yaş gruplarına hitap ediyor.

Programda yer alan etkinliklerin ilham alındığı eserleri müzenin web sitesinden inceleyebilirsiniz : Kahve Molası : Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni, “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar, Duvarların Dili : Graffiti / Sokak Sanatı

Çocukların evde kendi başlarına ya da aileleriyle birlikte, evde rahatlıkla bulabilecekleri malzemelerle yapabilecekleri programlar, bir yandan çocukların hayal dünyasını ve sanat bakış açısını geliştirirken diğer yandan da eğlenceli vakit geçirmelerini hedefliyor.

İstanbul Modern ve Geri Dönüşüm Dostları

İstanbul Modern ve Geri Dönüşüm Dostları

Çevreye duyarlı ve dünyanın en büyük ekolojik sorunlarından biri olan plastik kullanımına dikkat çekmeyi amaçlayan projede, plastik nesleler başta olmak üzere, evde kullanılmayan nesnelerden yararlanarak geri dönüşüm karakterleri yapmaya davet ediyor.

Bu çalışmaları aile ile birlikte yaparken, çocukların bir yandan yaratıcılıklarının sınırları gelişirken bir yandan da çevre duyarlılığına dair sohbetler etrafında çok anlamlı bir aktivite ortaya çıkmış olacak.

Proje 18 -30 Nisan tarihleri arasında uygulanacak. Çocuklar eserlerini #sanatasarıl

başlığını kullanarak sosyal medya hesaplarından paylaşacaklar.

İstanbul Modern’e gönderilen fotoğraflar, müzenin internet sitesinde 18 Mayıs tarihine kadar yayınacak.

Akbank Sanat Evinizde

Akbank Sanat Evinizde

Çocukların evdeki malzemelerle, kendi başlarına ya da aile üyeleriyle birlikte yapabilecekleri atölyeler, çocuk atölyeleri sanat eğitmeni Barış Karayazgan’ın sunumuyla, Akbank Sanat Youtube kanalı üzerinden gerçekleşecek.

23 Nisan günü Akbank Sanat Dans Atölyesi eğitmenlerinden dansçı ve koreograf Bengi Yörük ‘ün “Kendi 23 Nisan Koreografini Oluştur” başlıklı dans eğitimi videosu Akbank Sanat Youtube kanalında yayınlanacak. 4-6 yaş çocukların farklı hareket kalitelerini kullanarak kendi koreografilerini hazırlayabilecekleri bu videoda; çocuklar yuvarlak, köşeli, hızlı hareket yönlendirmeleri ile kendi koreografilerini yaratacaklar.

Çocukların ürettikleri eserler, çektikleri koreografi fotoğraf ya da videolarını #AkbankSanatEvinizde etiketiyle paylaşılacak.

21 Nisan Salı : Kağıt Tezgahta Dokuma

22 Nisan Çarşamba :Kâğıt Pipetlerden Heykel

23 Nisan Perşembe : Kendi Kitabını Kendin Yap! / İleri Dönüşümlü : Kâğıt Heykel

25 Nisan Cumartesi : Kafaları Yiyelim! (Yiyeceklerden Sanat/Portre Aktivitesi)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Hayalimdeki 23 Nisan Resim Yarışması”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Hayalimdeki 23 Nisan Resim Yarışması”

Serbest malzeme ve teknikle yapılacak 23 Nisan resim yarışmasına, İstanbul’da yaşayan 15 yaş altı çocukların katılabilecek.

Evde23nisan.ibb.gov.tr üzerinden yapılacak başvuruların ardından, çocukların yaptığı resimlerin dijital kopyalarının en geç19 Nisan gecesi saat 00.00’dan önce siteye yüklenmiş olması gerekiyor.

En çok beğenilen 400 resmin sahibine hediyelerin verileceği yarışmada ayrıca, bu resimlerden oluşturulacak bir kolajın önümüzdeki dönemde İETT otobüslerine giydirilmesi planlanıyor.

Da Vinci TV 23 Nisan Özel Eğlence Kuşağı

Gordon Ramsey ve Matilda Ramsey
Gordon Ramsey ve Matilda Ramsey

Tüm TV platformları üzerinden ulaşılabillen çocuk ve eğlenceli öğrenme kanalı Da Vinci TV, 23 için özel bir kuşak hazırladı.

23 Nisan gününe özel program akışı

Doktor Chris ve Doktor Xand Van Tulleken gerçek hastalarla ilgilenecekleri ve tıp biliminin ve biyolojinin büyüleyici dünyasını keşfedecekleri, “Görevimiz : İnsan Vücudu” 11.30’da,

2 bölüm olarak yayınlanacak ve çocukların yerçekimi teknesi ve sürtünme kızağı yapmayı öğrenecekleri “Bilimi Geliştirmek Programı” 12.30 ve 16.30’da,

Steve Spangler’in sunacağı “Bilimi Kendin Yap” programı 14.30’da,

Şef Gordon Ramsay ve kendisi gibi şef olan küçük kızı Matilda Ramsay’nin yemek tarifleri eşliğinde verecekleri karaoke partisi ise 18.30’da yayınlanacak.