emma watson

Emma Watson Kering Yönetim Kurulu Sürdürülebilirlik Başkanı Oldu

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi moda devlerini içinde bulunduran Kering, oyuncu ve aktivist Emma Watson’ı yönetim kuruluna dahil etti.

2014 yılından beri Birleşmiş Milletler Kadın İyi Niyet Elçisi olarak görev yapan ve oyunculuğunun yanında aktivist yönüyle de öne çıkan Emma Watson, Fransa merkezli çok uluslu şirketler grubu Kering’in sürdürülebilirlik komitesinin yönetim kurulu başkanlığına atandı.

Kering

Moda sektörünün çevresel etkilerinin ciddi boyutlara ulaşmasıyla sürdürülebilirlik, moda endüstrisi için üzerine çalışılması gereken en önemli konu başlığı hatta bir zorunluluk haline geldi. Sürdürülebilir moda kavramına duyulan ihtiyacın artması ile bu konuda çok ciddi adımlar atan ve lüks tüketim ürünlerinde sürdürülebilir anlayışlar geliştirmeyi amaçlayan Kering, kırmızı halı tercihleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir modaya yönelik dikkat çekici çalışmalarda bulunan Emma Watson’ı bünyesine dahil etti.

Neden Emma Watson?

Yer aldığı projelerle farklı kimliklerden geniş bir hayran kitlesine sahip olan Emma Watson, günümüzde bilinçli tüketici yaşının on beşlere kadar inmesi ile beraber değişen tüketici profilinin de etkisiyle elbette birçok markanın tercih etmek isteyeceği bir yüz. Ancak Kering’de yer almasının sebebi ‘’ünlü bir yüz’’ olmasından daha fazlasını içeriyor. Watson, sürdürülebilir yaşam yolculuğuna ilk olarak 2009’da etik ve sürdürülebilir moda anlayışını benimseyen Japonya ve Tokyo merkezli People Tree markasıyla beraber bir giyim koleksiyonu hazırlayarak başladı. Ertesi sene zor şartlar altında ve düşük ücretlerle çalıştırılan tekstil işçilerini ziyaret etmek için birçok ünlü markanın gözde üretim yeri olan Bangladeş’e gitti. Emma Watson’ın akıllarda yer eden bir diğer çalışması ise, 2018 yılında Vogue Avustralya’nın Mart sayısında konuk editör olarak yer alıp markaların insanlar, hayvanlar ve çevre üzerindeki etkilerini değerlendiren etik moda uygulaması Good On You ile yaptığı işbirliği. Ünlü aktivist, bu işbirliği ile insanların sürdürülebilir markaları seçmesinin aslında ne kadar kolay ve önemli olduğunu göstermek istediğini açıklamıştı. Ayrıca kendisi bu tarihten beri Good On You’nun resmi destekçisi.

Geri Dönüşümden Met Gala’ya

emma met gala

Emma Watson, 2016 Met Gala törenine Calvin Klein ve Eco Age işbirliği ile tamamı geri dönüştürülmüş plastik şişe atıkları ve pamuk, koton gibi doğada çözünebilen malzemelerle hazırlanan elbisesiyle katılarak sürdürülebilir moda kavramının hayata geçirilmesi ve kullanılabilirliği ile ilgili radikal bir duruş sergilemişti.

Her ne kadar Kering’e sürdürülebilirlik komitesinin yönetim kurulu başkanı olarak atanması bazıları tarafından ‘alakasız’ bulunsa da Watson’ın sürdürülebilirlik konusunda geçmişte yaptığı çalışmalar ve geniş kitlelere hitap etme becerisi başarılı oyuncuyu sadece ‘ünlü bir figür’ olmaktan çıkarıp sürdürülebilir modanın güçlü bir savunucusu haline getiriyor.