Dünyayı Deneyimle, AIESEC’İ Keşfet!

Dünyayı Deneyimle, AIESEC’İ Keşfet!

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022

Potansiyelini açığa çıkarmak ister misin?

Peki, dünya vatandaşı olmak ister misin?

Cevabın evetse AIESEC tam sana göre bir yer! 

Kısaca tanıtmak gerekirse AIESEC uluslararası bir organizasyondur. Türkçe açılımı Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği’dir. Dünya barışına katkıda bulunmak ve kültürlerarası etkileşimi arttırmak amacıyla 1948’de kurulan bu organizasyon, günümüzde 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye’de ise 1954 yılında İstanbul şubesiyle çalışmalarına başladı. 

Dünyanın dört bir yanından öğrencilerle kurulan bağ sayesinde gençler, global tecrübeler edinerek sosyal gelişimlerine büyük bir katkı sağlıyor ve kendi geleceklerinin temellerini atarken liderlik özelliklerini de keşfediyor. Çünkü AIESEC yönetim kadrosu üniversite öğrencilerinden oluşuyor ve kurum, kar amacı gütmüyor.

Farklı Kültürleri Tanıyıp Konfor alanının Dışına Çıkmaya Hazır Mısın? 

aiesec genç katılımcılar

AIESEC’in dört çeşit fırsatı bulunuyor. 18-30 yaş arası gençler, bu projelerle birlikte dünyayı farklı açılardan görme ve dopdolu bir tecrübe yaşama fırsatı yakalıyor. Bu programları biraz yakından inceleyelim.

Global Volunteer: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na çözüm yolları aramak amacıyla tasarlanan 6-8 haftalık bir programlardır. Dünya sorunlarına etki etmek ve aynı zamanda liderlik becerilerini geliştirmek isteyenler için tasarlanmıştır. Gençler, gönüllü olarak farklı bir ülkede çeşitli kültürlerden oluşan takımlarla çalışarak güçlü ve zayıf yönlerini deneyimleyerek öğrenir. 

Global Talent: Üniversite öğrencileri veya mezun gençlerin uluslararası iş tecrübesi edinmelerini amaçlayan bir programlardır. Pratik deneyim kazanmak amacıyla adaylar, kurumsal firmalarda, start-up’larda ve iş geliştirme merkezlerinde uzmanlaşmak istedikleri alanda profesyonel bir tecrübe kazanır. Global Talent sayesinde gençler, yurt dışında çalışma fırsatı yakalayarak iş dünyasında rakiplerinin bir adım önüne geçme şansı yakalar. 

aiesec global host

Global Teacher: Lisansını öğretmenlik alanında yapan veya bu alandan mezun olmuş gençlerin uluslararası okullarda ve eğitim kurumlarında eşsiz bir deneyim kazanmaları için tasarlanmıştır. Adaylar, uygulamalı olarak öğretme becerilerini farklı bir eğitim ortamında geliştirme şansı yakalar. 

Global Host: Her yıl birçok farklı ülkeden 2000’den fazla genç, 3-52 hafta arasında Türkiye’deki firmalarda uzun veya kısa dönem staj yapar ve sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olurlar. Bu programının amacı ise farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden gelen gençlerin Türkiye’de geçirecekleri zaman diliminde konaklamalarına yardımcı olmaktır. Global Host sayesinde hem kişinin yabancı dil gelişimi hızlanır, hem de kültürlerarası bir ortam oluşturulur. 

Global Host Programı İnsana Neler Katar?

aiesec istanbul global host programı

Global Host programının en güzel tarafı kuşkusuz birçok insanla tanışarak kültürlerini onların perspektifinden anlayabilmektir. Kısa dönem ya da uzun dönem olmak üzere yurt dışından gelen gençleri evinizde ağırlayarak bu eşsiz deneyimin bir parçası olabilirsiniz. Kısa dönem için seçilebilen program, sosyal sorumluluk projelerine katılmak üzere gönüllü olarak ülkemize gelen yabancı öğrencilere kendi evinizde minimum 3, maksimum 6 hafta olmak üzere ev sahipliği yapmanıza aracılık eder. 

Uzun dönem hostluk ise kurumsal firmalarda staj yapmak üzere ülkemize gelen gençlere ev sahipliği yaptığımız programdır. Profesyonel bir deneyim kazanma amacıyla yabancı uyruklu gençler ülkemizde 8-52 hafta süreyle firmalarda staj yapar. Sizler de bu yolda bir adım atarak onlar ile kültürünüzü ve evinizi paylaşabilir, farklı ülke ve kültürlerden arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu program sayesinde Türk kültürünü gelen gençlere tanıtırken aynı zamanda dünyaya farklı bir açıdan bakma şansı yakalayabilirsiniz. 

Dünyanın dört bir yanından gönüllüleri ağırlamak için ülkemizin her yerinden başvurularınızı bekliyoruz.