Dünyanın İlk Dijital Ülkesi: Tuvalu

Dünyanın İlk Dijital Ülkesi: Tuvalu

Dünyada ikim değişikliğinden en çok etkilenen ekosistemlerden biri Pasifik Okyanusu olarak görülüyor. Hem okyanus ekosistemini hem de okyanusa kıyısı olan bölgeleri etkileyen iklim değişikliği ve küresel ısıtma, insanları yok oluşa karşı farklı önlemler almaya itiyor.

Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan küçük ada ülkesi Tuvalu, ülkelerinin karşı karşıya kaldığı yok oluş riskine karşı çözümü dijital klonlamada buldu.

Tuvalu Metaverse’e Taşınıyor

Dünyanın İlk Dijital Ülkesi: Tuvalu
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Küresel ısıtma kaynaklı olarak buzulların ermesi, okyanuslara kıyısı olan çoğu ülkeyi tehdit ediyor. Ancak araştırmalara göre deniz ve okyanus seviyelerinin yükselmesinden en hızlı şekilde etkilenecek ülkelerden biri adalardan oluşan Tuvalu olacak.

Araştırmacılar, 2100 yılına kadar Tuvalu’yu oluşturan mercan resiflerinden oluşan toprakların %95’inin sular altında kalacağını öngörüyor. Geçtiğimiz yıl COP27’de konuşan Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, topraklarının sular altında kalacağını söyledikten sonra dünyanın ilk dijital milleti olmaktan başka çarelerinin kalmadığını belirtti.

Bu bağlamda başlatılan çalışma sonrasında Tuvalu’nun sahip olduğu kültürel ve coğrafi değerler, yavaş yavaş metaverse içerisine aktarılmaya başladı. Dünyanın en küçük dördüncü ada ülkesi konumundaki Tuvalu’nun dijital dönüşümü, geride bıraktığımız yılda oldukça hızlı bir şekilde ilerledi.

Başlangıçta hükümet ve devlet yönetimiyle ilgili tüm işlemleri bulut tabanlı internet sistemine geçirmeyi planlayan Tuvalu Hükümeti, daha sonrasında burada kalmayarak Tuvalu tarihini, kültürünü, coğrafyasını, habitatını da metaverse içerisine dahil etmeyi planlıyor.

Tuvalu halkının en büyük amaçlarından biri, ülkelerinin sular altında kalacağı gün gelmeden önce gelecek nesillerin sanal gerçeklik gözlüğü gibi teknolojilerle deneyimleyebileceği bir dijital Tuvalu kopyası yaratmak.

Dijital Ülke Olmak Zorunda!

Tuvalu’nun yaşadığı zorlu süreç, aslında tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı büyük sorunu özetler nitelikte. Küresel ısıtmanın bariz etkilerinin Birleşmiş Milletler’e dahil bir ülke tarafından bu denli yüksek bir şekilde seslendirilmesi ise bir an önce harekete geçilmesine olanak sağlıyor.

Ancak Tuvalu’nun bir dijital ülke olarak anayasal ve hukuki zemini henüz tartışma konusu. Görünen o ki iklim değişikliği ve küresel ısıtma, yüzyıllardır süregelen devlet anlayışı ve egemenlik sınırları gibi kavramları da değiştirmemize yol açacak.