Dünyanın En Çevre Dostu Ülkeleri

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Yale Üniversitesi’nin girişimleri ile hazırlanan Çevre Performans Endeksi (EPI) her yıl Arjantin’den Gana’ya kadar 180 farklı ülkeyi hava kalitesi, tarım, biyoçeşitlilik ve habitat gibi 11 farklı kategoride değerlendiriyor. Değerlendirmelerde hem halk sağlığını hem de gezegenin durumunu tehdit eden unsurların öne çıkmasının yanı sıra ülkelerin sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Merak edenler için Türkiye ne yazık ki 42.6 puan ile listenin  99. sırasında yer alıyor. çevre bilinci ve çalışmaları ile dünyanın en çevre dostu ülkeleri haline gelen listenin ilk 5 ülkesine bir göz atmanızı öneririz.

Danimarka 

Danimarka
Fotoğraf: Abbilyn Zavgorodniaia

Çevresel Performans Endeksi’nin değerlendirmesine göre 82,50 puanla listenin ilk sırasında Danimarka yer alıyor. Danimarka iklim değişikliğini önleme ve verimli sera gazı emisyonu politikaları ile dünyaya liderlik ediyor. Ülke aynı zamanda su kaynakları ve atık su arıtma konusunda  100 tam puana sahip. 

Lüxemburg

Lüxemburg
Fotoğraf: Thibault Milan

Küçük bir ülke olan Lüxemburg, Avrupa’nın en zengin ülkelerinden birisidir. Ormanın içinde bulunan kaleleri, kiliseleri ve inişli çıkışlı tepeleri ile dikkat çeken bu ülkenin vatandaşları da yüksek bir çevre bilincine sahip. Artan nüfusuna rağmen Lüxemburg, çevresel yönden kaydettiği ilerlemeler sayesinde 82.3 puan ile ikinci sırada yer alıyor. 

İsviçre

İsviçre
Fotoğraf: vaun0815

Dağları, gölleri ve yeşil doğası ile ünlü İsviçre, 2020 yılı değerlendirmelerine göre 81,5 puan ile dünyanın en çevre dostu 3. ülkesi konumunda kendisine yer buluyor. Çevre temizliği için sürdürülebilir önlemler alan ülke, yeşil ekonomiyi de teşvik ederek yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim modeline odaklanıyor. Tarım bölgelerinin zarar görmesine sebep olacak faaliyetleri engelleyen yasalar çıkaran İsviçre bu sayede doğal yaşam alanlarını korumayı hedefliyor.

İngiltere

İngiltere
Fotoğraf: George Hiles

Çevresel Performans Endeksine göre İngiltere tüm kategorilerin ortalaması alındığında  81.3 puana sahip. Çevre dostu ülkeler arasında 4. sırada yer alan ülkede sürdürülebilir ve temiz enerji sağlamak amacıyla yaklaşık olarak 8.800 rüzgar türbini bulunuyor. Ülke, su kaynakları ve atık su arıtma konusunda da önemli çalışmalara sahip.

Fransa

Fransa
Fotoğraf: Annie Sprat

Fransa, 2020 yılında 80 puan ile dünyanın en çevre dostu ülkeleri arasında 5. sırada bulunuyor. Fransa’nın 5. sıraya gelmesinde hükümetin tüm ülkeyi çevre dostu haline getirmeyi amaçlayan aynı zamanda da enerji tasarrufu yapmasını zorunlu hale getiren uygulamaları kuşkusuz büyük rol oynamış durumda. Çalışmalarına ek olarak Fransa, çevreyi korumak için kaynak kullanımını ve üretim yöntemlerini değiştirme sözü verdi.