Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkları

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkları

Güzel bir havada doğayla iç içe olmaktan daha huzur verici ne olabilir? Siz de kuş cıvıltıları eşliğinde keyifli bir vakit geçirmek istiyorsanız termosunuza çayınızı kahvenizi doldurun ve en sürdürülebilir halinizle yeşille buluşun. İşte dinlenip huzur bulabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz İstanbul parkları ve koruları…

Emirgan Korusu – Sarıyer

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkları

Fotoğraf: 6651012

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Emirgan Korusu, boğaz kıyısında Emirgan-İstinye semtleri arasında yer alıyor ve yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. 47,2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılan korunun çevresinin yüksek duvarlarla çevrili olması ve 120’yi aşkın bitki-ağaç türüne ev sahipliği yapması, bu sayfiye alanına bambaşka bir hava katıyor. Ayrıca her yıl geleneksel olarak nisan ayında Lale Festivali de düzenleniyor. Rengarenk lalelerin ortaya çıkardığı görsel şölen eşliğinde koruda bulunan gölet içindeki kuğuları izleyebilir, tahta masalarda piknik yapabilir, ailenizle birlikte çocuk parkında vakit geçirebilir ve ilkbaharın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer kahvaltı keyfi için mekan arayışındaysanız İBB bünyesinde koru içinde hizmet veren Pembe Köşk, Beyaz Köşk ve Sarı Köşk’e gidebilirsiniz.

Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul

Kemerburgaz Kent Ormanı – Eyüp

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkı

Fotoğraf: Caitlin Delohery

Kemerburgaz Kent Ormanı, toplam 5.500.000 metrekarelik alana sahip. Kültür, sanat, spor ve eğlencenin buluşma noktası olarak anılan ormanda spor alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, yeme-içme bölümleri ve tüm aile fertlerine yönelik etkinlik alanları bulunuyor. Eğer yürüyüş yapmayı seviyor ve doğa içinde uzun bir parkur arıyorsanız Kemerburgaz Kent Ormanı’nın fiziki yapısı tam size göre olabilir. Ağaçların gölgesi altında organize edeceğiniz bir piknik aktivitesi için son derece ideal olan kent ormanının en çok tercih edilme sebeplerinden biri de çocukların çok eğlendiği buz pisti Kemerburgaz Ice Rink ve atlı karıncanın ormanın hemen girişinde yer alıyor olması diyebiliriz. Manzara sevenler için şu önerimizi vermeden bitirmeyelim; Mağlova Kapısı, Mimar Sinan Kapısı ve Mihrimah Kapısı olarak üç ayrı kapıdan giriş yapabileceğiniz ormanda bulunan Seyir Kulesi’nde şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Adres: Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, 34077 Eyüpsultan/İstanbul

Beylikdüzü Yaşam Vadisi – Beylikdüzü

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkları

Fotoğraf: yasamvadisi.istanbul

1 milyon m²’lik alanıyla Beylikdüzü’nde altı etap olarak planlanan ve ilk iki etabı hizmete açılan Beylikdüzü Yaşam Vadisi, neredeyse tüm ilçeyi kapsayacak şekilde planlanıyor. Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı, Kıbrıs Anıtı, Ertuğrul Fırkateyni 125. Yıl Anı Parkı (Japon Bahçesi), gölet ve köpek parkının yer aldığı 250 bin m² alanda kurulan 1. etap; çimlere serilip kitap okuyabileceğiniz, spor ve piknik yapabileceğiniz yemyeşil bir ortama sahip. Ayrıca çeşitli konser, söyleşi, gösteri ve etkinliklerin yapıldığı Beylikdüzü Yaşam Sahnesi’nde keyifli anlara tanıklık edebilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet, Atatürk Blv. No:28, 34520 Beylikdüzü/İstanbul

Otağtepe Korusu – Beykoz

Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İstanbul Parkı

Fotoğraf: Wikimedia  Commons

Otağtepe Korusu, sosyal medyada sıklıkla rastladığımız İstanbul parkları arasında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen sağındaki tepede, Kavacık’ta yer alan Otağtepe Korusu, manzarası ve sunduğu doğa güzellikleri ile adından bahsettiriyor. İstanbul’un fethi dönemlerinde otağı kurduğu düşünülen koruda TEMA ürünleri satış noktası, manzara terasları, yürüyüş yolları ve oturma alanları var. Özellikle fotoğraf çekmek istiyorsanız da hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz, zira havaların ısınmasıyla hafta sonu çok kalabalık olabiliyor. Unutmadan belirtelim, girişin ücretsiz olduğu koruda herhangi bir cafe hizmeti sunulmuyor. Bu nedenle kendinize keyifli bir piknik sepeti hazırlayıp yanınıza alabilirsiniz.

Adres: Kavacık, 34810 Beykoz/İstanbul

Maltepe Sahil Parkı – Maltepe

Maltepe Sahil Parkı

Fotoğraf: Ağaç ve Peyzaj AŞ on Twitter

Maltepe Sahil Parkı, uzun bir sahil şeridi boyunca devam eden devasa bir park. İçinde envai çeşit etkinlik yapabilir, gün boyu keyifli faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Toplam alanı 1.215.000 m², toplam yeşil alanı ise 700.000 m² olan Maltepe Sahil Parkı’nda 20 bin ağaç ve yüz binlerce bitki bulunuyor. Çocuk oyun alanları, arkeolojik kazı parkı ve survivor adası, skate park, frizbi oyun alanı, piknik alanları, bisiklet parkuru, paten parkı, atletizm ve veledrom pistlerinin bulunduğu parkta ayrıca Lalezar Yolu denilen yürüyüş yolu mevcut. 23.000 m² deniz kıyısı boyunca uzanan ve üç ayrı alan içinde informal çizgilerle oluşturulmuş bu yürüyüş yolunda, lale şeklindeki ağaçlar altında oturup dinlenebilir, manzaranın tadını çıkarabilir ya da tempolu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Parkta bulunan tahta masa sandalyeler ise sizlere keyifli bir piknik ortamı sunuyor.

Adres: Yalı, Turgut Özal Blv. No:223, 34844 Maltepe/İstanbul

Nakkaştepe Millet Bahçesi – Üsküdar

Nakkaştepe

Fotoğraf: uskudar.bel.tr

İstanbul parkları arasından son önerimiz ise içinde zipline yapma fırsatı bulabileceğiniz bir yerden geliyor. Piknik ve spor alanları,  açık ve kapalı çocuk oyun parkı, tenis kortu, biyolojik göleti, doğa keşif atölyesi, uçan yol ve manzara seyir terası, macera parkuru ile ziyaretçilerini karşılayan Nakkaştepe Millet Bahçesi, mesire alanı niteliğiyle Üsküdar ilçesine bağlı 90 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 50 bin m²’lik boğaz manzarası da sunan park alanı içerisinde ayrıca yürüyüş parkuru, fitness alanları, ahşap köprü, amfi alanı, bitki gösterim alanı, etkinlik çayırı ve gölet kenarına konumlandırılmış bir de kafe bulunuyor.

Adres: Kuzguncuk, Gümüşyolu Çk Sk No:4, 34674 Üsküdar/İstanbul

Kapak Fotoğraf: uskudar.bel.tr