Bronzluğun Ekolojik Hali: Doğal Bronzlaştırıcı Yağlar

Bronzluğun Ekolojik Hali: Doğal Bronzlaştırıcı Yağlar

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Yaz aylarında bronz bir cilde sahip olmayı çoğumuz seviyoruz, plajda birkaç ton koyulaşabilmek için saatlerce güneşlenen binlerce kişi bunun kanıtı… Cildimizi güneşin olumsuz etkilerinden bir nebze de olsa korumak için güneş kremlerinden sonra en çok kullanılan kozmetik ürünlerin başında ise “bronzlaştırıcı yağlar” geliyor. Kozmetik marketlerde onlarca markada cildi nemlendirerek kurumasını önleyen, zaman zaman daha hızlı bronzlaşmaya yardımcı olan bronzlaştırıcı yağ alternatifleri var. Ancak bu ürünlerin büyük çoğunluğu; plâstik, tek kullanımlık ambalajlar içerisinde satılarak plastik atık üretilmesine neden oluyor. Ayrıca endüstriyel ürünlerin çoğunun formüllerinde yer alan SLS, paraben gibi kimyasal bileşenler, vücudumuza zarar veriyor. Öte yandan bu ürünler, içerdikleri onlarca kimyasal, boyar madde ve sentetik parfüm ile deniz canlıları ve özellikle mercan rezervleri üzerinde olumsuz etki gösteriyor. 

Bu durumda cildimizi koruyarak daha rahat bronzlaşmamızı sağlayan doğal yağlar, sağlıklı ve ekolojik bir alternatif olarak plaj çantalarımızda yerini alıyor. Fitoterapi uzmanlarınca önerilen bronzlaştırıcı yağların başında kakao yağı, havuç tohumu yağı ve susam yağı geliyor. Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı antioksidanlar açısından oldukça zengin olan kakao yağı, -asla güneş koruyucu yerine geçmese de- güneşin zararlı ışınlarına karşı bir miktar koruma sağlıyor ve daha hızlı bronzlaşmaya yardımcı oluyor. 

Uzmanlar tarafından doğal olarak SPF 5-10 arası koruma sağladığı bilinen susam yağı ise içerdiği oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve linoleik asitin desteğiyle cildin esnek, yumuşak ve nemli kalmasını destekliyor.

Bronzluğun Ekolojik Hali: Doğal Bronzlaştırıcı Yağlar

Fotoğraf: FotographieLink

Uçucu yağlar arasında yer alan ve taşıyıcı bir yağ ile seyreltilerek kullanılması önerilen havuç tohumu yağı, antioksidan özellikleri sayesinde sıklıkla tercih ediliyor ve erken yaş alma etkilerine karşı koruma sağlıyor. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal bir ajan olarak umut verici potansiyele sahip olan havuç tohumu yağından enfeksiyon ve yara bakımı için faydalanıldığı da biliniyor.

Ev Yapımı Bronzluk: Doğal Bronzlaştırıcı Yağ Tarifi

Malzemeler: 

  • 2 yemek kaşığı kakao yağı
  • 3 yemek kaşığı kaşık susam yağı 
  • 5 damla havuç tohumu uçucu yağı

Hazırlanışı:

Kakao yağını sıcak su dolu bir kabın içine oturtarak benmari usulü eritin. Eriyen kakao yağına diğer malzemeleri karıştırın ve sterilize edilmiş bir kavanoza alarak buzdolabında 1 saat donması için bekleyin. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucunuzun üzerinde ince bir tabaka halinde kullanabilirsiniz. Bu ürünün güneş koruyucu yerine geçmediğini unutmayın!