Cyberpunk 2077 Fiyasko mu?

Yıllardır beklenen, geliştirilme süreci yılan hikayesine dönmüş oyun Cyberpunk 2077, nihayet 10 Aralık’ta piyasaya sürüldü. Bekleneni verip veremediği ise oyun camiasında büyük tartışma konusu oldu. Oyun hakkında yapılan yorumlarda olumlu yönler olsa da çok ağır eleştiriler de var. Genel kanı, oyunun erken piyasaya sürüldüğü ve çok fazla eksiğinin olduğu yönünde.

 

Neden Yılan Hikayesi?


Fotoğraf: hwp.com.tr

Yapımına 2013’te başlanan Cyberpunk 2077, hem açık dünya oyunu olması hem de alışılmadık bir evren vadetmesiyle oyunseverleri oldukça heyecanlandırmıştı. İlk çıkış tarihi 16 Nisan 2020 olarak açıklanan oyun; çeşitli sebeplerden dolayı önce 17 Eylül’e, daha sonra da 19 Kasım’a ertelendi. Ancak bu kez de oyunun 17 platform için çıkış yapacağı ve bunun için tüm testlerin yapılması gerektiği söylenerek yine ertelendi ve 10 Aralık 2020’de piyasaya sürüldü.

CyberPunk 2077 Eleştirileri


Fotoğraf: foxngame.com

Çok fazla beklentinin olduğu Cyberpunk 2077 hakkında hem olumlu hem olumsuz birçok eleştiri oldu. Oyunun başlıca problemi, birçok platform için uyumlu olmadığı halde piyasaya sürülmüş olması. PC, PS5 ve Xbox Series S dışında oyunun düzgün çalıştığı bir platform yok diyebiliriz. Elbette eski nesil konsollarda kusursuz bir performans beklenmiyordu ancak oyunun buglarla dolu olması ve hatta çökmesi tam bir fiyasko. Oyunseverler, 7 yıldır üzerinde çalışılan bir oyunda böyle sorunlarla karşılaşınca haliyle büyük hayal kırıklığına uğradılar.

Öte yandan görüntü kalitesinin çok kötü olduğu, oyunun yapay zekasının yetersiz kaldığı şeklinde eleştiriler de mevcut. Oyunda canlandırılan karakterin hareketlerine yapay zekanın verdiği saçma tepkiler insanları oyundan soğutmuş durumda. Örneğin yolun ortasında havaya ateş açıldığında arabalar gazlayıp gitmek yerine oldukları yerde duruyorlar. Bu da oyunun yapay zekasının pek de zeki olmadığını ortaya koyuyor. Bu gibi mantık dışı olaylar yüzünden Cyberpunk 2077 oyunculara gerçekçi bir oyun deneyimi sunmuyor.

Yine de oyun hakkında olumlu görüşler de mevcut. Özellikle bilgisayarda oyunun performansının beklentiyi karşıladığı söyleniyor. Ayrıca hikaye modunun, her ne kadar kısa olsa da eğlenceli ve başarılı olduğu belirtiliyor.

Peki Şimdi Ne Olacak?

 

Oyunu üreten firma CD Projekt Red, geçtiğimiz günlerde bir özür metni yayınladı. Oyunun eski nesil konsollardaki problemlerinin testlerde ortaya çıktığını, ancak bunu bilmelerine rağmen oyunu piyasaya sürdüklerini itiraf ettiler. Yapılacak güncellemelerle oyunun geliştirilip sorunların giderileceğinin sözünü veren CDPR, oyuncuların gözünde düşen itibarını toparlamaya çalışacak.

Oyunun PS4 ve Xbox One konsollarında büyük hayal kırıklığı yaratması üzerine Sony ve Microsoft firmaları oyunculara iade imkanı sundu. Oyunun fiziksel kopyasına sahip olanların ise iade için CD Projekt Red ile iletişime geçmesi gerekiyor.