Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları

Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları

Şu an global ölçekte dünyanın en büyük sorunlarından biri iklim değişikliği olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde iklim değişikliğine karşı önemli adımlar atılsa da düzenli  bir aktarım ve süreğen projeler ortaya çıkmadıkça iklim değişikliğini ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Çünkü yaklaşık 200 yıl içerisinde dünyaya verdiğimiz zarar, kısa sürede tamir edilemeyecek kadar büyük. Bu noktada yeni nesillerin iklim değişikliğine karşı eğitimli olması gerekiyor. Peki, çocuğunuza iklim değişikliğini anlatmanın yolları neler? İşte takip edebileceğiniz bazı yöntemler…

Çocuklara İklim Değişikliği Nasıl Anlatılır?

Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları
Fotoğraf: Pixabay | Sasint

Çocuklara insanlığın ve gezegenin en büyük tehdidi durumundaki iklim değişikliği ve küresel ısıtma gibi kavramları anlatmak, oldukça zor olarak görülüyor. İklim değişikliğindeki insan faktörünün öğretilmesi ise bilinçli bir erişkin yaşam için oldukça fazla önem arz ediyor. Dünyada pedagoglarca hazırlanmış, çocuklara iklim değişikliğini anlatmayı amaçlayan bazı yöntemler var.

İklim Değişikliğinin Arkasındaki Bilimsel Nedenleri Basitçe Açıklayın

Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları
Fotoğraf: Pixabay | Victoria_Watercolor

İklim değişikliğinin nedenleri, temele bakıldığında oldukça kompleks bir bilimsel sürece dayanıyor. Bunların içerisinde Dünya’nın Güneş ile olan enerji ilişkisi, biyosfer döngüsü, atmosfer kavramı ve atmosferi oluşturan gazların kimyasal özellikleri gibi birçok dikkat edilmesi gereken konu var. Ancak iklim değişikliğini basite indirgeyerek bilimsel nedenlerle çocuğunuza aktarmanız mümkün.

Duke Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren, çocuk eğitimi uzmanı Robin Gurwitch’e göre iklim değişikliği, aşağıdaki basit cümlelerle çocuklara aktarılabilir:

“Dünyamız, yorgan gibi onu saran bir katman tarafından korunuyor. Bu katman, Dünya’nın sıcaklığını doğru değerlerde tutmaya yarıyor. Küresel ısıtmayla birlikte gezegenin etrafına birkaç tane daha yorgan ekleniyor. Yorganların eklenmesi sebebiyle Dünya daha fazla ısınıyor ve iklimler değişken hale geliyor. Şu an için yorgan sayısını azaltarak Dünya’nın sıcaklığını yeniden doğru seviyeye getirmeye çalışıyoruz.”

Öte yandan sera gazlarının iklim değişikliğindeki çarpıcı etkilerini de basit bir yolla da kanıtlayabilirsiniz. Sera gazı etkisini, aşağıdaki video sayesinde basit bir deney düzeneği kurarak gösterebilirsiniz.

İnsanlığın, Sorunun Çözümü İçin Neler Geliştirdiğini Anlatın

Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları
Fotoğraf: Pixabay | Bessi

Çocuklara iklim değişikliği eğitimi söz konusu olduğunda öğretilmesi gereken en önemli konulardan biri de bu duruma insanlığın sebep olduğu gerçeği. Yaklaşık 200 yıldır artan bir şekilde karbondioksit salımı yaptığımızı belirttikten sonra son yıllarda iklim değişikliğini engellemek için hangi adımları attığımızı anlatabilirsiniz. Uzmanlara göre iklim değişikliğinin etkileri, çocuklarda gelecek kaygısına yol açabiliyor. Bunu engellemek adına insanlığın durumun farkında olduğunu ve birçok çözüm yolu geliştirdiğimizi çocuklarımıza anlatmamız gerekir.

Bu noktada çocuklarınız için anlaması en basit olacak kavramlardan biri, karbon yakalama olacaktır. Basitçe atmosfere salınan fazla karbonu süpürge benzeri sistemler yardımıyla geri topladığımızı ve güvenli bir yerde depoladığımızı söyleyebilirsiniz. 

Ayrıca “gereği yoksa kapat” mottosunu çocuklarınıza benimseyerek kendisinin de aldığı kararlar ile iklim değişikliğine karşı mücadele edebileceğini gösterebilirsiniz.

Bireysel Kararların Önemini Vurgulayın

Çocuklara İklim Değişikliğini Anlatmanın Yolları
Fotoğraf: Pixabay | Victoria_Watercolor

İklim değişikliği; dünün, bugünün veya yarının sorunu değil. Günümüzdeki tahminlere göre uzun yıllar boyunca iklim değişikliğini tartışmaya devam edeceğiz. Bu sebeple insanlığın geleceği konumundaki çocuklarınızın bireysel kararlarıyla dünyayı nasıl etkileyeceğini anlamaları fazlasıyla önemli.

İklim değişikliği direkt olarak insanlardan kaynaklanıyor. Ancak bu sorunun çözümü de yine insanların ellerinde. Çoğu çalışmaya göre yeni nesil ile birlikte daha yüksek bir çevre bilincine ulaşıldı. Bu altın neslin devam ettirilmesi için doğanın aynı evi gibi temiz ve düzenli şekilde kullanılması, enerji sarfiyatının azaltılması geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi kavramların hayatımıza sokulması, tüketim alışkanlığının azaltılması gibi kavramları çocuğunuzla tartışmanız oldukça yararlı olacaktır.

Sonsuz olasılığın sunulduğu modern dünyamızda çocuklarımız, saf görüşleriyle tüketimin zararları hakkında bilgisiz. Sürekli olarak ebeveynlerin karşılaştığı, halihazırda evde olan oyuncağın tekrar istenmesi, aslında basit bir gösterimle çözülebilir. Bu noktada internette Pasifik Çöp Adası hakkında araştırma yaparak bulduğunuz fotoğrafları çocuğunuza gösterebilirsiniz. Fotoğrafların bazılarında oyuncaklara da rastlamanız mümkün. Görsel iletişim, çocuklarda kavramların anlaşılmasında her zaman etkili olur.

Beraber İklim Değişikliği Hakkında Belgesel İzleyin

Küresel ısıtma ve iklim değişikliğinin etkileri artık öylesine gündelik hayatımıza girdi ki çocuklarımız dahi basit gözlemlerle durumun farkına varabilir. Çocuğunuzun size yönelttiği “Bu yıl neden kar yağmadı?” sorusuna cevap bulmak bazen zor olabilir.

Bu noktada iklim değişikliği belgeselleri ve eğitici çocuk programlarından yardım alabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda iklim değişikliğini konu edinen bazı belgesel örneklerini bulabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pixabay | LichDinh