Monotonlaşan Cinsel Hayatı Hareketlendirmek İçin 7 Öneri

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2024

Cinsel hayat, dönem dönem değişen bir grafiğe sahip olabilir. Kişilerin ruh halleri, yaşanan olaylar, günlük hayatın stresi ve daha birçok konu zaman zaman sizi bir rutinin içine sokabilir. Monotonlaşan cinsel hayatı hareketlendirmek içinse yapabileceğiniz bazı şeyler var. 

Bazen çok küçük değişimler büyük fark yaratabilir. Bunun için öncelikle durumunuzu tespit etmeli ve yapabileceklerinizi gözden geçirmelisiniz. Bu aşamada size yardımcı olabilecek 7 öneriyi sizin için listeledik. 

Açık Olun ve İletişim Kurun

Yatak Önünde Oturan Çift
Fotoğraf: Pasha Chusovitin

Çiftler kimi zaman istekleri konusunda çekingen olabilir. Bu durum genellikle yargılanma korkusu veya çıkabilecek tartışmaları önlemek için gelişebilir. İsteklerini veya ruh hallerini paylaşamamak da kişileri içinden çıkılamaz bir duruma sürükler ve en nihayetinde cinsellik konusunda taraflar içlerine kapanır ve isteğini kaybeder.

Bu durumun önüne geçmek için iletişim kurmak çok önemli. Partneriniz ne olursa olsun hayatınızı paylaştığınız kişi. Herhangi bir konuda sıkıntı yaşıyorsanız onunla rahatlıkla konuşabileceğinizi bilmeli, daha önemlisi onun da sizinle konuşabileceği hissini vermelisiniz. Bu konuşmalar sırasında ise karşılaştığınız şey ne olursa olsun vereceğiniz tepki çok önemli. Partnerinizi yargılamadan dinlemeniz ve söylediği her şeyi önemseyerek dinlediğinizi göstermeniz oldukça önemli. 

Eğer aranızda bir iletişim sorunu varsa bu ilk konuşmada onu anladığınızı hissettirmeyi ihmal etmeyin. Karşılıklı olarak bekletileriniz ve istekleriniz konusunda konuşurken eğer istediğiniz düzeyde bir yanıt alamazsanız ortada buluşmaya çalışın. Tek bir tarafın adım atmasını beklemek veya istekleri tümüyle reddetmek aranızdaki iletişimi koparabilir. 

İçinizdekiler ne olursa olsun açık olun ve partneriniz sizin açıklığınıza ulaşana kadar sabırla bekleyin. İletişim bariyerini aştığınızda her şey çok daha kolay ilerleyecektir. 

Sınırlarınızı Aşmayı Deneyin

Yatakta Sarılan Çift
Fotoğraf: Becca Tapert

Toplum, çevremiz veya karakterimiz bazı sınırlarımız olmasını sağlar. Bugüne kadar sürdürdüğümüz alışkanlıklarımız da bu sınırları güçlendirir. Bu sınırlara bağlı kalma ise zamanla sizi monotonluğa götürür.

Cinsel hayatınızı renklendirmek için yapabileceklerinizden biri de bu sınırları aşmak. Bunun için yapabileceklerinizi ve partnerinizin isteklerini gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz. Bu iki çember arasında mutlaka bir kesişim noktası bulacaksınız. 

Kendiniz sınırlarınızı aşarken veya partneriniz bu konuda çaba gösterirken önemli olan nokta sabırlı olmanız. Bir anda büyük bir değişim iki taraf için de fazla gelebilir ve kişileri yeniden sınırların içerisine döndürebilir. Bu süreçte yavaş yavaş ilerlemek ve değişimin kendisine alışmayı sağlamak daha sağlıklı bir sonuç almanızı kolaylaştırır.

Suçlamayın, Sorumluluk Alın

Yatakta birbirine bakan çift

Çiftlerin ilişkilerde yaptıkları en büyük yanlış herhangi bir konuda karşı tarafın yaptıklarını veya yapmadıklarını öne sürmek. Bu genel tartışmalarda olduğu gibi cinsellik konusunda da benzer bir seyir gösteriyor. Karşı tarafı suçlamak ise hem iletişimi güçleştiriyor, hem de çözüm konusunda tarafların sorumluluk almasını engelliyor. 

Partnerinizin ne yaptığı ya da yapmadığından çok kendi yaptıklarınıza odaklanmanız çok önemli. Sizin karşınızdaki kişi için kendinizde yapacağınız değişiklikler ve gösterdiğiniz özveri, bir süre sonra partnerinizin de sizin için benzer davranışlar sergilemesini sağlayacaktır. 

İletişim kurduğunuz sırada da aynı tutumu göstermeniz önemli. Suçlamak daha saldırgan bir tavır olduğu için karşınızdaki kişinin içine kapanmasına veya yeterince açık olmamasına neden olabilir. Değişimi başlatırken kendinizi ön plana koyarsanız partneriniz için de işleri kolaylaştırabilirsiniz. 

Yatak Odanızın Enerjisini Değiştirin

Tüller İçerisinde Romantik Yatak Odası
Fotoğraf: Becca Tapert

Yatak odanız hem iyi hem de kötü anılarınızı içerisinde saklar. Eğer yakın bir zamanda burada kötü bir an yaşadıysanız yatak odanızın enerjisi, yeniden normalde veya iyiye dönmenize engel olabilir. 

Bu durumu değiştirmek için yatak odanızda bazı değişikliklere gidebilirsiniz. Bu eşyaların yerini değiştirmekten tutun da yeni objeler eklemeye kadar gidebilir. Yapacağınız değişiklik her ne olursa olsun sonuçta yeni bir yere gidiyormuş hissi yakalamanız önemli.

Bunun için kokulu mumlar, tütsü, süsler dekorasyon konusunda size yardımcı olurken kendinizde yapacağınız değişiklikler de oldukça önemli. Yeni bir iç çamaşırı veya gecelik, yatak odanızda yaratmak istediğiniz farklılık konusunda önemli bir unsur olabilir. 

Cinsel Hayatı Hareketlendirmek İçin Oyunlar Oynayın

Baş başa oturan çift gölgesi

Cinsel hayatı renklendirmek için yapılabilecek şeyler arasında oyunlar önemli bir yer kaplıyor. Bunu zaten izlediğimiz dizi ve filmlerde de sıklıkla görüyoruz. Özellikle rol yapma oyunları (roleplay), çiftlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri. Özellikle yeni tanışma ve flört zamanlarındaki heyecanı canlandırmak için rol yapma oyunları size yardımcı olabilir.

Ayrıca çiftler için birçok oyun uygulaması veya kart oyunları da bulunuyor. Tüm bu oyunlar, sizin farklı yönlerinizi ortaya çıkarabileceği için sınırlarınızı aşma, kendinizi ve karşınızdaki keşfetme konusunda size yardımcı olabilir. Eğer yaratıcı biri olduğunuzu düşünüyorsanız zamanla kendi oyunlarınızı da geliştirebilirsiniz. 

Oyun oynama ve rol yapma düşüncesi size çekici gelmeyebilir. Fakat bu tür şeyleri denemeden size ne kadar zevk verdiğini bilemezsiniz. Cinsellikle ilgili tüm konularda olduğu gibi oyunları da en azından bir kez denemenizde fayda var. Bu sayede neyi sevip sevmediğinizi veya neyin sizin heyecanlandırdığını daha kolay keşfedebilirsiniz. 

Mekan Değiştirin

Güllerle Süslenmiş Romantik Masa

Cinsellik dendiğinde ilk olarak akla yatak odası gelir. Bu durum ise sizi bir süre sonra monotonluğa götürür. Öncelikle tek bir mekana bağlı kalmanız gerektiği düşüncesinden kurtulun. Evinizin her alanı cinsellik için uygun olabilir. 

Ayrıca eviniz dışında partnerinizle birlikte olmak da size iyi gelebilir. Günübirlik yakın bir yerlere geziye gitmek ve burada konaklamak ya da evinize yakın bir otel odası tutmak, sizin farklı bir ruh haline sokabilir. 

Tüm bunları yaparken işin içine oyunlar ve oyuncakları katabilirsiniz. Böylece yaptığınız değişikliği farklı şeylerle süsleyebilir ve yaşadığınız anları daha heyecanlı bir hale getirebilirsiniz. 

Rutininizi Bozun 

Gülen Romantik Çift
Fotoğraf: Alexander Grey

Seks, yalnızca geceleri yatmadan önce hayatınızda olmak zorunda değil. Eğer cinsel hayatınız böyle bir rutine girdiyse bunu değiştirmeyi deneyin. Özellikle seksi sabaha taşımak gün içerisinde daha pozitif olmanızı sağlayabilir.

Cinsel hayatınızı belirli günlere veya saatlere sıkıştırmak kolayca monotonlaşmayı sağlar. Gün içerisinde partnerinizle yakınlaşmak istediğinizde harekete geçmekten çekinmeyin. Eğer yan yana değilseniz bu durumu dile getirmek ve partnerinize söylemek, aranızdaki heyecanın artmasına da yardımcı olacaktır. 

Son olarak yapacağınız değişiklikleri bir rutin haline getirmenin de sizi monotonluğa sürükleyebileceğini unutmayın. Bu nedenle hoşunuza giden bir şeyi sürekli yapmak yerine değişken bir süreç izlemeyi unutmayın. Bazen yaptığınız değişikliklerden sonra kısa süreli olarak eski alışkanlıklara dönerek kötü hatırladığınız o dönemin artık o kadar da kötü olmadığını görmek gerekir. 

Kapak Fotoğrafı: Womanizer Toys