Çeşme'de "Havlunu da Al Gel" Eylemi

Çeşme’de “Havlunu da Al Gel” Eylemi

Yaz aylarında Türkiye’nin en pahalı lokasyonlarından biri haline gelen Çeşme, bugün oldukça ilginç bir protestoya sahne oldu. İzmir’in Çeşme ilçesinde toplanan çeşitli çevre ve yaşam alanları koruma platformu temsilcileri, sahillerin özel işletmeler tarafından kapatılmasını protesto etti.

Çeşme koylarının özel işletmeler tarafından sahiplenilmesini eleştiren temsilciler, “Havlunu da al gel” sloganıyla sahilde oturma eylemi yaptı.

“Halkın Plajı Ücretli Olamaz”

Çeşme'de "Havlunu da Al Gel" Eylemi
Fotoğraf: Public Domain Pictures

Gücücek Koyu Koruma Derneği, Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği, İzmir Yaşam Alanları, Çeşme Çevre Platformu ve Yarımada Talanına Dur Platformu üyelerinden oluşan kalabalık grup, sahile serdikleri havlularıyla halk plajlarının özelleştirilmesi sorununa parmak bastı.

Protestocuların pankartlarında yer alan “Halkın plajı ücretli olamaz”, “Denizler ücretsizdir”, “Biz koruduk, biz koruyacağız” gibi ifadeler dikkat çekti.

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, SİT alanı içerisinde yer alan Gücücek Koyu’nun halka kapatılmasının yüzlerce kişi tarafından protesto edildiğini hatırlatarak deniz ve plajlara ulaşmanın anayasal hak olduğunu belirtti. Güler, denize erişimin yasaklanamayacağını ve giriş parası alınmaması gerektiğini savundu.

Bu yıl çok ciddi rakamlar ortaya çıktı. 500 lira ile 1500 lira arasında para tahsil ediyorlar. Anayasanın 46’ncı maddesine göre sahiller halka kapatılamaz. Birtakım işletmelere kiraya verilebilir ama işletmeler halkın girişi için belirli yerleri açmak zorundadır. Tel şerit çekemezler. Anayasanın 56’ncı maddesinde de halkımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır. Bu denize girmemizi kimse engelleyemez. Ne yazık ki ne yerel yönetimler ne merkezi hükümet buna müdahale etmiyor. Halkın tepkisine belediyelerden destek bekliyoruz”

-Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler

Kapak Fotoğrafı: Flickr | dcwriterdawn