Bulgari Roma’nın Kedilerine Bir Jest Yaptı

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Kedilerle kadınların yakın ilişkisi dünyanın her yerinde aynı denebilir. Mizah dünyamızın önemli figürlerinden kedili teyzeler her kültürde mevcut. Ayrıca sadece teyze yaşında değil her yaştan kadın, çocukluğundan itibaren kedilerle dostluk ilişkisi içinde… 

Başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerdeyse  kediler günlük yaşamın ve sokakların ayrılmaz bir parçası. Sokak kedilerinin çok meşhur olduğu bir başka ülke de İtalya. İtalyanlar bu ilişkiye o kadar önem vermişler ki bu konuda özel bir sözcük bile üretmişler: “Gattare” Bu kelime, kedileri besleyen ve kedilerle arası iyi olan kadın anlamına geliyor!

İlk Resmi Kedi Barınağı Largo di Torre Argentina’da Kurulmuş!

Fotoğraf: Jeff Bondono

Gattare’ler, Roma şehri kurulduğundan beri kedilerle hep bir arada olmuş, onları sevgiyle beslemişler. Özellikle Colloseum çevresiyse bilinen en eski kedi besleme alanı olmuş. İlk resmi kedi barınağıysa 1993 yılında Silvia Viviani ve Lia Dequel adında iki kadın tarafından, Largo di Torre Argentina’da (Roma içinde tarihi bir sit alanı) kurulmuş. İki yüz kedi ile canlılara yuva olmaya başlayan barınak hayatı, bugün çok daha fazla kediye barınma, beslenme ve sağlık hizmeti imkanı sunuyor.

Bulgari Largo di Torre Argentina’yı Restore Etti!

Fotoğraf: Condé Nast Traveller Middle East

Bu yılın başında ise dünyaca ünlü moda markası Bulgari, Largo di Torre Argentina’daki restorasyon çalışmalarını bitirdi. Böylece Roma’nın kedileri son moda barınaklarına kavuştular.

Bulgari markası bilindiği gibi İtalya’nın moda devlerinden biri. İtalyan endüstrisinin imkanlarıyla da bir dünya markasına dönüşen Bulgari, doğduğu topraklara olan minnetini, yıllardır üstlendiği restorasyon çalışmaları ile gösteriyor. Özellikle 2000’den sonra birbiri ardına Roma’da Colloseum’u, İspanyol Merdivenleri’ni ve son olarak kedileri ile meşhur Largo di Torre Argentina’nın restorasyonunu tamamlayan Bulgari, Romalı gattareleri de bu girişimiyle mutlu etmiş oldu.

Günümüzde şirketlerin sosyal sorumluluk projesi adı altında esasen kendi marka reklamını yaptığı bir ortamda Bulgari, ürünlerinin sahip olduğu estetik ruhu şehirlere yayan anlamlı projeler ortaya koyması bakımından oldukça büyük bir fark ortaya koyuyor ve sorumluluk bilinci içinde hepimize minnet duygusunu anımsatıyor…

Arzumuz: Daha çok markanın Bulgari projelerinden ilham alıp karşılıksız, özgün ve anlamlı girişimlerde bulunması…