Baharı Bekleyen Kumrular Gibi… | CI Bloom

Baharı Bekleyen Kumrular Gibi… | CI Bloom

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022

Bu sene bahar, kendini çok naza çekti. Adeta baharı bekleyen kumrular gibiyiz. Çiçeklerin çoşkuyla açmasını, tenimizin güneşten ala çalmasını hepimiz çok özledik.

Beklediğimiz bahar henüz ufukta gözükmese de Contemporary Istanbul’un yeni sanat fuarı CI Bloom, en azından sanat dünyası için bir bahar müjdesiyle tatlı bir heyecan yaşamamızı sağladı.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, 22 Nisan sabahı The Marmara Taksim’de gerçekleşen basın toplantısında yaptığı sunuma paralel olarak biz basın mensuplarıyla müjdeli haberin detaylarını paylaştı. Ben de baharın müjdecisi motivasyonuyla güzel haberleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum…

CI Bloom 10-15 Mayıs’ta!

Baharı Bekleyen Kumrular Gibi… | CI Bloom

Tersane İstanbul’da, 10-11 Mayıs tarihlerinde ön gösterimi gerçekleşecek CI Bloom, 12-15 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Contemporary Istanbul’un; Haliç’in eşsiz manzarası, denize sıfır konumu, tarihi ve kültürel geçmişin izlerini taşıyan mimari yapısı ile insanı büyüleyen Tersane’de gerçekleşmesi bir önceki edisyonda sanatseverlerden tam puan almıştı. Pardon, ulaşım konusundaki 1 kırık puanı ekleyelim. Ne de olsa Ali Güreli bu sabah kendisi de bu konuyu dile getirdi. Ama çözüm önerisini de bizlerle paylaştı. Bir önceki edisyonda, yoğun ilgiye bağlı yaşanan karadan ulaşım sorunlarının çözümü için İBB’nin desteği ile Tersane’ye deniz yoluyla ulaşmak mümkün olacak. Bu sayede sadece fuarı gezmek değil, fuara gidip gelmek de ayrı bir keyif olacak.

Bu yeni fuarın amacı, Türkiye’de çağdaş sanata odaklanan yeni bir yapılanma hayata geçirmek. CI Bloom özelinde en fazla ilgimi çeken konu ise NFT koleksiyonerlerinin eserlerinden oluşan bir seçkinin sergilenecek olması ve NFT ve Metaverse odaklı çok detaylı bir seminer programı hazırlanmış olması.

Kısacası CI Bloom, sanatseverlerin galerilerin standlarını gezmenin yanı sıra, eşsiz deniz manzarasına nazır, sekiz farklı yeme içme markasının alanlarında keyifli anlar geçirebileceği, dünyanın en sıcak gündemi olan NFT ve Metaverse üzerine adeta bilgilendirici bir sertifika programı ciddiyetinde oluşturulmuş bir dizi paneli takip edebileceği ve bu konuda en etkin koleksiyonerlerden feyz alabilecekleri eşsiz bir bahar şenliği havasında gerçekleşecek.

Tabii bu ölçekte bir sanat etkinliğinin her geçen yıl daha da büyüyerek ve güçlenerek yoluna devam etmesinde, ilk günden bu yana ana partneri olan Akbank’ın da varlığı çok değerli.

Baharı Bekleyen Kumrular Gibi… | CI Bloom
CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Akbank Yönetim Kurulu ve Contemporary İstanbul Danışma Üst Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer

Akbank Yönetim Kurulu ve Contemporary İstanbul Danışma Üst Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in konuya ilişkin sözleri şu şekilde:  

“Çağdaş sanata olan ilginin artıyor olmasından ve Akbank olarak bunda bizim de katkımız bulunmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Contemporary İstanbulla birlikte ülkemiz ve İstanbulumuzun yurt dışında da doğru ve iyi temsil edilmesini sürdüreceğiz” 

Ali Güreli ile basın toplantısına ev sahipliği yapan Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç ise Türkiyede çağdaş sanatı geniş kitlelerle tanıştıran ve kültür sanat gündeminin üst sıralarına taşıyan Contemporary Istanbulun, Akbank’ın ana partnerliğinde, yeni bir sanat fuarına imza atmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi ve ekledi: Akbank olarak ana partnerliğini üstlendiğimiz CI Bloomla çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturmayı hedefliyoruz.”

Alakoç, aynı zamanda Arte Povera sanat akımının öncülerinden olan, resim ve heykeli harmanladığı eserleriyle bilinen Jannis Kounellisin, İstanbul’a özgü olarak tasarladığı ve İstanbul’da ürettiği yapıtı olan Topkapı’yı Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde sergileyeceklerinin müjdesini de verdi.

İlk edisyondan itibaren Contemporary Istanbul’u takip eden bir sanatsever olarak bir görüşümü paylaşarak yazıyı bitirmek istiyorum. Contemporary Istanbul, özellikle sanat alanında öğrenim gören kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir fuar. Çünkü yönetim kurulu üyelerinden galeri yöneticilerine, sanatçılardan koleksiyonerlere kadar herkes çok ulaşılabilir. Bu isimler, fuar boyunca herkesin rahatlıkla sohbet edip fikir alışverişinde bulunabileceği şekilde iletişime son derece açıklar.

Baharı Bekleyen Kumrular Gibi… | CI Bloom

CI Bloom Katılımcı Çağdaş Sanat Galerileri:

Ambidexter, İstanbul; Anna Laudel, İstanbul, Dusseldorf; Art On Istanbul; artSümer, İstanbul; Bozlu Art Project İstanbul; Büro Sarigedik, İstanbul; C.A.M. Galeri, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Ferda Art Platform, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; MERKÜR, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, İstanbul, Ankara; Galerist, İstanbul; Martch Art Project, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; The Pill, İstanbul; Vision Art Platform, İstanbul; x-ist, İstanbul; Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin.

  • CI Bloom katılımcı galerileri; Seçici Kurul Üyeleri olan Adnan Yerebakan (Sanatorium), Doğa Öktem ve Tankut Aykut (Oktem Aykut),  Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul), Suela Cennet (The Pill) ve Yeşim Turanlı (Pi Artworks) tarafından belirlendi.
  • Contemporary Istanbul tarafından organize edilen CI Bloom, Akbank ana partnerliğinde, Tersane Istanbul ve dünyada en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları’nın desteği ile BMW ve LG partnerliğinde düzenleniyor.

CI Bloom ziyaretçilerine Akbank kredi kartlarıyla ödeme yapmaları halinde %20 indirim imkanı tanınıyor.

Bilet satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

CI Bloom hakkında daha fazla bilgi almak için: contemporaryistanbul.com