Arı Zehri ile Yapılan Apiterapi Ne Demek?

Arı Zehri ile Yapılan Apiterapi Ne Demek?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

PlumeMag ailesi olarak sürdürülebilir bir gelecek için arıların önemini her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Ekosistemde benzersiz bir yeri olan arılar, varlıklarıyla dünyaya can katarken diğer yandan da birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Daha önce canlı yaşamının devamı konusunu vurgulamak için ele aldığımız sürdürülebilir arıcılık kavramı kadar önemli olan bir husus daha var ki o da apiterapi alanı. Peki apiterapi ne demek, apiterapi tedavisi nasıl yapılır, apiterapi faydaları nelerdir? Gelin bu sorunların cevaplarını detaylı şekilde ele alalım.

Apiterapi Nedir?

Apiterapi, arılar vasıtasıyla üretilen; bal, propolis, polen, arı sütü, arı ekmeği, balmumu ve arı zehri ürünlerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Arı ürünleri yoluyla yapılan bu tedavi şeklinin Eski Mısırlılar, Persler, Yunanlar ve Çinlilerde yer bulduğunu ortaya koyan kayıtlar var. Hipokrat ve Galen döneminden beri uygulanan Apiterapi tedavisi, 1888 yılında ise arı zehri yoluyla gerçekleştirilmeye başlandı. 

apiterapi ne demek

Fotoğraf: Chuanyu

Tıp literatürüne kazandırılan çalışmalar arasında Avustralyalı doktor Philipp Terc tarafından arı sokmaları ve romatizmal hastalıkların arasındaki ilişki bir makalede anlatılmıştır. Fransız kimyager Nicolas Louis Vauquelin de 19. yüzyılda propolis maddesini ele almış, içeriğindeki reçine, uçucu yağlar ve balmumu bileşenlerini analiz ederek detaylıca incelemiştir. Apiterapinin günümüzde geldiği nokta ise tüm dünyada kullanılan bir tedavi metodu olmasıdır ve halihazırda arı zehri, bal, propolis ve apilarnil gibi ürünlerle uygulanır. Birçok hastalıkta uygulanmasının yanı sıra özellikle kronik ve akut darbelerden gelen ağrıları gidermek için başvurulan yardımcı bir yöntemdir. Ayrıca apiterapi ile tedavisi yapılabilecek sağlık sorunları arasında zona hastalığı, astım, karpal tünel sendromu, çeşitli yara ve ağrılar, kas-eklem problemleri, lupus, romataid artrit, enfeksiyon ve ağrılar ile multipl skleroz gibi hastalık türleri yer alır.

Apiterapi Tedavisi Uygulamaları

Bal arıları, ekolojik sistem içinde emsalsiz faydalar sunan doğal ürünleri ile en ön planda olan canlılardır. Bal arılarından elde edilen arı ürünlerindeki besin değerlerinin insan biyolojisinde sağladıkları aktiviteler sonucu bu maddeler, tıp alanında kullanılmaya başlanmıştır. Apiterapi günümüzde daha çok arı zehri, apipunktur ve yara olan bölgenin üzerine arı ürünlerinin uygulanması şekliyle gerçekleştiriliyor. Ek olarak bölgesel uygulamaların dışında ağızdan alınabilir ve direkt kana enjeksiyon edilebilir.

İnsan vücudunda belirlenen bölge ve noktalara arı zehrinin ölçülü bir biçimde uygulanması olarak ifade edilen arı zehri uygulaması, kimi hastalıklar için sıklıkla tercih ediliyor. Apipunktur ise akupunktur yönteminin temel prensiplerini baz alarak vücudun belirli yerlerine arı iğnesinin yerleştirilmesiyle oluyor. 

Apiterapide Kullanılan Ürünler Hangileridir?

apiterapi

Fotoğraf: Bee Naturalles

Arı zehri: Direkt olarak arının sokması şekliyle uygun bölgeye enjekte edilebilen arı zehrini dişi işçi arılar üretir. 

Bal: Hasadı yapılan ve birçok yönü ile şifa kaynağı olan tatlı maddedir. 

Polen: Vitamin ve besin değerleri yönünden zengin olan bu maddeyi arılar bitkilerden toplar. 

Arı sütü: Kraliçe arı tarafından besin değeri artırılan arı sütü, enzim ve vitamin açısından oldukça faydalıdır. 

Propolis: Çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Arıların detaylı çalışmaları sonucu bal ile kovanı dış etkenlerden, virüs ve bakterilerden korumak için ürettikleri enzimlerin karışımı ile propolis meydana gelir.  Antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar ve antifungal özellikleri sayesinde çok sayıda rahatsızlıkla savaşır ve çoğu hastalığın tedavisinde tercih edilir.

Balmumu: Bal arılarının balmumu oluşturma nedenlerinin en önemli noktası kovanlarını oluşturmaktır. Ayrıca bal ve polen biriktirmek için balmumu üretmek zorundadırlar. Balmumu, bilindiği üzere ağırlıklı olarak kozmetik sektöründe kullanılır. 

Sonuç olarak apiterapiden maksimum düzeyde fayda sağlamak, saf ve organik arı ürünlerinin dengeli bir biçimde kullanılmasına bağlıdır. Örnek vermek gerekirse az miktarda alacağınız arı sütlü bir vitamin, diğer kullanabileceğiniz bal ürünlerine göre çok daha etkili olabilir. 

Apiterapi Faydaları Nelerdir?

apiterapi faydaları

Fotoğraf: Sudipta Mondal

  • Apiterapiden sadece ağrılı hastalıkların tedavisinde değil birçok hastalık grubunda faydalanılır.
  • Açık kesikler ve yanıklarda antibakteriyel ve ağrı giderici niteliklerinden dolayı bölgeye uygun dozlarda uygulanır. Kısacası yara iyileştirmede başvurulur.
  • Kimi bünyeler ve özellikle 0-2 yaş arası bebeklerde bal alerjen bir yapıya sahip olsa da bu grupta olmayanlar için kır çiçeği balı, alerji tedavisinde ve alerjiye karşı korumada kullanılır.
  • Kır çiçeği balının alerji ile savaşmasının altındaki neden içeriğinde alerjen bir madde olan çiçek poleni ihtiva etmesidir. Vücuda az az alınan bu alerjenin zamanla alerjiye karşı bağışıklık oluşturabileceği vurgulanmaktadır.
  • Alerjiden kaynaklı bir boğaz ağrısı yaşanıyorsa balın boğaz ağrısını giderici ve öksürüğü önleyici bir etkisi vardır.
  • Arı zehri bazı nörolojik hastalıklarda ve bağışıklık sistemi bozukluklarında tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır. Bilhassa parkinson, alzheimer, multipl skleroz ve lupusta etkin bir özellik gösterir. Yapılan araştırmalardaki kanıtlara göre arı zehrinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bazı rahatsızlıkların belirtilerini azalttığı ifade ediliyor.
  • Arı zehrinden, tiroid bezinin gereğinden fazla çalıştığı durum hipertiroidizm için de destek alınır.
  • Propolis maddesi, dişeti iltihabı ve diş plaklarının azaltılması sürecinde kullanılır. 
  • Arı sütü kalp – damar sağlığını korumada faydalı olabilir.

Kapak Fotoğrafı: Timothy Paule