Bir Sürdürülebilirlik Rüyası: Apricot Lane Farms

Bir Sürdürülebilirlik Rüyası: Apricot Lane Farms

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Bugün sizi gerçeğe dönüşen bir rüyayla tanıştıracağız. Doğa koruma kuruluşlarının mücadeleleri ya da bizim PlumeMag’de yıllardır anlattığımız “sürdürülebilir dünya” kavramı, size birazcık ütopik bir hayal gibi geliyor olabilir. Evet, zor; ancak imkansız değil! Nereden mi biliyoruz? Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde yer alan Apricot Lane Farms isimli çiftlikten…

Hayalden Gerçeğe: Apricot Lane Farms

Sürdürülebilirlik rüyası Apricot Lane Farms
Bir sürdürülebilirlik rüyası: Apricot Lane Farms

Bir çiftlik düşünün… Toprağın ve iklim koşullarının izin verdiği neredeyse her meyvenin veya sebzenin bir arada yetiştiği, sayısız farklı türden canlının bir arada uyum içerisinde yaşadığı ve hatta tüm dünyadan insanların bir araya gelip ortak bir sürdürülebilirlik bilinciyle içerisinde çalıştığı… İşte bu çiftlik, Apricot Lane Farms’dan başkası değil!

John ve Molly Chester, hayatlarına doğa fotoğrafçısı-kameraman ve aşçı olarak devam eden bir çiftti. Bundan yaklaşık 10 sene öncesine kadar onlar da pek çoğumuz gibi büyük şehirde yaşıyorlar, hayatın bitmek tükenmek bilmeyen koşturmacası içinde savruluyorlardı. Ancak Molly’nin bir hayali vardı: Bir çiftlik sahibi olmak!

Molly, modern yaşamın ve kapitalist sistemin “mecburi kıldığı” çiftlik sistemlerinden pek haz etmiyordu. Tek bir ürüne odaklanan, yapay yöntemler kullanılarak daha çok ve daha karlı bir tarımı hedefleyen çiftlikler ona göre değildi. O, metropol içerisindeki ufak evinin balkonunda balkon bahçeciliği yapan, hafifçe kırmızılaşan minik domatesleri gördüğünde mutluluğuna mutluluk katan bir romantikti.

Chester Çiftinin Hayatını Değiştiren Köpek Todd

Apricot Lane Farms Todd
Bir sürdürülebilirlik rüyası: Apricot Lane Farms çiftliğinin en sevimli üyesi Todd

Molly’nin eşi John Chester ise bu hayali destekliyor fakat gerçeğe dönüşe ihtimaline pek güvenmiyordu. Bir süreliğine zihinlerindeki tatlı bir hayal olarak kalan bu düşünce, yaşamlarına katılan yeni bir arkadaş ile bambaşka bir rotaya girdi: Todd!

Barınaktan sahiplendikleri köpek Todd, bu idealist çiftin hayatını değiştirmesi için adeta önayak oldu. Şehir yaşamına uyum sağlayamayan Todd, Chester çiftinin yaşadığı apartman dairesinden taşınmaya zorlanmalarına neden olmuştu. Ya Todd’dan ayrılacaklardı ya da şehirden…

İşte tam bu noktada Molly, uzun süredir zihinlerinde olan o ütopik hayali gerçekleştirmek için adım atmanın tam zamanı olduğuna karar verdi. O çiftlik kurulacaktı! 

Muhteşem Bir Permakültür Örneği

Bir sürdürülebilirlik rüyası
Bir sürdürülebilirlik rüyası: Apricot Lane Farms

Chester çifti, hayallerini bir proje haline getirdi ve böyle bir projeye destek verecek yatırımcıların kapılarını çaldı. Önceleri neredeyse herkes tarafından “tatlı fakat imkansız bir heves” gibi algılanan bu proje, en nihayetinde yatırımcısını buldu. Molly ve John, artık hayallerindeki çiftliği kurmak için yeterli bütçeye sahipti.

Chester çifti, 2011 yılında hayallerindeki çiftliği gerçeğe dönüştürmek için yola koyuldu ve California’nın Moorpark bölgesinden bir arazi satın aldı. Ancak satın aldıkları arazi, o dönemde bir çiftlik olmaktan çok uzaktaydı. Kuraklık ve çevredeki kar odaklı tarım faaliyetlerinin etkisiyle bölge, verimsiz topraklarla örtülüydü. Adeta bir çölü andıran arazinin bir cennete dönüşmesi ise çok zaman almadı.

John ve Molly Chester, arazinin bu “ölü” halini yaşamla doldurmak için yardıma ihtiyaç duyduklarını fark etti. İşte tam bu noktada geleneksel tarım alanında bir uzman olan Alan York ile tanıştılar. Alan, gerçekten sürdürülebilir bir tarım için temel ön şartın biyoçeşitlilik olduğunun farkındaydı. Önce arazideki verimsiz topraktan kurtuldu, daha sonra neredeyse bulabildiği her canlıyı Apricot Lane Farms’a getirdi. 

The Biggest Little Farm Belgeseli

The Biggest Little Farm
Bir sürdürülebilirlik rüyası: Apricot Lane Farms’ın hikayesini anlatan The Biggest Little Farm

Peki sonra ne oldu dersiniz? İşte tam da burada hikayemizde bir zaman atlaması yapmak gerekiyor. Çünkü Apricot Lane Farms’ın hikayesini John-Molly Chester çiftinden daha iyi kimse anlatamaz. Ve size harika bir haberimiz var: Anlatmışlar!

Permakültür uygulamalarının muhteşem bir örneği olan Apricot Lane Farms çiftliğinin hikayesi, The Biggest Little Farm adlı belgeselde anlatılıyor. Sürdürülebilir tarım için ne kadar zorlu yollardan geçmek gerektiği, ancak bu yollardan başarıyla geçildiğinde doğanın nasıl uyum içerisinde çalıştığını bu belgeselde görebilirsiniz.
Apricot Lane Farms, 2011 yılında kuruldu ve bugün halen California’da sıfırdan kendi ekosistemini yaratmış doğal bir cennet olarak varlığını sürdürüyor. Bölgenin kurak yapısı, doğa ve insan iş birliğiyle neredeyse ortadan kalkmış durumda. Şu an Apricot Lane Farms’da sayısız canlı uyum içerisinde yaşıyor, aklınıza gelebilecek her türlü meyve veya sebze en organik ve kaliteli şekillerde yetişiyor.
Permakültür uygulamaları ya da sürdürülebilir bir dünya hayal değil. Yalnızca dünyaya ve doğaya bakışımızı birazcık değiştirmemiz gerekiyor. John Chester, Molly Chester, Alan York ve köpek Todd, bu değişim için harika bir ilham kaynağı…