Amazon Ormanları İyileşiyor

Amazon Ormanları İyileşiyor

Son yıllarda ormansızlaşma ile gündemde olan Amazon ormanlarından iyi haberler geliyor. 2022 yılında kazandıktan sonra Brezilya’yı yeşil bir süper güce dönüştürme sözü veren sol eğilimli Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın etkisi bölgede görülmeye başladı. Yeni gelen raporlara göre Amazon ormanlarındaki ormansızlaşma, 2022 Nisan ayına kıyasla bu sene %68 oranında azaldı.

2022 yılında büyük bir zaferle koltuğa oturan Lula da Silva’nın halka verdiği sözlerden biri de Jair Bolsonaro yönetiminde son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkan yasadışı ormansızlaşmayla mücadele etmekti. Görünen o ki Lula da Silva’nın faaliyetleri sonuç vermeye başladı.

Yüzde 68 Oranında Azalma Yakalandı

Amazon Ormanları İyileşiyor
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Brezilya Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü’nün gerçek zamanlı olarak topladığı veriler, Lula da Silva’nın göreve geldiği ilk aylar için hiç iç açıcı değildi. Buna göre Şubat 2023 tarihinde ormansızlaşma rekor bir seviyeye ulaşarak bir önceki yıla kıyasla %62 oranında artış gösterdi. Mart ayında ise artış %14 oranına kadar geriledi.

Nisan ayında da benzer bir artış eğrisi beklenirken gelen verilere göre ormansızlaşma sorunu çözülmüş gibi görünüyor. Buna göre ormansızlaşma, bir aylık süreç içerisinde geçtiğimiz yıla kıyasla %68 azaldı. Bu veriler henüz Amazon ormanlarının kurtulduğunu göstermese de bölgenin yaşadığı büyük tahribat sonrasında işlerin nispeten iyiye gittiğine işaret ediyor.

Dünyanın en büyük yağmur ormanı olan Amazon ormanları, Bolsonaro yönetiminde büyük zararlar gördü. Tüm zamanların en büyük ormansızlaşma olaylarından biri 2022 Nisan tarihinde gerçekleşti. Raporlara göre geçen sene yalnızca nisan ayında 1.026 kilometrekarelik alan ormansızlaşmaya kurban oldu. Bu sayı, yaklaşık olarak Berlin’in iki katı büyüklüğünde bir alana tekabül ediyor.

Öte yandan uzmanlar düşüş eğrisinin devam edip etmeyeceğini bilmiyor. Çünkü verilere göre Amazon ormanlarındaki ormansızlaşma, genellikle temmuz ve eylül aylarında artış gösteriyor.

Lula da Silva’nın “Yeşil Süper Güç” Hayali

Amazon Ormanları İyileşiyor
Fotoğraf: Flickr | World Economic Forum

Geçtiğimiz aylarda yemin ederek Devlet Başkanı koltuğuna oturan Lula da Silva, Brezilya’yı kendi deyimiyle “Yeşil Süper Güç” yapma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Göreve geldiği gibi hükümetin çevre koruma ajansı Ibama’nın yetkilerini geri devreden Lula da Silva, ormansızlaşmayı durdurmak adına Amazon fonunu yeniden faaliyete geçirdi.

2019 yılında Bolsonaro’nun kararıyla durdurulan milyar dolarlık Amazon fonu, Lula da Silva önderliğinde, gelişmiş ülkelerin katkılarıyla yeniden ayağa kalkıyor. İngiltere, Norveç ve Almanya tarafından finanse edilen fona bu ay 93 milyon euro katkıda bulunacağını açıkladı.

Öte yandan Lula da Silva’nın yasadışı madenciliğe karşı mücadelesi oldukça sert bir şekilde devam edeiyor. Bolsonaro’nun yasadışı madenciliği teşvik eden yasasını iptal eden Lula da Silva, madencileri engellemek için askeri bir kampanya da başlattı. Brezilya Devlet Başkanı’nın aynı zamanda tahıl taşımacılığına yönelik demiryolu Ferrograo’nun harekete geçirilmesi ve yağmur ormanlarının koruma altındaki bölgesinde bulunan terk edilmiş bir otoyolun restorasyonu gibi projeleri de bulunuyor.

Kaynak: Euronews

Kapak Fotoğrafı: Flickr | CIFOR