Şile'de 63 Ülkeyle Eş Zamanlı Kıyı Temizliği Gerçekleştirildi

Şile’de G20 Ülkeleriyle Eş Zamanlı Kıyı Temizliği Gerçekleştirildi

G20 ülkelerinin organizasyonunda Şile’de kıyı temizliği etkinliği düzenlendi. Türkiye’nin de katılımcısı olduğu etkinlik, G20 ülkeleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleşecek şekilde organize edildi.

G20 Hindistan Donem Başkanlığı koordinasyonu ile şekillenen etkinliğin Türkiye ayağına Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, Hindistan Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu destek verdi.

Hindistan görevlileri ve Türk bürokratların da görev aldığı etkinliğe gönüllüler, çevre sakinleri ve konsolosluk görevlileri katıldı. Tanıtım ve konuşmalarla başlayan etkinlik, Sıfır Atık Mavi Sözü panosunun imzalanması ve su altı atıklarının yer aldığı serginin ziyareti ile devam etti. Etkinliğin odak noktası olarak seçilen Ada Plajı’ndaki çoğunluğu plastik atıklardan oluşan çöplerin tamamı temizlendi.

“Okyanuslar, Sahip Olduğumuz En Büyük Armağanlar”

Etkinlik sonrasında DHA’ya röportaj veren Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary, “Bugün, G20 3.Dönem Çalışma Grubu’nun yanında, Hindistan G20 Dönem Başkanlığı organizasyonuyla Mega G20 Sahil Temizliği Etkinliği’ne karar verildi. Sadece G20 ülkelerinde değil, özel olarak davet edilen ülkelerde de. Bu etkinliğin Türkiye versiyonunu şu an, burada görebiliyorsunuz. Okyanuslar, sahip olduğumuz en büyük armağanlar ve dünyamızın yüzde 70’ini kaplıyor. Ne yazık ki insan aktivitelerinin çok hızlı bir şekilde bozulmalara yol açtığını hepimiz biliyoruz. Bugünkü etkinlik tamamen, bizim bu soruna karşı ne yapabileceğimizle, verebileceğimiz global, lokal, bireysel, toplumsal katkıyla ve okyanuslarımızı kurtarmakla ilgili.” dedi.

Denize kıyısı bulunan veya bulunmayan toplamda 63 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen “Temiz Denizler Kampanyası, Türkiye’den Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yapılan yazılı açıklama ile sona erdi.

“G20 ülkeleri, 2017 yılından beri oluşturulan “G20 Deniz Çöpleri Eylem Planı’nı takip etmekte ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirmektedir. Halihazırda denize kıyısı bulunan veya bulunmayan toplamda 63 ülke ‘Temiz Denizler Kampanyası’ na katılmış ve deniz çöpleri ile plastik kirliliğini önlemeye yönelik önemli taahhütlerde bulunmuşlardır.”

Kaynak: DHA

Kapak Fotoğrafı: Flickr | Heal the Bay