Aromaterapi Günlükleri: Adaçayı

Aromaterapi Günlükleri: Adaçayı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Hem tıbbi hem aromatik bitki olarak kullanılan, hem enerji hem bağışıklık temizliğinde etkili bir yabani olan Adaçayı aromaterapisi ile ilgili neler biliyorsunuz?

Adaçayı, gerçek bir yabanidir. Azı karar, çoğu zarar denilen, yabanda kendiliğinden yetişip çiçeklenenlerden, dirençli bir bitki. Adaçayının adı, Salvia officinalis, “iyileştiren” anlamına geliyor. “Salvia”; iyi eden, iyileştiren demek. İngilizce “kurtuluş, def etme, sağalma, iyileşme” anlamlarına gelen “salvation” da bu kökten türemiş.  

Adaçayı, Latince adındaki kurtaran, def eden anlamlarıyla da müsemmadır. O zaman görelim bakalım, adaçayı neleri def ediyor, neleri iyileştiriyor. İşte adaçayı aromaterapisi ile ilgili bilgiler…

Enerji Temizliği İçin Adaçayı Tütsüsü

Aromaterapi Günlükleri: Adaçayı
Aromaterapi Günlükleri: Adaçayı

Fotoğraf: Customer Box

Eski çağlardan bu yana adaçayı, iç mekanlarda ve kişisel psişede temizlik yapmak, enerjiyi temizlemek, nötrlemek için kullanılmış. Metafizik inançların yaygın olduğu dönemlerde insanlar evlerini kötü ruhlardan arındırmak, evlerine musallat olan kötü varlıkları kovmak için evlerinde adaçayı tütsülemişler. Aynı şekilde kötü varlıklar tarafından ele geçirildiğine inandıkları insanları kurtarmak, musallat olan varlığı kovmak için de bu kişilere adaçayı tütsüsü dumanı koklatmışlar. 

Metafizik inançlara sahip olmayan biri olarak adaçayı tütsülemenin evin enerjisine iyi geldiğine kendi deneyimlerimden dolayı inanıyorum. Aromaterapi de bunu doğruluyor. Bir tutam adaçayını yaprakları ve kökleri ile yakıp ve sonra hemen söndürüp tüten dumanı evinizde yaydığınızda, evinizin enerjisi nötrlenecektir. Gergin günlerinizde, evinizin içinde agresif, sert enerjilerin olduğu zamanlarda, evinizdeki enerjiyi temizlemek için bunu yapabilirsiniz. Sizi korkutan rüyalardan muzdaripseniz de uyumadan birkaç saat önce odanızda adaçayı tütsüleyebilirsiniz. Elbette kronik bir solunum rahatsızlığınız yoksa… Enerji temizliği yapayım derken solunum zorlukları çekmeyin.

Adaçayı İçmek

Adaçayının uzaklaştırdığı, kovduğu bir başka şey ise ödem ve iltihaplar. Güçlü bir antiseptik olan bu bitkinin çayı, ölçülü miktarlarda ve makul aralıklarla tüketildiğinde bedeninizdeki ödemi atmanıza, iltihaplar varsa hızlıca iyileşmenize destek olur. Ancak adaçayının azı karar, çoğu zarar. Yüksek miktarlarda ve fazla sık tüketildiğinde toksik etki yapıyor; hatta hamilelere tavsiye edilmiyor.

Adaçayı Aromaterapisi ile Ağız Bakımı

Adaçayı, ağız kokusunu ve ağız içinde biriken zararlı organizmaları da uzaklaştırıyor. Adaçayı ile ağız gargarası yapabilirsiniz. Bunun iki yolu var: 

  1. Adaçayı hidrolatı edinip 100 ml suya 1 yemek kaşığı bu hidrolattan ekleyebilir ve sabah-akşam gargara yapabilirsiniz.
  2. Benim de yaptığım gibi yoğun adaçayı demleyip demlediğiniz çayı soğutup şişeleyerek bu çayı da gargara olarak kullanabilirsiniz. 

Derin Nefesler İçin Adaçayı Uçucu Yağı

Birkaç damla adaçayı uçucu yağını buhurdanlığınızın haznesine damlatabilirsiniz. Odanıza yayılan uçucu yağ, hem ortamdaki negatif yükü nötrleyecek hem de daha derin ve temiz nefesler almanızı sağlayacaktır. Uyku sırasında solunum tıkanıklıkları yaşıyorsanız yastığınıza 1 damla bu yağdan damlatabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Sophie Dale