BASE 29 Eylül’de Yeniden Kapılarını Açıyor

BASE 29 Eylül’de Yeniden Kapılarını Açıyor

Türkiye’de sanata ve sanatçıya verilen değerin azaldığı son günlerde, yeni mezun olan sanatçılara destek vermek amacıyla kurulan BASE, yapacağı sergide 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında 114 farklı esere yer verecek. 

Türkiye’de üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, cam ve seramik, geleneksel Türk sanatları bölümlerinden yeni mezun olan sanatçı adaylarının eserleri, BASE bünyesinde beşinci kez toplanıyor. Bu sene için belirlenen tema ise “Rezonans”. 

BASE sayesinde Türkiye’nin 75 farklı üniversitesinden gelen 1200’e yakın başvuru içinden seçilen 100 sanatçı, sanat kariyerlerine hızlı bir giriş yapacak. BASE’in en büyük kuruluş amacı, mezuniyetten profesyonel sanat kariyerine geçişte genç sanatçılara destek olmak ve kariyerlerine yön vermelerinde yardımcı olmak. Diğer amaçlarından biri de yaratıcı endüstrilerde genç yeteneklerin keşfedilmesiyle birlikte koleksiyonerler ve sanatseverler ile yetenekli sanatçıları buluşturmak. 

Ortak Paydada Buluşmak: Rezonans

BASE 29 Eylül’de Yeniden Kapılarını Açıyor
BASE Küratörü Derya Yücel

BASE’in küratörü Derya Yücel, BASE’in bu yılki teması olan Rezonans’ı şu şekilde anlatıyor:

“Beş yıldır yaratıcı aktarımların hayata geçmesini sağlayan ortak titreşim ve bütünsel bir enerji alanı yaratan BASE’in 2021 seçkisi bir metafor olarak “Rezonans” kavramını merkezine alıyor. Çünkü BASE, birbirinden farklı üretimleri, tavırları, düşünce ve yönelimleri, tıpkı birçok frekansı yapısında bulunduran ve karmaşık titreşimleri barındıran bir rezonans alanı paylaşıyor, çoğaltıyor, geleceğe aktarıyor. Politik, sanatsal ve kültürel olarak değişen rezonanslarda aynı titreşimsel ritmi yakalamak ve o ritmin sürekliliğini sağlamak… İşte belki de bu, bizi rezonansın yaratacağı ortak enerji ile doğabilecek bir şifaya ulaştırabilir.”

Toplumumuzun anlayışa ve hoşgörüye çok ihtiyacı olduğu bugünlerde, sanatın bu tarz temalar seçerek bizlere yol göstermesi çok önemli. Birbirinden asla ayrılmayacak, yaşayışları ve düşünceleri tamamen farklı milyonlarca insan, aynı toplumsal faydaya sahip düşünce etrafında buluşarak güzel yarınlar için gerekli senkronizasyonu yakalayabilir. 

BASE 29 Eylül’de Yeniden Kapılarını Açıyor
BASE 29 Eylül’de yeniden kapılarını açıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğiyle Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan sergi, 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında tüm sanatseverleri bekliyor. Pandemi tedbirleri çerçevesinde düzenlenecek olan sergi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tüm hijyen ve güvenlik önlemlerine riayet edecek. Eğer sergiyi kaçırmaktan korkuyorsanız, merak etmeyin. Çünkü BASE sergisi, eş zamanlı olarak base.ist adresinden de online olarak ziyaret edilebilecek.