ABD'den Karbon Yakalama Projelerine Dev Yatırım

ABD’den Karbon Yakalama Projelerine Dev Yatırım

Son yıllarda karbon emisyonlarının azaltılması konusundaki en öne çıkan seçeneklerden biri de karbon yakalama olarak görülüyor. Uzmanlar, karbon yakalama sistemlerinin verimliliği ve çevreye etkisi üzerinde tartışmaya devam ederken her geçen gün yeni teknolojiler geliştiriliyor.

Karbon yakalama konusunda öncü ülkelerden biri olmaya hazırlanan ABD, yakın zamanda başlattığı proje yarışması ile en başarılı iki projeye 1.2 milyar dolara kadar ödül vereceğini açıkladı.

Karbon Yakalama Küresel Isıtmanın Çözümü Olabilir Mi?

ABD'den Karbon Yakalama Projelerine Dev Yatırım
Fotoğraf: Unsplash | Matthias Heyde

Bu hafta Biden yönetimi tarafından açıklanan yeni sürdürülebilirlik yatırımları, ülke ve dünya basınında büyük yankı buldu. Dünyayı en çok kirleten ülkelerden biri olan ABD, başta karbon yakalama olmak üzere birçok yeni yöntemi, ekonomilerinin etkilenmemesi adına karbon emisyonu azaltmaya yönelik diğer yöntemlere tercih ediyor.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından seçilecek olan projelerden ikisine toplamda 1.2 milyara varan yatırım desteği sözü verildi. Enerji Bakanı Jennifer Granholm, düzenlenen basın toplantısında, “Bu teknolojiyi geniş ölçekte kullanabilirsek, net sıfır emisyon hedeflerimize doğru ciddi bir ilerleme kaydetmemize yardımcı olurken aynı zamanda daha fazla temiz enerji kullanımına da odaklanabiliriz.” dedi.

Öte yandan uzmanlar, karbon yakalama teknolojilerinin verimliliği ve finansal sürdürülebilirliği konusunda şüpheci davranıyor. Oregon Üniversitesi’nde Prof. Shannon Boettcher, doğrudan havadan karbon yakalama teknolojilerinin henüz maliyeti bakımından etkin olmadığını ancak gelecekte yapılacak araştırmalar ile belli bir ölçüde yatırımı hakettiğini belirtti.

Bazı kesimler ise karbon yakalama projelerinin fosil yakıt endüstrisinin her yıl havaya saldığı milyonlarca ton karbondioksitin üstünü kapatmak amacıyla kullanıldığını düşünüyor. Üstelik bu yatırımın oldukça yanlış olduğunu ve halihazırdaki emisyon azaltma yöntemlerine harcanabileceğini düşünen kişi sayısı da oldukça fazla.

Joe Biden, yerine geldiği Donald Trump’a kıyasla iklim değişikliği ve küresel ısıtma politikalarında çok daha etkin rol oynuyor. Ancak yakın zamanda Alaska’da başlatılan Willow petrol projesi, başkanın iklim krizi konusundaki samimi tavrını vatandaş gözünde zedelemiş durumda.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Matthias Heyde