42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın bu sene 7-18 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği 42. İstanbul Film Festivali için sayılı günler kaldı. Film gösterimleri; Kadıköy Sineması, Sinematek Sinema Evi, Cinewam City’s Sineması, Fransız Kültür Merkezi ve Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek. Şehrin iki yakasına yayılacak bu 12 günlük film şöleninde; 84 ülkeden 160 yönetmenin 134 uzun metraj, 29 kısa metraj filmi gösterimde olacak. 

Festivalde Neler Var?

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Nevra Serezli

42. İstanbul Film Festivali’nde uluslararası ve ulusal yarışmaların ödülleri sahiplerini bulurken; her sene verilen Sinema Onur Ödülleri’nin bu seneki sahipleri sinemaya yıllarca emek veren ustalar Nevra Serezli ve Kayhan Yıldızoğlu olacak.

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Başkalarının Çocukları

Etkinlik kapsamında yarışma dışı film gösterimleri, dünyaca ünlü festivallerde ödül yağmuruna tutulan yapımlar, adından çokça söz ettirmesi beklenen yönetmenlerin ilk filmleri ve daha birçok yapım, katılımcıların beğenisine sunulacak.

Uluslararası Yarışma

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Kopenhag Diye Bir Yer Yok

Festivalin bu yılki Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını João Canijo üstlenirken, yönetmen Alxandre O. Philippe, Teona Strugar Mitevska, yapımcı Dora Bouchoucha ve oyuncu Meave Jinkings jüri kardosunda yer alacaklar. 

Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışacak filmler arasında; Al Yelkenler, Aramızdalar, Atlantic Bar, İnsanlık Ölmedi, Kopenhag Diye Bir Yer Yok, Kör Noktada, Pamfir, Sıradaki Kız, Su, Üçüncü Dünya Savaşı yer alıyor. Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek. 

Türkiye Sineması 2022-2023

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Emin Alper/Muhsin Akgün

Festivalin Ulusal Yarışma jürisinde; Emin Alper başkanlığında, Aylin Zoi Tinel, Emre Tanyıldız, Farah Zeynep Abdullah ve Seray Şahiner yer alıyor. Ödüller; Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması kategorileri altında verilecek. En İyi İlk Film Ödülü Seyfi Teoman anısına verilirken, Onat Kutlar anısına ise Jüri Özel Ödülü verilecek. 

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Boğa Boğa

Ulusal Yarışma kapsamında gösterimi yapılacak filmler arasında; Ayna Ayna, Bars, Bir Tutam Karanfil, Boğa Boğa, Cam Perde, Iguana Tokyo, Kör Noktada, Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu, Sanki Her Şey Biraz Felaket, Suna ve Yüzleşme adlı yapımlar yer alıyor.

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: Düet

Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında Anka, Boşlukta, Dinamo Mesken, Düet, Fatma’dan Sonra 40 Yıl, Kavur, Kim Mihri, Turkish Delight filmleri yarışacak. Ulusal Belgesel Yarışması jürileri Cem Kaya, Etna Özbek ve Lalehan Öcal olacak. 

Festivalde Gösterimi Yapılacak Filmlerden Öneriler

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!
Fotoğraf: 20.000 Arı Türü

İşte festivalin Galalar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, Mayınlı Bölge, Belgesel Kuşağı, Antidepresan ve Berlinale Seçkisi kategorilerinden sizler için önerilerimiz!

Le Plough

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Yönetmen Phillipe Garrel’in Berlin Film Festivali’nde prömiyerini” yapan filmi, kuklacı bir ailenin hikayesine odaklanıyor. Phillipe Garrel’in dostluk, aşk, aile, sanatçı, kader ve zamanı ele aldığı bu filminin ilginç detayları bulunuyor: Filmin oyuncuları, yönetmenin gerçek hayattaki çocukları Lena, Esther ve Louis iken, Garrel’in babasının aktör olmadan önceki mesleğinin de kuklacılık olduğunu biliniyor. Yapm, “Dünya Festivallerinden” seçkisi kapsamında İstanbul Film Festivali’nde izlenebilir.

Passages 

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Sundance’te prömiyerini yapan ve Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünde gösterimi yapılan film, Paris’teki bir kulüpte yaşanan aşk üçgenini konu ediniyor. Yönetmenliğini Ira Sachs’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda; Franz Rogowski, Adele Exarchopoulos ve Ben Whishaw gibi yıldız isimler yer alıyor. Film, festivalin “Nerdesin Aşkım?” bölümünde seyirciyle buluşacak.

Başkalarının Çocukları

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Rebecca Zlotowski’nin prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi, 40 yaşında çocuğu olmayan ve aşık olduğu adamın çocuğunu kendi çocuğu gibi sevmeye başlayan Rachel’ın hikayesini anlatıyor. Film, İstanbul Film Festivali “Antidepresan” bölümünde izlenebilir.

Saint Omer

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Alice Diop’un Venedik Büyük Jüri Ödülü sahibi filmi Saint Omer, gerçek olaylara dayalı gerçek duruşma tutanaklarını inceliyor. Mahkeme salonunda izlediğimiz dava ile değer yargılarımızı sorgulamamızı sağlıyor. Yapım, “Dünya Festivallerinden” seçkisi kapsamında İstanbul Film Festivali’nde!

The Eternal Daughter

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

İngiliz yönetmen Joanna Hogg’un, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmin idari yapımcılığını Martin Scorsese üstleniyor. Başrol oyuncusu Tilda Swinton’ı iki farklı rolde göreceğimiz film, bilinmezliklerle dolu dünyada kişinin geçmişe dönerek kendini anlamaya çalışmasını konu alıyor. The Eternal Daughter, festivalin “Mayınlı Bölge” seçkisi kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Rheingold 

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Fatih Akın’ın ünlü Kürt-Alman rapçi Giwar Hajabi’nin hayatını anlattığı son filmi Rheingold, sanatçının otobiyografik romanı ‘Ya Hep Ya Hiç’e dayanıyor. Emilio Sakraya’yı Xatar (Giwar Hajabi) rolünde gördüğümüz filmde, sanatçının gettodaki uyuşturucu satıcılığından müzik listelerinin zirvelerine giden yolculuğu anlatılır. Film, Galalar kapsamında İstanbul Film Festivali’nde gösterimde!

The Super 8 Years

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Nobel Edebiyat Ödüllü Annie Ernaux’nun yazıp oğlu David Ernaux-Briot’nun yönettiği The Super 8 Years, Ernaux’un yazar olmadan önce 1972-1981 yılları arasında çektiği 8 mm hatıra filmlerini bir araya getiriyor. Sadece kişisel bir arşiv değil, 10 yıllık bir toplumsal arşiv de sunan filmin prömiyeri Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü kapsamında yapıldı. Film, İstanbul Film Festivali Belgesel Kuşağı bölümünde seyirciyle buluşacak.

Mon Crime

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

François Ozon’un 2023 yapımı polisiye komedisi, 1930’lar Fransa’sında iki genç arkadaşın hikayesini konu ediniyor. Başrollerini Rebecca Marder ve Nadia Tereszkiewicz’in paylaştığı filmde efsane isim Isabelle Huppert’ı da göreceksiniz! Mon Crime, İstanbul Film Festivali’nde Galalar ile seyirciyle buluşacak.