Zamanın Hızına Hükmeden Aston Martin F1 Edition

Zamanın Hızına Hükmeden Aston Martin F1 Edition

 

1971 yılındaki İtalya Grand Prix’sinde Peter Gethin’in 0,01 saniye farkla Ronnie Peterson’u geçerek yarışı kazanması, asfalt pistte zamanın ve zamana etki eden tüm unsurların ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu…

Zaman kavramının Formula 1 yarışlarında bir sponsorluk ilişkisinden öte bir kader tüneli olduğunu gözler önüne seren yüzlerce örnekten yalnızca bir tanesi bu… Zamanla yarışılan pit stop’lar, yarış sıralamasını belirleyen süreler ve zaman kavramının bayrağı salladığı daha nice örnek Formula 1’in kaderini belirliyor. İşte bu tünelde gerçekten de bir ışık gören Girard Perregaux, geçtiğimiz yıl Aston Martin ile olan sponsorluk anlaşmasını bir adım daha ileriye taşıyarak bu birlikteliği Aston Martin Aramco Cognizant F1 takımıyla pekiştirdi.

Gelin, bu takımda hangi parçaların olduğuna bakalım…

Aston Martin ve Girard Perregaux İş Birliği

Zamanın Hızına Hükmeden Aston Martin F1 Edition

İlk olarak ‘Tourbillon with Three Flying Bridges Aston Martin Edition’ modeliyle iş birliklerine başlayan iki marka, daha sonrasında ‘Laureato Chronograph Aston Martin Edition’ modeli ile göz kamaştırmıştı.

2022 yılında ise Girard Perregaux ve Aston Martin ekiplerinin hummalı çalışmaları sonucunda, Formula 1 prensiplerini ön planda tutan yeni model ‘Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition‘ tanıtıldı.

Zamanın Hızına Hükmeden Aston Martin F1 Edition

3 Temmuz 2022 tarihinde Silverstone’da koşulacak pistin uzunluğuna atfen 306 adet ve 44 mm kasa çapında üretilen model, Formula 1’de hıza ve hıza etki eden en önemli unsur olan hafifliğe dikkat çekerek 2021 – 2022 sezonunda yarışan iki arabadan alınan titanyum tozu ve karbon parçalarından oluşuyor. Üretim sürecinde renkli bir reçine ile karıştırılarak elde edilen parçalar, her modelin kendi benzersiz görsel kimliğinde olacağını bizlere gösteriyor. Bu durum için sektörde bir ilk diyebiliriz.

İzleyenler için tek üzücü nokta; Formula yönetimince belirlenen yasaklara kol saatinin de eklenmiş olması. Yasağı deleriz demezlerse maalesef yarış esnasında Aston Martin’in pilotları olan Sebastian Vettel ve Lance Stroll’un kolları boş kalacak. Ancak her şeye rağmen zamanın yarışa hükmedişini izleyeceğimiz çok keyifli bir yarış bizleri bekliyor…