Yılbaşı Hediyesi Paketlemek İçin Çevre Dostu Öneriler

Yılbaşı Hediyesi Paketlemek İçin Çevre Dostu Öneriler

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Doğa dostu bir yılbaşı kutlaması için planlar yapılmaya, çevre dostu yılbaşı hediyeleri seçilmeye başlandı. Hediyenin kendisi kadar paketinin de gezegenimiz için uygun olması önemli bir nokta ve siz bu hediyeleri gezegene zarar vermeden nasıl paketleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Parlak ve ışıltılı geri dönüştürülmeyen malzemelerden uzak durarak yılbaşı hediyesi paketleme sandığınızdan çok daha kolay ve eğlenceli! Çevre dostu paketlemenin en güzel yanı ise hediye içinde hediye sunuyor olmak. 

Sizlere sunduğumuz birbirinden farklı yöntemleri yalnızca yılbaşı hediyelerinizi paketlerken değil, herhangi bir zamanda da severek kullanacaksınız. Hazırsanız uygun malzemeyi seçerek hediyeleri paketlemeye başlayalım… 

Kraft Kağıt

yılbaşı hediyesi paketleme kraft
Yılbaşı hediyesi paketleme: Kraft kağıt

Fotoğraf:  Taryn Elliott

Çevre dostu yılbaşı hediyesi paketleme malzemesi arıyorsanız en temel malzemelerden biri her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz kraft kağıt. Geri dönüştürülemez pek çok ambalajlama malzemesinin aksine kraft kağıtlar, biyolojik olarak parçalanarak geri dönüştürülebilir. Üstelik evde kompost yapıyorsanız bu kağıtları kompost malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. 

Kraft kağıtlara sarılan hediyeler, hem nostaljik bir etki yaratacak hem de malzemeyi kullanırken rahatlıkla yaratıcılığınızı ortaya dökebileceksiniz. İster hediye verdiğiniz kişiyle olan fotoğrafınızı basit filtreler ile nostaljik bir fotoğrafa dönüştürerek danteller yardımı ile hediye paketine iliştirin, ister düz kraft kağıdı farklı boyalarla süsleyin… Süslemede kurutulmuş narenciye ve bitkilerden yararlanmak, doğadan toplanan bitkileri paketinize eklemek de hediyenin yılbaşı ruhunu artıracaktır! 

Furoshiki Hediye Paketi 

yılbaşı hediyesi paketleme Furoshiki
Yılbaşı hediyesi paketleme: Furoshiki kağıdı

Fotoğraf:  Anastasia Shuraeva

Japonların kumaştan paketleme tekniği olan furoshiki metodunu duymuş muydunuz? Furoshiki metodu ile artık yılbaşı hediyesi paketleme çok daha eğlenceli! İhtiyacınız olan keten, çuval bezi, pamuklu kumaş gibi “doğal kumaşlardan” eski bir eşarp, şal veya hediyenizin boyutuna göre bir başka kumaş parçanızı belirlemek. Kenarda köşede duran ve kullanmadığınız hoş desenli bir şalınız, bir yastık kılıfı, bir masa örtünüz harika bir yılbaşı hediyesi paketi olabilir. Furoshiki, bütçe ve çevre dostu bir hediye paketi olduğu kadar, karşınızdaki kişi için sizden gelen saklanabilir bir anı olacak. 

Kumaş Çantalar, Alışveriş Fileleri

yılbaşı hediyesi paketleme
Hediye paketi olarak kumaş keseler

Fotoğraf: ready made

Elinizde fazladan kumaş çanta var mı? Bu soruya kumaş alışveriş keseleri ve filelerini de dahil edebiliriz. Peki ya bunları yılbaşı hediyesi paketleme malzemesine dönüştürmeye ne dersiniz? Almış olduğunuz çevre dostu yılbaşı hediyelerini ambalajlamak yerine onları hoş bir kumaş çantaya veya keseye koyarak karşınızdakine armağan etmek, hem çifte hediye olacak hem de sevdiklerinizin sürdürülebilir alışverişlerine katkı sağlayacak! 

Gazete, Dergi ve Haritalar

gazete yılbaşı hediye paketi
Hediye paketi olarak gazeteler ve dergiler

Fotoğraf: Artsy Vibes

Evlerdeki gazete ve dergileri ortaya dökmenin zamanı geldi! İster eğlenceli bir magazin sayfası bulun ister çözülmeyi bekleyen bir bulmaca…  Bir atık olarak çöpe giden veya kıyıda köşede bekleyen gazete ve dergiler bu yıl, yılbaşı hediyesi paketlerken anlamlı kağıtlara dönüşerek ikinci bir hayat bulabilirler. 

Dergi sayfalarından yapabileceğiniz kolajlar ve eski okul kitaplarından yararlanarak hazırlayacağınız paketlemeler de anlamlı ambalajlara dönüşecektir. Seyahatsever bir tanıdığınıza aldığınız hediyeyi, hediye boyutuna uygun bir haritaya dikkatlice sararak paketlemek de iyi bir fikir. Böylece ambalaj olarak kullandığınız harita da duvarda yerini alabilir!

Nakliye Kutuları

Nakliye kutuları
Nakliye kutuları

Fotoğraf: Priscilla Du Preez

Yılbaşı hediyesi olarak karşınızdakine minik bir hediye seti hazırlayıp nasıl sunacağınızı mı düşünüyorsunuz? Eğer siz de online alışverişlerden ve mağazalardan alınan ürünlerin kutularını saklıyorsanız, onları değerlendirmenin tam zamanı! Bu kutuları ister evdeki eski kumaşlarla kaplayın, ister rengarenk doğal boyalar ile boyayın… Nakliye kutularının sonradan saklama kutusu olarak kullanılabileceği gibi kompost yapılabilir bir malzeme olduğunu da unutmayın!

Kavanoz ve Kurabiye Kutuları

Yılbaşı Hediyesi Paketlemek İçin Çevre Dostu Öneriler
Kavanoz ve kurabiye kutuları

Fotoğraf: Sixteen Miles Out

Hediyeleri sarıp sarmalayarak ambalajlamak yerine onları kavanoz veya kurabiye kutularına koyarak sevdiklerinize verebilirsiniz. Cam kavanozları dilediğiniz renkte boyayabilir, üzerlerine örgü veya makrome detaylar ekleyebilirsiniz. Böylece atık bir ambalaj yaratmak yerine sürdürülebilir çevre dostu bir yılbaşı hediyesi paketleme tercih etmiş olacaksınız! Bu kavanozlar sonradan kalemlik, bitki çoğaltma kabı veya mumluk olarak da sevdiklerinizin evinde bir köşede yerini bulabilir. 

Rulo Havlu ve Tuvalet Kağıtları 

Rulo havlu ve tuvalet kağıtları
Yılbaşı hediyesi paketlemek için öneriler: Rulo havlu ve tuvalet kağıtları

Fotoğraf: Universal Eye

Tuvalet kağıdı ve havlu kağıtlarınızın rulosunu çöpe mi atıyorsunuz? Kompost malzemesi olarak kullanabileceğiniz bu kartonlardan yılbaşı hediyesi paketleme için de yararlanabilirsiniz. Eğer seçmiş olduğunuz hediye, küçük bir alana ihtiyaç duyuyorsa rulolar tam hediyenize göre! Karton ruloları dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilir, onları bir anda değerli bir forma dönüştürebilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüzde! Yapmanız gereken kartonu süslemek ve hediyenizi içine yerleştirdikten sonra iki yanını katlamak…

Hediye Paketlerinin Üzerini Süslemek

Paketleme için Çevre Dostu Öneriler
Yılbaşı hediyesi paketlemek için öneriler

Fotoğraf: Olesia Buyar

Hediye paketinin üzerini süslerken evdeki malzemeleri gözden geçirmek veya minik bir doğa yürüyüşünde gözlerinizi dört açmak yeterli olacaktır! Eski dergi ve gazetelerden süsleme konusunda da yararlanabilir, eski kıyafetlerinizden veya eşyalarınızdan sökmüş olduğunuz dantellerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu eski kumaşlardan kurabiye adamlar, yıldızlar, yılbaşı ağaçları da kesebilirsiniz. 

Hediye paketinize renk katmak istiyorsanız ezilmiş meyve ve sebzelerden doğal renkler üreterek yaratıcılığınızı kullanıp soyut çalışmalar yaratabilirsiniz. Çevre yürüyüşünden toplamış olduğunuz küçük çam kozalakları, kurumuş yapraklar, dal parçalarından yararlanarak hediyelerinin yılbaşı ruhunu artırabilirsiniz! 

Mutfak dolapların kurcalayarak tarçın çubukları, biberiye, vanilya gibi hem kış ve yılbaşı temasına uygun hem de çevre dostu pek çok süsleme malzemesi bulabilirsiniz. Narenciyeleri kurutarak yılbaşı hediyesi paketleme malzemesine dönüştürmeniz de mümkün.

Kapak Fotoğrafı: Anastasia Shuraeva