Yenilebilir Kozmetik Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Yenilebilir Kozmetik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Hayatın her alanında doğala doğru bir koşuşturma var. Dünyamızın şuan içerisinde bulunduğu salgın nedeniyle bu talepler özellikle son dönemde iki katına çıktı. Yaşayacağımız şehirden saç tarağımıza kadar kullandığımız ürünlerin en faydalı olanının peşinden gitmeye çalışıyoruz.

Bilinçlendik. Artık en önemlisi bu konuda bütçemizi de kısıtlamıyoruz. Kimden ne duyarsak nerede ne okursak önerilen markalar, tariflerin peşinden gidiyoruz. İşte bunların en önemlilerinden biri ‘Yenilebilir Kozmetik’ bilinci… İlk duyduğunuzda “Bu nedir?” diyebilirsiniz.

Çok kolay bir tarifi var. Bizi temsil eden bizi taşıyan, Allah’ın bize armağanı tenimizi özenle korumalı, cildimize pamuklar gibi bakmalıyız. Biraz daha açarsak; yiyemediğimiz hiçbir şeyi tenimize, tadına bakmadığımız ürünü yüzümüze asla sürmemeliyiz”. Bunu nasıl sağlayacağız? Tabii ki, doğanın bize sunduğu şifa senfonisiyle… Bildiğiniz gibi cildimiz her maddeyi kolayca içine alma ve kan dolaşımı yoluyla tüm vücuda yayma özelliğine sahip.

Paraben, silikon, triclosan, lanolin, cetyl alkol, cetearyl alkol, gliserin, sodyum lauryl sülfat, sıvı parafin, formol (özellikle maskara ve ojelerde kullanılıyor), DEA, MEA ve TEA kimyasalları, talk pudrası gibi kimyasal maddeler içeren ürünler vücuda nüfuz ettiğinde ciltte tahriş, akne, alerji gibi pek çok reaksiyon görülebiliyor. Ancak toksik maddeler içeren kozmetik ürünlerinin en tehlikeli tarafı vücudun hormonal dengesine zarar veriyor olması. Bu da vücutta pek çok hasara yol açıyor. Bu cehennemden nasıl kurtulabiliriz?

Kozmetik Ürünlerde Doğallığın Yükselişi

İnsan sağlığı açısından her geçen gün daha fazla tehdit anlamına gelen kimyasal bazlı ürünler karşısında savaşan girişimciler, insanlığa büyük hizmet vermeK adına kendilerini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor.

Genetiği değiştirilmiş hammaddeler, paraben, petrokimyasal maddeler ya da sentetik koku, kıvam artırıcı, koruyucu, renk ve boya maddesine karşı çıkan yatırımcılar, ‘Yenilebilir Kozmetik’ başlığı adı altında, bugün artık rimelden ruja kadar tüm kozmetik ürünleri yenilebilecek kadar doğal şekilde üretiyor. Bugün ağırlıklı olarak krem ve vücut yağları yapan, doğal bazlı markalar, bitki köklerini kullanarak makyaj malzemelerini de tüketiciyle buluşturuyor.

Renkler konusunda da çözüm bulan uzmanlar, bitkiler sayesinde ana renklere ulaşabiliyor. Örneğin kahverengiyi cevizden, sarıyı hardaldan elde edebiliyor. Bu konuda Anadolu’nun mucize fışkıran toprağı ve olağanüstü bitkileri yardımcı oluyor.

Evde Kozmetik Ürün Yapmak Kolay Ama…

Aslında, evdeki doğal gıdalarla doğal kozmetik ürünleri yapmak kolaydır. Hemen hemen herkesin sadece bir yumurtayla maske yapmışlığı vardır. Biraz zaman ayırarak daha geliştirerek farklı ürünler hazırlayabilirsiniz. Dijital ortamda binlerce evde yapılacak kozmetik örnekleri mevcut.

Ancak formüller bir hevesle başlanır hiçbir zaman devamı gelmez. Yapılan kremler 2 gün sürülür sonra kurumaya terk edilir. O nedenle bizim yerimize düşünen, bu konuda büyük yatırımlar geçekleştiren, sağlığımız için çabalayan girişimcilere destek vermeli, ne söyledikleriyle ve ne ürettikleriyle yakından ilgilenmeliyiz, çünkü her şeyin başı ‘Sağlık’…