Yeni Nesil Konaklama Trendleri Neler?

Yeni Nesil Konaklama Trendleri Neler?

Son yıllarda hayatımızda her şeyin hızla değişmesi gibi konaklama seçenekleri de yeni bir dönüşüm içerisinde. Günlük hayattaki alışkanlıkların yeniden şekillenmesi, çalışma koşullarının boyut değiştirmesi ve Z kuşağının taleplerinin farklılaşması gibi unsurlar, tatil veya seyahat anlayışında yeni bir yapılanmaya sebep oldu. Bu bağlamda yeni nesil konaklama trendleri neler gelin birlikte bakalım. 

En Popüler Yeni Konaklama Çeşitleri

Popüler Konaklama Çeşitleri

Fotoğraf: Edvin Johansson

“Tatile gittim ve daha çok yoruldum.” sözünü hiç söylediniz mi? Bu söz, aslında sizin yanlış bir tatil seçtiğinizin de kanıtı. Fakat bunda sizin bir suçunuz yok. Çünkü eskiden tatil ve konaklama seçenekleri oldukça sınırlıydı. Neyse ki artık değişen dünya ile birlikte yeni tatil trendleri ortaya çıktı. Bu sayede kendinize en uygun tatili kolayca bulabilirsiniz. 

Farklı zevklere hitap eden konaklama seçenekleri ve yeni nesil tatil trendleri şu şekilde sıralanabilir; 

  • Ultra Her Şey Dahil Oteller: Her şey dahil oteller, son yıllarda popülerliğini kaybetmeye başladı. Kahvaltı ve yemek saatlerini takip etmek, bar seçeneklerinin sınırlarını yakalamaya çalışmak tatile çıkan kişileri bazen daha çok yoruyor. Bunun yerine insanlar, istediği hizmete istediği saatte ulaşabilmenin rahatlığını yaşamak istiyor. Bu talep, ultra her şey dahil otellerin sayısının da günden güne artmasına sebep oluyor. Otel dışına çıkmaya gerek duymadan ve saat takibi yapmadan tüm hizmetlere tek bir yerden ulaşmak, yıl boyu yoğun olarak çalışan kişiler için artık çok daha cazip hale geliyor. 
  • Ev veya Villa Kiralama: Özellikle pandemi sonrası yaygınlaşan izole tatil anlayışı, oteller yerine günlük kiralık evler tercih edilmesine neden oldu. Böylece yalnızca iki kişinin konaklayabileceği veya kalabalık grupların rahatlıkla tatilini geçirebileceği kiralık evler, Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasında sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik birbirinden güzel AirBNB evleri sayesinde tatilciler, otellerden çok daha uygun fiyatlara lüks bir konaklamanın tadını çıkarabiliyor. 
  • Butik Oteller: Artık deneyim sahibi olmak yeni nesil tatil trendleri arasında üst sıralarda. Bu nedenle alışılagelmiş tatil bölgelerinin dışındaki yerlere sıklıkla seyahat ediliyor. Bu seyahatlerde ise bölgenin ruhuna uygun ve konsept butik oteller yoğunlukta oluyor. Özellikle daha çok şey deneyimlemek isteyen gençler için tatil çeşitleri arasında yer alan keşif gezileri ve butik oteller, aranan samimiyet ve sıcaklığın da yakalanmasını sağlıyor.
  • Tiny House: Doğa dostu anlayış ve sürdürülebilirlik akımları, minimal bir yaşam isteğini de beraberinde getirdi. Bu durum elbette kendine yeni nesil tatil trendleri arasında da yer buldu. Son yıllarda oldukça popüler olan Tiny House’lar, hem görüntüleri hem de sundukları huzurla en sık tercih edilen konaklama seçeneklerinden biri oluyor. İster deniz kenarında, ister bir dağın eteğinde kolaylıkla konumlandırılabilen Tiny House’lar, gezginlerin her bölgede bu minimal konaklama seçeneğine kolayca ulaşmasını sağlıyor. 
  • Glamping: Artık kamp yapmak için ne çadıra uygun bir yer aramaya ne de bir mat üzerinde uyumaya ihtiyaç var. Rahatından vazgeçemeyen ama doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihi olan Glamping, lüks çadır veya karavanlarda konaklama imkanı sunuyor. Yeni dostluklar kurmak, romantik tatil geçirmek veya kendini dinlemek için çok uygun olan bu konaklama seçeneği, günden güne gördüğü ilgiyi artırmayı başarıyor. 

Günümüzde En Çok Tercih Edilen Tatil Türleri

Yeni Nesil Konaklama Trendleri Neler?

Fotoğraf: Lucija Ros

Farklı zevkler ve farklı ihtiyaçlar, tatil seçeneklerinin de çeşitlenmesine neden oluyor. Bu nedenle oteller veya konaklama sağlayan şirketler, belirli hedef kitlelere uygun tatil konseptleri geliştiriyor. Bu tatil türlerini üç ana başlıkta inceleyebiliriz. 

  • Eğlence Tatili: Tatil dendiğinde aklına eğlence gelen kişiler, bu seçeneği sonuna kadar yaşamayı tercih ediyor. Bu nedenle geliştirilen parti otelleri, neredeyse hiç bitmeyen bir eğlence sunmayı vadediyor. Havuz partileri, dansçılar, kostümlü geceler, alışılmış animasyon etkinliklerini farklı bir seviyeye taşıyor ve konsept otellerin şekillenmesine neden oluyor. Özellikle ultra her şey dahil olarak hizmet veren bu oteller, yalnızca gençlerin değil her yaştan insanın tercih ettiği seçenekler arasında yer alıyor. 
  • İzole Tatil: Tatil demek bazıları için kalabalıklardan uzaklaşmak anlamına geliyor. Biraz sessizliğe ve sakinliğe ihtiyacı olanlar, daha izole bir tatil yapmayı tercih ediyor. Bu durumda da Glamping alanları, kiralık evler veya tatil yörelerinden uzak butik oteller devreye giriyor. Ayrıca tek bir noktada takılı kalmak istemeyenler, tatil için karavan kiralama seçeneklerini tercih ederek yollara düşüyor. Bu sayede tatil süresi boyunca farklı yerlerde bulunabilen kişiler, hem izole hem de özgür bir tatilin tadını çıkarıyor. 
  • Deneyim Tatili: Yeni şeyler keşfetmenin önemli olduğunu düşünenler ise deneyim tatillerini tercih ediyor. Sörf, skateboard, rafting, dalış gibi ekstrem sporların yapıldığı oteller, deneyim tatili yaşamak isteyen kişilere hitap ediyor. Ayrıca sağlıklı yaşam ve kendini bulma yolculuğu içerisinde olanlar için detoks, yoga ve spa otelleri de benzersiz bir deneyim yaşama şansı tanıyor. 

Yeni Nesil Otelcilik Anlayışı Nedir?

Yeni Nesil Otelcilik

Fotoğraf: Woody Kelly 

Değişen tatil anlayışları otellerin de kendini geliştirmesine neden oluyor. Seçeneklerin günden güne artması, verilen hizmetin kalitesinin de geliştirilmesini sağlıyor. Özellikle son yıllarda artan konsept talebi, standart hizmetlerin yanı sıra farklı olanakları da zaruri hale getiriyor.

Tüm dünyada dönüşen çalışma sistemi, artık insanların istedikleri yerden işlerini sürdürmelerine imkan tanıyor. Bu nedenle özellikle dijital nomad’lar tarafından tercih edilen otellerin uzaktan çalışmaya uygun olması önem tanıyor. Güçlü bir internet bağlantısı, odalarda oluşturulan çalışma alanları veya konaklanan otellerin toplantı salonlarını kullanma imkanı, yeni nesil otelcilik anlayışı içerisinde olmazsa olmazlar arasında görülüyor.

İklim krizinin görünür hale gelmesi ve sürdürülebilirlik çalışmalarının tüm dünyada hız kazanması ile kişiler de kendi hayatlarında doğa dostu bir yaklaşımı benimsemeye başladı. Elbette bu durum yalnızca günlük hayattaki alışkanlıklara değil, tatil seçeneklerine de yansıdı. Artık birçok insan dinlenmek için sürdürülebilir, doğa ile dost ve ekolojik oteller tercih ediyor. Mimariden atık üretimine, kullanılan temizlik malzemelerinden organik gıdalara kadar sürdürülebilirliği her alan ön plana koyan oteller, yeni çağın ihtiyaçlarına da karşılık vermeyi başarıyor. 

Yalnızca doğa değil, insan sağlığına da önem veren yeni nesil otel seçenekleri, kişilerin tatil için aradıklarını bulmalarını kolaylaştırıyor. Wellness ve spa alanları ile öne çıkan bu oteller, kişilerin tatil süresince yenilenme istediğini de karşılamayı başarıyor. 

Gençlere Hitap Eden Tatil Çeşitleri

Gençler İçin Tatil Önerileri

Fotoğraf: Jimmy Conover 

Tüm dünyada gençler, daha fazla gezmeye ve keşfetmeye çalışıyor. Bu seyahatler sırasında ise maksimum fayda sağlamak için çeşitli konaklama seçenekleri geliştiriyorlar.

Birçok gencin önceliği mümkün olduğunca çok yer gezmek ve farklı kültürlerle tanışmak oluyor. Yurt içinde veya yurt dışı rotalarda yapılan bu seyahatler, genellikle kısa sürelerde çok fazla şehir değiştirilerek gerçekleştiriliyor. Elbette bu aşamada konaklama maliyeti önem kazanıyor. Daha uygun bir konaklama sağlayan AirBNB evleri, hosteller veya butik oteller, sıklıkla seyahat eden gençlerin gözdesi oluyor. 

Ayrıca gençler doğa ile iç içe olmayı da tercih ediyor. Özgür ruhlarını tüm kısıtlamalardan uzak tutmak isteyen bu gençler, kamp ve glamping alanlarına yöneliyor. Bu tür tatil alanlarında ise sunulan hizmetlerin yanı sıra denize olan uzaklık, doğa sporlarına ulaşım ve yeni dostluklar edinme imkanı gibi kriterler önem kazanıyor. 

Eğlenceyi hayatlarının merkezine koyan gençler ise genellikle parti otellerine yöneliyor. Gündüz ve gece hiç bitmeyen aktiviteler ve müziklerin olduğu oteller, gençlerin enerjik yapılarına uyum sağlamayı başarıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Mike Swigunski