Yaz Makyajı Tüyoları

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Yaz aylarında sıcakların ve nemin de etkisiyle makyaj yapmak ve gün boyu o makyajı taşımak zor olabiliyor. Güneş koruyucuların öneminden, terlemeye karşı dayanıklı ve aynı zamanda hafif görünümlü bir makyaj elde etmeye dair ipuçlarına kadar birçok konuya değindiğimiz yazımız her mevsim makyaj yapmayı sevenler için harika tüyolar içeriyor.

Uzun Ömürlü Bir Makyajın Yolu: Katmanlama

makyaj
Fotoğraf: Element5 Digital/Unsplash

 

Katmanlama yöntemi ile sıcak yaz günlerinde tere dayanıklı ve kalıcı bir makyaj elde edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta katmanların mümkün olduğunca ince tutulması ve farklı formülasyonların doğru şekilde bir araya getirilmesi. Böylece “cake’’ olarak adlandırılan ve hiç de istenmeyen o görüntüden kaçınabilirsiniz. Örneğin kullandığınız toz ürünün üzerine krem ürün uygulayarak görünümü dengeleyebilirsiniz. Toz ürün cildinizdeki yağı emerken krem yapılı ürün ise zaman içerisinde cildinize oturup parlak ve canlı bir görünüm sağlayacaktır.

Cilt Sağlığınızı Korumanın Anahtarı SPF

güneş kremi
Fotoğraf: Kori Nori/Unsplash

 

Güneş ışınlarının cildimiz üzerinde birçok farklı etkisi var, fakat ne yazık ki bu etkilerin hepsi iyi yönlü değil. Son yıllarda bu olumsuz etkilerin fark edilmesi ile güneş koruyucuları da önem kazandı. Yaz aylarında cildimiz güneşin zaralı ışınlarına daha fazla maruz kalsa da en doğru yöntem dört mevsim boyunca koruyucu kullanmaktan geçiyor. Elastikiyet kaybı, lekelenme ve matlık gibi cilt problemlerine yol açan UV ışınlarından korunmak için güneş koruyucuları günlük makyajınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmelisiniz. Artık bazdan fondötene kadar birçok ürünün içeriğinde SPF bulunuyor. Günlük kullanım için kendi cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz 15-30 SPF’li ürünler yeterli olacaktır.

Krem Ürünler İle Canlı Bir Görünüm 

ışıltılı göz makyajı
Fotoğraf: Yunona Uritsky/Unsplash

 

Krem yapıdaki ürünler yaz aylarında severek kullanabileceğiniz harika seçeneklerdir. Kalıcı olmasıyla öne çıkan krem far, allık, aydınlatıcı gibi ürünler aynı zamanda sağlıklı bir parlaklık da verir. Göz makyajınızda kullanacağınız şampanya tonları gibi açık renkler, bronz ışıltılı krem farlar ve elmacık kemiklerinize uygulayabileceğiniz şeftali pembe tonlarında bir krem allık ile yaz makyajınızda taze bir görünüm elde edebilirsiniz.

Akmayan Bir Makyaj İçin Suya Dayanıklı Ürünler

Waterproof maskara
Fotoğraf: Diana Grytsku/Freepik

 

Yaz mevsiminde hem sıcak hem de nem yüzünden uyguladığınız ürünlerin akma ihtimali oldukça yüksek. Makyajınızın akmasını veya dağılmasını önlemek için en iyi yöntemlerden biri suya dayanıklı ürünler kullanmaktır. Havuz ve denize girerken de makyajdan vazgeçmek istemeyenler için “waterproof’’ ürünler harika birer alternatif oluşturuyor. Favori maskaranızın suya dayanıklı versiyonunu tercih edebilir, yaz boyunca çarpıcı bakışlarınızı koruyabilirsiniz.

Cildinizin Nefes Almasını Sağlayın

Hafif makyaj
Fotoğraf: Annie Spratt/Unsplash

 

Makyajın belki de en önemli adımı cildi hazırlamaktır. Özellikle yaz aylarında makyajınızın daha kalıcı olması için baz kullanmaktan çekinmeyin. Cildinizin nefes alması her zaman önemli ancak yaz mevsiminde terlemenin de etkisiyle bu durum daha da önem kazanıyor. Makyajın sıcak havalarda kalıcı olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden makyajınızda “az çoktur’’ ilkesi ile hareket edin. Ne kadar çok ürün kullanırsanız, dağılma açısından o kadar fazla risk alırsınız demektir. SPF içeren renkli nemlendirici veya BB krem ile dayanıklı ve hafif bir görünüm yakalayabilirsiniz. Sadece ihtiyaç duyduğunuz bölgelere kapatıcı uygulayarak da makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Pudra Kullanmayı Tekrar Düşünün

toz pudra
Fotoğraf: Raphael Lovaski/Unsplash

 

Parlamaya karşı elinizin ilk gittiği ürün pudra olabilir ancak sıcakların da etkisiyle terlemeye başladığınızda pudra yüzünüzde çamur gibi bir görüntü verebilir. Bunun yerine parlamadan rahatsız olduğunuz bölgelere yağ emici mendil uygulayabilirsiniz.  Pudra kullanmak istiyorsanız, ince yapılı transparan pudralara şans verebilirsiniz.