Sarımsaklı’da Plaj Kabusu

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Pandemiyle birlikte birçoğumuz otel tatili yerine yazlıkları tercih ettik. Yazlıkları olmayanlar da yazlık kiralama yolunu seçti. Ayvalık özellikle Sarımsaklı, geniş bahçeli villaları ve altın kumuyla yazlık kiralama için oldukça ideal bir yer.

Yazlık evlerin çoğu plajlara çok yakın… Bu yakınlık çocuklu bir aile için büyük kolaylık sağlıyor. Gün içerisinde ihtiyaç halinde eve rahatça gidip gelebilme imkanı veriyor.

Ama Ayvalık Sarımsaklı’da işler böyle ilerlemiyor.

Oteller Plajları İşgal Etmiş Durumda!

Otellerin şezlongları neredeyse denizin içinde. Havlunuzu koyacak yer bulmanız çok zor! Şezlong kiralamanıza dahi izin vermiyorlar çünkü otel müşterisi değilsiniz. Yaptıklarının kanuna aykırı olduğunu söylediğinizde kolluk kuvvetlerini çağırmakla tehdit eden hadsiz otel sahipleriyle karşı karşıya geliyorsunuz. Sizinle tartışmak için sosyal mesafeyi hiçe sayıp burnunuzun dibine kadar maskesiz yaklaşabilen, adabı muaşeret kurallarından yoksun insanların otel işletiyor olması ise ayrı bir konu. Komşular ve diğer halk sakinleriyle yaptığım sohbette bu problemin yıllardır devam ettiğini ve artık bıktıklarını dile getiriyorlar. Kendi evlerinin önündeki denize ve plaja giremiyorlar. Ya da bunun için ciddi mücadele vermek zorunda kalıyorlar. Otellerden kalan 3 karışlık alana sandalye koyup zor koşullarda tatil yapmaya çalışıyorlar.

Plajlar Halkın-mı-dır?

Bugün gördüklerim karşısında hayretlere düştüm. Yetkili ne kadar birim varsa Bakanlık’tan, Belediye’ye, Jandarma’dan Polis’e kadar hepsini aradım; konuyla çok ilgilendiler, otellerin plajları işgal edemeyeceğini, plajların halkın olduğunu söylediler. Ama sonuç değişmedi. Sarımsaklı plajı otellerin işgali altında. Halk tatil yapamasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Kanunlar bu konuda oldukça netken: Plajlar halkındır, diyorken otellerin bunu kolayca çiğneyebiliyor olması yolunda gitmeyen bir sistemin olduğunu gözler önüne seriyor.

Pandemiyle birlikte ah bir yazlığım olsaydı da gider tatil yapardım diye iç çekenler, hiç boşuna heveslenmeyin, özellikle Sarımsaklı plajındaki oteller size o tatili yaptırmıyor. Umarım yetkili kişiler Sarımsaklı bölgesindeki otellerin bu haksız uygulamasına yakın zamanda son verirler.