Ünlü Tasarımcıların Glokal Yaşam Alanları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Kadınların arzu nesnesi haline gelen kırmızı tabanlı ayakkabıların tasarımcısı Christian Louboutin, anvelop elbise modelini moda dünyasında ikonikleştiren Diane von Furstenberg, Roger Vivier’nin marka elçisi olan dünyaca ünlü Fransız model Ines de la Fressange, Pablo Picasso’nun mücevher tasarımcısı kızı Paloma Picasso, İtalyan modasının en popüler isimleri Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, Fendi’nin veliahtı olmasına rağmen kendi tasarım mücevher markasını kuran Delfina Delettrez, moda dünyasına çok hızlı giriş yapan ve moda devleriyle arasındaki mesafeyi kısa sürede kapatan Tory Burch…

Yukarıda saydığımız dünya çapında ünlü tasarımcıların çok özel bir ortak özelliği var: Sıra dışı yaşam alanları! 

Nevi Şahsına Münhasır Yaşam Alanları

Fotoğraf: Mark Luscombe Whyte

 

Her biri çok farklı kültürlerden gelen bu isimler, yaptıkları işler gereği çok fazla seyahat ediyorlar ve dünyada tasarım ve üretim konusunda her türlü yenilikten ilk haberdar olan özel kişiler arasında yer alıyorlar.

Tüm bu isimlerin üst gelir grubuna dahil olduğunu ayrıca belirtmeye de gerek yok herhalde.

Bu isimlerin yaşam alanlarında ilk dikkatimizi çeken şey mütevazı tavır. Aynı zamanda yaşam alanlarının, kültürel geçmişe ait ögelerin, kişilerin yaşam yolculukları sırasında hayatlarına kattıkları, yaşamlarının izini süren ve ona anlam katan obje ve mobilyalarla büyük bir uyum içinde olması.

Son yıllarda dünya çapında yaygınlaşan, ‘’GLObal düşün, loKAL hareket et’’ akımının dekorasyona da yansıdığını görüyoruz.

Aslında glokal akımı bir önceki yazımızda bahsettiğimiz eklektik akımla paralellik gösterse de bu yazı ve yazının konu aldığı kişiler özelinde önemli bir farklılık var. Bu farklılık ise yukarıda ismi geçen kişilerin, kendi kültürel alt yapılarını ön plana çıkardıkları çok özgün ve şahsi yaşam alanlarına sahip olmaları.

Geleneğe Saygı

Fotoğraf: Danila Scarpeti

 

Delfina Delettrez’in Vogue UK’e verdiği röportajda bir mağaraya benzettiğini söylediği Roma’da yaşadığı ev özelinde konuşacak olursak, eski bir tuğla fabrikasından evrilen bu ev; geçmişe ve herkesin kurtulmaya çalıştığı kırsal ögelere övgü niteliğinde. Tasarım ve doku anlamında vintage yapısı tamamen korunmuş mutfak evin en dikkat çekici bölümlerinden. 

Fotoğraf: Danila Scarpeti

 

Tuğla altyapısı, endüstriyel iskeleti ve vintage malzemelerin sıcak ton ve dokudaki kumaş seçimleriyle dengelendiği yaşam alanı sofistike olduğu kadar da konuksever aurası ile dikkat çekici.

Siz de eğer çok sevdiğiniz eski bir İstanbul apartman dairesini sadece eski mutfağı ya da eski karoları için gözden çıkartmaya niyetliyseniz, Delfina Delettrez’in eskiye yenilikçi bakış açısı size bambaşka ufuklar açabilir.

Beklenmedik Tesadüflerin Buluşması

Fotoğraf: Mark Luscombe Whyte

 

Ayakkabı tasarımlarında sanat, roman ya da kişilerden ilham alan Christian Louboutin’in ayakkabı ve çanta tasarımlarında karşımıza çıkan esprili ve beklenmedik tarz ve materyal buluşmaları, kendi yaşam alanlarında da kendisini gösteriyor. Kuzey Afrika kökenli tasarımcının coğrafi köklerine olan estetik bağlılığı, seyahatlerinden topladığı obje ve mobilyalarla beklenmedik tesadüflerin buluştuğu alanlara dönüşüyor.

Kırmızı ve turkuaz gibi canlı renklerin hakim olduğu Paris’teki dairesinde, beyaz duvarlar sonsuz renk ve dokunun bir arada bulunduğu yaşam alanının dengesini korumasını sağlıyor.

Sicilya’da Zamansız Bir Villa

Tasarımları, reklam kampanyaları ve defileleriyle her zaman kökenlerine vurgu yapan Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın, Sicilya’nın Stramboli adasında oturdukları villaları, satışa çıkınca dünya basınında geniş yer aldı.

Villa’nın bahçesinden yatak odalarına kadar her köşesi klasik Sicilya mimari ögelerinden oluşuyor. Yerdeki karolar, duvarlar, vintage mobilya ve döşemeler; hepsi zamanın izlerini taşıyor.

Renklerin ve dokuların zenginliğiyle büyük bir hareketliliğe sahip villanın nefes alanı ise eşsiz doğa ve deniz manzarasına sahip bahçe. 

Renk Dengesi

Moda dünyasının yaşayan ikonlarından biri olan ve Fransız yaşam stiline dair bir otorite olarak tarif edebileceğimiz Ines de la Fressange’ın Paris’teki evi, gösterişten uzak ve sıcak bir tarza sahip. Aristokrat geçmişinin izleri sanat eserleri, aksesuar ve mobilyalarla okunan stil ikonunun alametifarikası ise renkler. Gelişigüzel yerleştirilmiş gibi görünen her renk aslında bütünün dengesini kuran yapı taşları gibi. Ines, parizyen stilin giyim ve yaşam alanında pratiğini merak edenlerin takip etmesi gereken çok özel bir isim.

Paloma Picasso, Tory Burch ve Diane Von Furstenberg’in sofistike ve karakteristik yaşam alanlarını keşfetmek için önümüzdeki hafta sonu buluşmak üzere.